Etiket arşivi: taşeron yasası

19 Haziran Bakanlar Kurulunda taşerona kadro için 2 formül görüşülecek mi?

Kadro bekleyen taşeron işçileri sevindiren haber geçtiğimiz gün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’den gelmişti.

Bakan Özlü yaptığı açıklamasında kadro bekleyen 720 bin taşeron işçinin kadroya alınması için 2 formülün hazırlandığı belirtildi. Bakan Özlü taşeron işçilere yönelik yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bu konuda bir çalışma yaptı hükümetimiz. İki alternatif gündemde, Bakanlar Kurulu’na sunum yapıldı, bunlardan birisine karar vereceğiz”

Bakan Özlü’nün bu açıklaması sonrası kadronun bu sene verileceği ve 2017 sonuna kadro çalışmalarının tamamlanması planlanıyor.

19 Haziran Bakanlar Kurulundan Taşerona Kadro Açıklaması Gelir mi?

Kadro bekleyen taşeron işçilere Bakan Faruk Özlü, müjdeyi verdi ve Bakanlar Kurulu’nda taşerona kadro üzerinde planlanan 2 formülden 1’inin üzerinde karar kılınması bekleniyor. 19 Haziran günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında bu konunun gündeme gelip gelmeyeceği büyük bir merak konusu.

Taşeron İşçiler Sabırsız

Bakanlar Kurulunda taşeron işçiler kadro çalışmasının gündeme gelmesini ve artık bu konunun çözüme kavuşturulması istiyor.

Hizmet İş’ten Taşerona Kadro Açıklaması

Geçtiğimiz gün bir programda konuşan Hizmet İş Sendikası Genel Başkanı, taşeron işçilerin kadroyu analarının ak sütü gibi hak ettiğini belirterek şu sözleri söyledi:

“Biz anamızın ak sütü gibi bu kadroyu hak ettik. Üzerimize düşen görevi yaptık. Şimdide kadro istiyoruz ama adam gibi kadro. Özel Sözleşmeli Personel statüsü gibi ne olduğu belli olmayan oyuncak işlerden değil. Ya işçi kadrosu yada 657 memur kadrosu istiyoruz. Taşeronlar artık ileriye dönük hayal kurabilir, evlenebilir bir araba alabilir. Şuan hiç kimse hayal dahi kuramıyor. ‘Yarın ne olacağım, maaşım kaç lira olacak? Şirket değişince benim halim ne olacak?’ endişelerine kapılmayacak. İnşallah kadroyla bunlara çözüm bulacağız. Kesinlikle hayal kırıklığına kapılmayın bu işin peşini bırakmayacağız.”

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

2 bin 500’e kamu taşeron işçisi için toplu sözleşme imzalandı-Sırada taşerona kadro var

Alınan son bilgilere göre Kahramanmaraş’ta Kamu Hastaneleri Birliği bünyesinde 2 bin 500 taşeron işçi için toplu sözleşmelere imza atıldı.

Hak İş Sendikasına bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Öz Büro İş Sendikası ile Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliğinde çalışmakta olan 2 bin 500’e yakın taşeron işçi ile toplu iş sözleşmesine imzalar atıldı.

Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantı ile imzalanan toplu iş sözleşmelerine Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Semih Yancar, Öz Büro İş Sendikası Kahramanmaraş Şube Başkanı Murat Arifoğlu Ve Yönetim Kurulu Üyeleri katılımda bulundu.

Düzenlenen 1. Toplu İş Sözleşmesiyle Öz Büro İş Sendikasına bağlı olan yaklaşık olarak 2 Bin 500 üye taşeron işçi, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nde iş sahibi oldu.

Sözleşme töreni sonrasında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Semih Yancar, yapılan sözleşme ile birlikte 2 bin 500 taşeron işçinin hak sahibi olduğunu vurguladı.

Öz Büro İş Sendika Başkanı Murat Arifoğlu ise bu başarıdan dolayı sendika olarak çok mutlu olduklarını ifade ederek, bundan sonraki hedeflerinin ise kadro olduğunu vurguladı.

Darısı Kadroya

Kadro çalışmaları halen devam ediyor. Bakan Müezzinoğlu, yaptığı son taşeron açıklamasında 4-5 Bakanın taşerona kadro konusu üzerinde çalışma yürüttüklerini söyledi. Bununla birlikte taşerona kadro sürecinin biraz da hızlanması bekleniyor.

Son taşerona kadro açıklamaları için TIKLAYIN

Taşerona kadro haberlerinden, işçi haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir, grubumuza üye olabilir ve arkadaşlarınızı gruba üye yapabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

4-5 Bakanın üzerine çalıştığı taşerona kadro yasası nasıl bu kadar uzadı?

Kadro bekleyen 720 binden fazla taşeron işçinin bu bekleyişleri devam ediyor. Kadronun bir an önce verilmesini isteyen taşeron işçiler, artık bu sorunun çözüme kavuşturulmasını ve hakları olan kadronun bir an önce verilmesini istiyor.

Yapılan Açıklamalar Kadronun Gündemde Olduğunu Gösteriyor Ama…

Taşerona kadro konusunda gelen son açıklamalar, kadro meselesinin gündemde olduğunu göstermekte. Taşeron işçilerin kamuya alınması, sürekli olarak üst üste yapılan açıklamalar ile gündemde kalırken henüz bir gelişme yaşanmaması kafaları karıştırıyor. Yaklaşık 2 ay önce Çalışma Bakan Yardımcısı taşerona kadro konusunda henüz belli bir noktaya gelinmediği söylemişti. Bu durum ise kadro konusunun yeteri kadar ciddiye alınmadığnı ortaya çıkarıyor.

3 Milyondan Fazla Kişinin Hakkı Yeniyor

Kamuya alınması planlanan 720 binden fazla taşeron işçinin ve ailelerinin geleceğine yön verecek olan bu kararın geç yürürlüğe konulması ya da vazgeçilmesi aileleri ile birlikte 3 milyondan çok fazla vatandaşın hakkında girme ve hayatlarından çalma anlamına gelmektedir.

4-5 Bakan Çalışıyor Ama..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yaptığı son açıklamada 4-5 Bakanın taşeron konusu üzerine çalışma yürüttüğünü söylemişti. merak edilen konu ise 4-5 Bakan ve yardımcıları ile Bakanlık birimlerinin üzerine çalıştığı söylenen bu konunun neden halen bir çözüme kavuşturulamadığı ya da neden hala belirli bir noktaya gelmediği konusudur.

Taşerona kadro konusunda gelinen son durumun kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılması ve bu konudaki soru işaretlerinin giderilmesi gerekiyor.

Son taşerona kadro açıklamaları için TIKLAYIN

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir, grubumuza üye olabilir ve arkadaşlarınızı gruba üye yapabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

CHP’nin taşeron işçiler kadroya ne zaman alınacak sorusuna Müezzinoğlu’ndan cevap geldi

Türkiye Büyük Millet Meclisinde CHP’den Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verildi. CHP’nin verdiği soru önergesinde, taşeron işçilerin kadrolu statü veya eşdeğer statüde çalıştırılmaları konusunun ne zaman hayata geçirileceği sorusu soruldu.

CHP’nin sunduğu bu soru önergesini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yanıtladı. Sabah’ın haberine göre Bakan Mehmet Müezzinoğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Kamu İhale Kanunu ve diğer mevzuattaki hükümler uyarınca, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında, yükleniciler tarafından çalıştırılan personele yönelik çalışmalar Maliye Bakanlığı koordinesinde devam etmektedir” dedi.

Son taşerona kadro açıklamaları için TIKLAYIN

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir, grubumuza üye olabilir ve arkadaşlarınızı gruba üye yapabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Hak İş ve Türk İş’ten 1 Mayıs’ta flaş taşerona kadro ve kıdem tazminatı açıklaması

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde sendikalar Taksim Meydanı’na çelenk bıraktı. HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve SİME-SEN ayrı ayrı kortejler halinde Taksim’e geldi.

Hak-İş’in Talebi

İlk olarak Taksim’e HAK-İŞ geldi. Hak-İş İstanbul İl Başkanlığı korteji, Gümüşsuyu Caddesi’nden “Yaşasın 1 Mayıs İşçilerin Bayramı”, “İşte Hak-İş, İşte 1 Mayıs” sloganları atarak Kazancı Yokuşu’na geldi. Burada 40 yıl önce hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. Ardından Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakan grup adına İstanbul İl Başkanı Mustafa Şişman açıklama yaptı.

Şişman, açıklamasında “Taşeron işçilerin kamu kurumlarına kadrolu işçi olarak alınmasını, kıdem tazminatı hakkımızın korunmasını, işsizlikle etkin olarak mücadele edilmesini, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, örgütlenen işçilerin işten çıkarılmamasını, insan onuruna yaraşır saygın, asgari gelir desteği uygulamasına geçilmesini istiyoruz. Asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını, vergi adaletsizliklerinin giderilmesini ve ücretlerdeki yüksek vergi dilimlerinin düşürülmesini ve yoksulluğun önlenmesini talep ediyoruz” dedi Ardından gelen SİME-SEN heyeti de Kazancı Yokuşu’na karanfil bıraktı, ardından Cumhuriyet anıtına çelenk bıraktı.

Türk-İş’in Talebi

Son olarak TÜRK-İŞ korteji Gümüşsuyu’nda yürüyerek Taksim Meydanı’na geldi. “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız” ve “Tazminata dokunana eller kırılsın” şeklinde slogan atan kortej, Kazancı Yokuşuna karanfil bıraktı.

Kortej daha sonra Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Burada TÜRK-İŞ heyeti adına TÜRK-İŞ Eğitim Genel Sekreteri Nazmi Irgat basın açıklaması yaptı. Irgat, “Kıdem tazminatımıza el uzatılmasına, haksız yere işten çıkarmalara, açlığa ve sefalete mahkum bırakılmaya, sendikasızlaştırmaya, güvencesizleştirmeye, çocuklarımızın geleceğinin çalınmasına ve topyekün hayatımızın karartılmasına karşı alanlardayız. Eşitliği, barışı, kardeşliği ve özgürlüğü ülkemizde ve tüm dünyada egemen kılacak güç bizleriz. Tüm kurum ve kurallarıyla demokrasi ancak bizlerin mücadelesiyle sağlanabilir” ifadelerini kullandı.

Son taşerona kadro açıklamaları için TIKLAYIN

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir, grubumuza üye olabilir ve arkadaşlarınızı gruba üye yapabilirsiniz.

Facebook Sayfası içinTIKLAYIN
Facebook Grubu içinTIKLAYIN

5haber.com  | İstanbul
DHA

Referandumdan çıkan EVET taşeron işçileri nasıl etkiler? Taşerona kadro yasası hızlandırılır mı?

Kadro bekleyen taşeron işçilere henüz tatmin edici bir açıklama gelmedi. Referandum süreci de geride kaldı.

Uzun süredir bir çözüme kavuşturulamayan taşeron meselesi, halen belirsizliğini koruyor. 720 binden fazla taşeron işçinin beklediği kadro yönünde siyasilerden yapılan son açıklamalar çalışmaların devam ettiği ve bu konunun gündemlerinde olduğu belirtildi.

1 Kasım seçimlerinde AK Parti’nin seçim vaatleri arasında bulunan taşerona kadro meselesi, yaklaşık 1 buçuk yıldır çözüme kavuşturulamadı. Bundaki en büyük etmenlerden biri, 15 Temmuz darbe girişimi oldu.Darbe girişimi öncesinde ciddi şekilde gündemde bulunan taşerona kadro meselesi, darbe girişimi sonrasında başlatılan operasyonlarla arka plana atıldı. Darbe girişimi sonrasında ise Aralık ve Ocak aylarında anayasa değişikliği Türkiye gündeminde geniş yer buldu.

Türkiye gündeminde yaklaşık 4-5 aydır yoğun şekilde konuşulan anayasa değişikliği nedeniyle taşeron meselesi yine arka planda kaldı ve bu konuda çalışmalar yavaşladı.

Referandum Sona Erdi Şimdi Ne Olacak?

Referandumun sona ermesi ile gündem biraz olsun rahatladı ve artık sorunlar masaya yatırılıp çözüme kavuşturulacak. Bunların başında ise kamu çalışma reformu var. Artık bir ihtiyaç haline gelen kamu çalışma reformunun önümüzdeki günlerde gündeme gelmesi ve reform üzerinde çalışmaların başlaması bekleniyor. Bu kapsamda ise taeşron işçilerin kamuya alınması ele alınacak.

Taşeron sorununun kamu çalışma reformu kapsamında değerlendirilmesi, taşeron sorununun çözülmesi süresinin daha aza indirilmesi ve sorunun bir an önce çözülmesini sağlayacak.

Referandumdan Evet Çıkması Taşeron İşçileri Nasıl Etkileyecek?

18 Maddelik anayasa değişikliği milletten evet oyu aldı ve kabul edildi. Referandumdan evet çıkması sonrası en çok merak edilen konulardan biri referandumdan çıkan Evet’in taşeron işçilere etkisi oldu.

5haber değerlendirmesi: Referandumdan evet sonucunun çıkması, gündemin rahatlaması, olası bir erken seçim ve beraberindeki spekülasyonları önlediği için hükumetin referandum zaferi sonrası artık başta ekonomi olmak üzere sorunları çözüme kavuşturması bekleniyor. Bu konudaki süreç önümüzdeki günlerde belli olacak.

Taşeron işçi haberlerinden anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir ve grubumuza üye olabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara

Taşeron Yasası Çözüm Önerisi: Taşeron İşçiler KHK ile Kadroya Alınsın | Taşeron Son Dakika Haberi

Kadro bekleyen yüxbinlerce taşeron işçi ve ailelerine henüz müjdeli haber gelmedi. Yıllardır kadro bekleyen işçiler, artık hak ettikleri kadroyu almak ve iş garantisini elinde bulundurmak istiyor.

Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşerona kadro ile ilgili yaptığı son açıklamalarda taşerona kadro yasasının 21 Marta kadar Meclise geleceği ve konunun meclis genel kurulunda tartışılacağı belirtildi. Ancak 21 Mart tarihinin üzerinden günler geçti ve Meclis referanduma kadar tatile girdi. Maliye Bakanı Ağbal ise yaptığı son açıklamada taşeron işçilere seslendi ve sabretmelerini istedi. Ancak Meclisin tatile girmesi ile birlikte üzerinde çalışılan yasalar ve tasarılar Meclisin tekrar toplanacağı güne kadar beklemeye alındı.

Taşerona Kadro KHK ile Getirilsin

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan ve 2 kere uzatılan OHAL’de, Kanun Hükmünde Kararnameler yayımlanmakta ve KHK’lar ile yürütme hızlandırılmaktadır. Yürütmenin hızlandırılması ile birlikte mevzuatta değişiklikler kolaylıkla yapılmakta ve değişmesi en az 5-6 ay sürecek yasalar, kanunlar ile tasarılar kısa süre içinde değiştirilmektedir.

Bizde 5haber.com olarak kaleme aldığımız bu özel haberimizde hükumet yetkililerine sesleniyor ve referandumdan sonra aylar sürecek olan taşerona kadro görüşmelerinin, yayımlanacak bir KHK’nın kapsamına alınması ve KHK kapsamında bu konunun halledilmesini öneriyoruz. KHK’da taşerona kadro ile ilgili yer alabilecek bir hüküm, taşeron yasasının meclisten daha hızlı geçmesini ve yürürlüğe erken konmasını sağlar.

Taşeron işçilerden ricamız haberi sosyal medya üzerinden paylaşarak sesimizin yetkili mercilere duyulmasını ve taşerona kadro konusunun hızlandırılması sağlayabiliriz.

Taşeron haberlerinden anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir ve grubumuza üye olabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Ankara
Özel Haber

Meclis Tatile Girdi Taşeron Yasası Yine Askıya Alındı-Referandumdan Sonra Taşerona Kadro Verilir mi?

Taşeron işçilerin beklediği kadro açıklaması halen gelmedi.

Kadro bekleyen 720 binden fazla taşeron işçi ile aileleri, hükumet yetkililerinden bu konu ile ilgili yapılacak açıklamayı bekliyor. Bu açıklama henüz gelmedi ama yapılan son açıklamalar ile sürecin devam ettiği ve referandum sonucu bihai sonuca ulaştırılması bekleniyor.

Daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamada, taşeron işçilerim kamuya alınması meselesinin referandumdan sonra yapılacak olan kamu çalışma reformu kapsamında değerlendirileceğini, asıl işi yapan taşeron işçilerin kadroya alınacağı belirtilmişti. Ancak bu açıklama sonrasında Maliye Bakanı Naci Ağbal 21 Mart tarihine kadar taşeron yasasının meclise geleceğini ve meclis genel kurulunda görüşülmelere başlanacağı belirtildi.

Ancak 21 Mart tarihi geçti ve meclis 16 Nisan’a kadar tatile girdi. Meclisin tatile girmesi ile taşeron yasasının görüşülmesi referandumdan sonraya kaldı. Taşeron yasasının referandum sonrasında kalması ile taşeron işçilerin bekleyişi yine uzayacak ve beklenen kadro açıklaması daha geç gelecek.

5haber Deperlendirmesi

Bakan Müezzinoğlu’nun açıklamaları değerlendirildiğinde kamu çalışma reformu kapsamında ilk olarak görüşülecek olan taşeron meselesinin artık nihayete ermesi bekleniyor. Ancak 16 Nisan’dan sonra bir süre daha anayasa değişikliğinin gündemi meşgul etmesi bekleniyor. Bu da hesaba katıldığında kamu çalışma reformunun ancak Temmuz ayına doğru gündeme gelmesi ve görüşmelerin Ağustos 2017’de başlaması bekleniyor.

5haber.com’un Taşeron Yasası Çözüm Önerisi ile İlgili Özel Haberine Gitmek İçin Tıklayın

Taşeron haberlerinden anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir ve grubumuza üye olabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Ankara
Özel Haber

Meclis 21 Mart’ta Tatile Gidiyor-Peki Taşeron Yasası Yarım mı Kalacak? (Taşerona Kadroda Son Durum Ne?)

Yüz binlerce taşeron işçinin beklediği kadro müjdesi halen gelmedi.

Geçtiğimiz gün Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından taşeron işçilerin kamuya alınması ile ilgili yapılan son açıklamada, taşeron işçilerim kamuya alınmasını ön gören tasarının 21 Mart tarihinden önce meclise geleceği ve Meclis genel kurulunda görüşüleceği belirtildi,.

Meclis 21 Mart Tarihinde Tatile Giriyor

TBMM Genel Kurulunda geçtiğimiz gün yapılan açıklamada 21 Mart tarihinde meclisin tatile gireceği ve referanduma kadar tatilde kalacağı belirtildi. Maliye Bakanı Ağbal tarafından yapılan açıklamada ise taşeron işçilerin kamuya alınmasını ön gören tasarının 21 Mart’tan önce Genel Kurula geleceği belirtilmişti.

21 Mart’a Sayılı Günler Kaldı

Taşeron işçilerin kamuya alınmasını ön gören tasarının meclise gelmesi durumunda önümüzdeki günlerde meclisete görüşülmesi bekleniyor.

Ancak tasarı mecliste 3-5 günde çıkabilecek bir tasarı olmadığından dolayı görüşmelerin 21 Mart tarihinde sonlandırılması ve meclisin tatile girmesi bekleniyor. Bu tatil ise referanduma kadar sürecek ve 16 Nisan günü referandumun ardından tekrar toplanacak genel kurulda görüşülmesi bekleniyor.

Taşeron İşçilerin Kadro Bekleyişi Ne Zaman Sona Erecek?

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, daha önce yaptığı açıklamasında taşeron işçilerin kamuya alınmasını ön gören çalışmaların kamu çalışma reformu kapsamında değerlendirileceği belirtildi. 21 Mart’tan önce meclis genel kuruluna gelmesi beklenen taşeron işçi tasarısının referandum sonrasına sarkması ve 16 Nisan’dan sonra çözüme kavuşturulması bekleniyor.

Taşeron haberlerinden, son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, ekonomi haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir ve grubumuza üye olabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Adana