Etiket arşivi: taşerona kadro haberleri

Taşeron İşçiler ile İşsizlerin Maaşındaki Flaş Düzenleme TBMM’de

Taşeron işçilerin maaşları ile ilgili TBMM gündeminde flaş bir düzenleme yer alıyor. Düzenlemede taşeron işçilerin maaşlarının Maliye bakanlığına aktarılacağı ve maaş düzenlemelerinin Maliye Bakanlığı tarafından yapılacağı belirtildi.

Hürriyet Gazetesinden Noyan Doğan’ın kaleme aldığı yazısında işsizlik maaşı ile taşeron işçilerin maaşlarına yönelik düzenlemede şu ifadelere yer verildi:

“Meclis’te görüşülen torba yasa ile asgari ücretten taşeronların maaşına, işsizlik ödeneğinden 15 Temmuz darbe kalkışmasının bastırılması sırasında yaralananlara memurluk hakkı tanınmasına kadar birçok düzenleme geliyor. Yeni düzenlemede işsizlik maaşı artık ay sonlarında alınmayacak.

İşsizlik ödeneği değişecek, taşeron işçinin maaşını Maliye Bakanlığı belirleyecek. Meclis’te görüşmeleri süren torba yasa ile sosyal güvenlik alanında da birçok değişiklik olacak. Bunların en başında da asgari ücretle çalışanları yakından ilgilendiren düzenleme geliyor. Malum, senin son üç ayında gelir vergisinden dolayı başta asgari ücretli olmak üzere tüm çalışanların maaşlarında bir düşüş oluyor.

FAZLA ÖDEME ENGELLENECEK

Asgari ücretli çalışan açısından bakacak olursak; bu düşüş nedeniyle aylık 1404 lira maaş alan çalışanların eline, ekim ayında 1374 lira, kasım-aralık aylarında da 1328 lira geçecekti. Torba yasa ile ekim-kasım-aralık aylarında ücretleri 1404 liranın altına düşecek olan tüm çalışanların net ücretleri, 1404 liraya tamamlanacak şekilde ilave geçim indirimi sağlanacak. Böylece, asgari ücretli çalışan, senenin son üç ayında da 1404 lira almaya devam edecek. Bu da şu anlama geliyor ki, devlet, sene sonuna kadar asgari ücretliye 76 lira destek sağlayacak.

Torba yasa ile getirilen bir başka önemli düzenleme de işsizlik maaşı ile ilgili. Mevcut durumda işsizlik ödeneği her ayın sonunda yapılıyor. Torba yasa ile bu durum değişecek ve işe giriş, emeklilik gibi durumların tespit edilerek, fazladan yapılan ödemelerin önüne geçmek için işsiz maaşları her ayın beşinde ödenecek. Halen işsizlik ödeneği alanlar da torba yasanın çıkması sonrası maaşlarını ayın 5’inde alacak.

TAŞERON İŞÇİNİN MAAŞI

Torba yasada, taşeron işçileri de yakından ilgilendiren düzenleme bulunuyor. Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaşları artık Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek. Peki, bugüne kadar nasıl belirleniyordu? Her kamu kurumu kendi sözleşme yapıyor ve sözleşmede de çalışacak olan taşeron işçilerin ücretlerini kendi belirliyordu. Torba yasa Meclis’ten geçtikten sonra ise artık kamuda çalışacak tüm taşeron işçilerin sözleşmedeki ücretlerine ilişkin tavanı Maliye belirleyecek.

TORBA YASA İLE NELER DEĞİŞECEK?

– Asgari ücretin 1404 liranın altına düşmemesi için çalışanlara ilave geçim indirimi sağlanacak.
– Taşeron işçilerin maaşlarını Maliye Bakanlığı belirleyecek.
– Ay sonları ödenen işsizlik maaşı her ayın 5’inde ödenecek.
– Terörle Mücadele Kanunu’na göre istihdam hakkı bulunanlarda yaş sınırı kalkıyor.
– Terörle mücadelede yaralanan vazife malulleri ile 15 Temmuz Darbe Kalkışması’nın bastırılması sırasında yaralananlar memur olabilecek.
– Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların alacakları yetki belgesi için yapacakları harcamalar 2020 yılına kadar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

KEFALET SANDIĞININ 480 MİLYON TL’Sİ NE OLACAK?

Kefalet Sandığı’nda biriken 480 milyon lira, Maliye’nin bütçesine aktarılacak. Kefalet Sandığı, kamu kurumlarında veznedar, tahsildar, ambar memuru, konsolos gibi görevlerde bulunan, para ve menkul kıymetleri elinde tutan, alıp-veren memurların zimmetine para geçirme ya da herhangi bir nedenden dolayı devlete verecekleri zararı karşılamak üzere 1934 yılında kuruldu. Bir anlamda devlet hazinesini sigorta altına alan kuruluş olarak çalışıyor. Bu görevlerde bulunanların kefalet aidatı altında ödedikleri paralar Sandığın gelirlerini oluşturuyor. Kişinin memurluğu bittiğinde ya da kefaleti gerektiren görevi son bulduğunda, zimmet suçu yoksa o tarihe kadar ödemiş olduğu kefalet aidatı memura iade ediliyor. Bugüne kadar da görevden ayrılan memurların Sandıktan alacakları paralar nemaları ile birlikte ödendi. Halen çalışmakta olan memurlar için de 73 milyon TL karşılık ayrıldıktan sonra Kefalet Sandığı’nın kasasında 480 milyon TL para bulunuyor ve bu para atıl olarak varsayılıyor. İşte, torba yasanın Meclis’ten geçmesi halinde Kefalet Sandığı’nın bu parası Maliye Bakanlığı’nın bütçesine geçecek.”

5haber.com  | Ankara
Kaynak: Hurriyet

Başbakan Yıldırım’dan Son Dakika Taşerona Kadro Açıklaması (Sevindiren Haber Geldi)

Başbakan Binali Yıldırım’dan bir son dakika açıklaması geldi. Başbakan Yıldırım yaptığı açıklamada taşerona kadroya değindi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili çalışmalara değindi. Başbakan Yıldırım, yaptığı açıklamada taşerona kadro ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Çalışmalar, çeşitli alternatifler dikkate alınarak tamamlanmak üzere. Buradaki son tarihimiz, bu yıl çıkmadan bu işe son notayı koymak. Önümüzdeki haftalarda Bakanlar Kuruluna gelecek”

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler ve haberlere gitmek için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Yeni Yasama Yılı Ne Zaman Başlıyor? Taşerona Kadro Yasası Meclise Ne Zaman Gelecek?

Son günlerde art arda gelen taşerona kadro açıklamaları, taşeron işçileri sevindirdi.

İlk olarak geçtiğimiz gün canlı yayında gündeme ilişkin önemli konuları değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 milyona yakın işçinin beklediği kadro meselesine değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, taşerona kadro meselesi ile ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

“Bu konu tamamen hükümetimizin gündeminde, kısa bir süre içerisinde sayın başbakanımız gelinen noktayı açıklayacaktır diye düşünüyorum”

Bu açıklama ile sevinen taşeron işçilere bir sevindirici haber de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’ndan geldi. Bakan Sarıeroğlu, taşerona kadro için yeni yasama yılını işaret etti ve 2017 yılı bitmeden bu konunun çözüme kavuşturulacağını söyledi. Maliye Bakanı Naci Ağbal ile ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, yeni yıla girmeden bu konuyu çözeceklerinin müjdesini daha önce vermişti. Bakan Sarıeroğlu bu sözlerinin ardından yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İnşallah bu beklentiyle ilgili biz Maliye Bakanlığı ile birlikte göreve geldiğimiz ilk günden itibaren son bir aydır da yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Türkiye’nin gündeminden, taşerondaki kardeşlerimizin gündeminden bu konuyu kaldırmayı arzu ediyoruz. Kamuda istihdam imkanlarının geliştirilmesiyle alakalı geçmişe baktığımız zaman taşeron konusu, ben taşeron örgütlenmesi yapmış, taşerondaki işçilerin örgütlenmesi yapmış bir sendikanın genel başkanlığından milletvekilliğine geçtim. Bu bağlamda taşerondaki kardeşlerimizin sorunlarını çok iyi biliyorum. Beklentilerini de biliyoruz, ama yapılan düzenlemeleri de çok iyi biliyoruz. Geçmişte gerçekten çok kuralsız bir alandı ama bugün baktığımızda gerçekten sendikal örgütlenmenin yapıldığı, toplu sözleşmelerin bağıtlandığı, kıdem tazminatının güvence altına alındığı, izin haklarının, ücretlerin devlet güvencesi altında olduğu daha kurallı bir sistem söz konusu. Burada beklentinin sınırlarını da biliyoruz. İnşallah bir çözüm konusunda irademizi ortaya koyacağız. Önümüzdeki dönemde hem Türkiye’nin hem de taşerondaki kardeşlerimizin gündeminden bu konuyu çıkarmayı arzu ediyoruz.”

Türk-İş Başkanı Atalay’dan Açıklama

Türk İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay tarafından yapılan son açıklamada taşerona kadro ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Hükümetin taşeron işçilerle ilgili açıklamalarını olumlu karşılıyoruz. Bizim için umut verici. Bu iş, yıl sonuna kadar çözüme kavuşturulmalı çünkü taşeron işçi sayısı 900 bine, bıçak da kemiğe dayandı. İnsanların artık beklemeye tahammülü kalmadı. Herkes beklentileri karşılayacak bir çözüm bekliyor. 900 bin taşeron işçisi ve bunların aileleri dikkate alındığında toplam 4-5 milyon insanın gözü kulağı bu konuda.”

Değerlendirme: Taşerona kadro ile ilgili gelen son açıklamalar gayet umut vericidir. Bu şekilde devam edilmesi ve bu açıklamaların arkasında durularak sorunun çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Ekim ayının ilk günü başlayacak yeni yasama yılında kadro meselesinin en kısa sürede meclise gelmesi gerekmektedir. Zira yasanın Meclise gelmesi Ekim ayından sonra olursa süreç 2018’e uzayabilir.

Taşeron haberleri için 5haber’i takipte kalın.

Facebook Grubu için TIKLAYIN
Facebook Sayfası için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Türk İş Taşerona Kadro İçin Neden Haziran Dedi? Haziran 2018’de Kadro Gelir mi?

Taşerona kadro konusunda geçtiğimiz gün katıldığı bir programda açıklamalarda bulunan Türk İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, Haziran ayına kadar bu sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi. Peki Ergün Atalaya neden Haziran ayını işaret etti? Taşerona kadro konusu neden hemen gündeme gelmiyor da Haziran ayına kadar bekletilecek?

1 Kasım seçimlerinden önce dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, seçim kampanyasında taşerona kadro verileceğini söylemişti. Davutoğlu’nun bu açıklaması sonrasında umutlanan taşeron işçiler, yaklaşık olarak 2 yıldır kadro konusunun çözülmesini bekliyor. Ancak bu konu halen çözüme kavuşturulmadı. Yapılan son açıklamalar ise, taşerona kadro konusunun kısa süre içinde çözülemeyeceğini gösteriyor. Son olarak Çalışma Bakanı değişti ve taşeron işçilerin gözü yeni Bakana çevrildi. Taşeron konusu ile yakından ilgilendiği öğrenilen yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, bu konuda henüz bir açıklama yapmadı.

Türk İş Neden Haziran Dedi?

Geçtiğimiz gün taşerona kadro konusunda konuşan Türk İş Sendikası Genel başkanı Ergün Atalay, “Yol İş Sendikamız sadece mahkemelerle ilgili 20 milyon lira harcadı. Her ilde toplantı yapıyoruz. Miting yaptık. Devlet, ‘taşeron işçileri kadroya geçireceğim’ diye söz verdi. Bir an önce verdikleri sözü yerine getirmeliler. Gelecek Hazirana kadar hükumet taşeron ve geçici işçilerle ilgili verdiği sözü tutmalı. Bunu neticelendirene kadar gündeme getirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

5haber Değerlendirmesi: Türk İş, işçiler ile ilgili yaşanan sorunlarda hükümet ile çözüm arayışlarında en makul ve olabilir teklifleri sunan Sendika olmuştur. Taşeron sorunu ise kısa sürede çözülecek bir mesele değil. Türk İş istese gelecek ay da diyebilirdi. Ancak bugüne kadar çözülmemiş bir problemin kısa sürede çözülmesini beklemek biraz hayal olur. Bu nedenle Türk İş hükümete gelecek Haziran ayına kadar çözülmesi teklifini sunmuştur.

Haziran 2018’e kadar kadronun gelip gelmeyeceği ise Türk İş başta olmak üzere diğer sendikaların Bakanlığı sıkıştırmasına bağlı olacaktır.

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler ve haberlere gitmek için lütfen tıklayın

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Taşeron İşçileri Oyalayan Müezzinoğlu Kabine Dışı Kaldı: Jülide Sarıeroğlu’ndan Taşeron Kadro Açıklaması Bekleniyor

Beklenen kabine değişikliği gerçekleşti. Kabine değişikliğini açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, yapılan değişiklikleri kamuoyuna duyurdu. Yapılan kabine değişikliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kabine listesinden çıkarıldı. Müezzinoğlu’nun yerine ise Jülide Sarıeroğlu getirildi.

Kabine değişikliğinin konuşulduğu geçtiğimiz aylarda da kaleme aldığımız yazımızda taşeron işçileri kadro için oyalayan ve yaptığı açıklamalar ile taşeron işçilerin büyük tepkilerini alan Bakan Müezzinoğlu’nun değişmesi gerektiğini belirtmiştik.

Bakan Müezzinoğlu’nun göreve gelmesinden bu yana taşerona kadro konusunda bir ilerleme kaydedilmedi. Taşeron işçileri uzun süredir oyalayan Bakan Müezzinoğlu’nun değişmesi taşeron işçiler tarafından olumlu karşılanırken Bakanlığa getirilen Jülide Sarıeroğlu’nun taşerona kadro konusunda nasıl bir yol izleyeceği büyük merak konusu oldu.

Bakanın Değişmesi Taşerona Kadro Sürecini Etkiler mi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının değişmesi ile taşeron işçiler, kadro çalışmalarının aksayıp aksamayacağı konusunu merak etmeye başladı. 1.5 yıldan fazladır devam eden kadro çalışmalarının aksamaması gerektiğini isteyen taşeron işçiler artık kadronun verilmesini istiyor.

Taşerona kadro çalışmalarının, Bakanın değişmesi ile aksamaması gerekmektedir. Zaten kaplumbağa hızında devam eden çalışmaların aksamaması aksine daha da hızlandırılması gerekmektir.

Taşeron İşçilerin Mehmet Müezzinoğlu Yorumu

Taşeron işçilere, kadro konusunda işçileri oyalayan Bakan Müezzinoğlu’nun olası kabine değişikliğinde değişmesini istiyor musunuz? şeklinde soru yöneltmiştik. Taşeron işçilerden aldığımız cevaplar doğrultusunda taşeron işçilerin büyük bölümün Müezzinoğlu’nun gitmesinden yana olduğu görüldü. Nitekim beklenen de oldu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım, Mehmet Müezzinoğlu’nu kabine dışı bıraktı.

İligli haberimize Gitmek İçin Fotoğrafı Tıklayın

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Havada Kalan Taşerona Kadro Açıklamaları (Açıklamalar Geldi Ama Taşerona Kadro Gelmedi)

Kadro bekleyen taşeron işçiler, hükumet yetkililerine sesleniyor.

1 Kasım seçimlerinden önce dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından verilen kadro müjdesi,  halen yerine getirilmedi. Müjdenin verilmesinin üzerinden 1.5 fazla bir süre geçti. Sabırsız bekleyiş ile geçen bu sürede zaman zaman yapılan açıklamalar, kadro görüşmelerinin devam ettiği ve kısa süre içinde taşeron işçilerin kamuya alınacağı belirtildi.

Ancak dönem dönem yapılan açıklamalarda ise kadro meselesinde henüz bir noktaya varılmadığı ve yasanın Meclise ne zaman geleceğinin belli olmadığı belirtildi. Son olarak bir açıklama Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’den gelmişti. Bakan Özlü, taşeron işçilerin kamuya alınması ile ilgili yaptığı açıklamada, çalışmaların sürdüğünü ve kadro yasası için 2 çözüm üzerinde karar kılındığını söyledi.

Kadro yasası için hazırlanan bu iki formülün Bakanlar Kurulu toplantısında görüşüleceği ve bir çözüm üzerinde karar kılınarak bu çözümün yürürlüğe konulacağı belirtildi. Ancak bu açıklamanın ardından 1 aylık bir süreç geçti ve halen bir açıklama yapılmadı.

Bakan Ağbal 21 Mart Demişti

Maliye Bakanı 2017 Mart döneminde taşerona kadro ile ilgili yaptığı açıklamada yasanın 21 Mart tarihine kadar meclise geleceğini ve bu konunun kısa sürede çözüme kavuşturulacağını söylemişti. Ancak bu tarihin de üzerinden 5 ay geçti ama halen bir gelişme yok.

Müezzinoğlu Kamu Çalışma Reformu Demişti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, taşeron işçilerin kamuya alınması meselesinin kamu çalışma reformu kapsamında görüşüleceğini söylemişti. Bakan Müezzinoğlu, kamu çalışma reformunun referandum sonrasında gündeme geleceğini de söylemişti. Ancak bu açıklamalar da havada kaldı.

Türk-İş Toplu Sözleşmede Tamamlayacağız Demişti

Türk İş Sendikası, kamu işçileri için toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde taşerona kadroyu gündeme getireceklerini ve şart koşulacağını söylemişti. Ancak toplu sözleşme görüşmeleri de tamamlandı. Konu toplu sözleşmede gündeme geldi ancak bi gelişme kaydedilmedi.

Milli Eğitim Bakanının Açıklamaları

Taşerona kadro konusuna geçtiğimiz aylarda değinen Milli Eğitim bakanı İsmet Yılmaz, “Taşeronla ilgili Başbakanımızın talimatı var. Maliye Bakanlığımız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, Devlet Personel Başkanlığımız üzerinde çalışıyor. İnşallah tamamlandığında milletimizin huzuruna gelecek. Halka ne söz verdiysek mutlaka yerine gelmiştir ama orada bir zamanlama problemi vardı. O da inşallah Maliye ve Çalışma bakanlıklarının ortak çalışmasıyla çözümlenecektir diye düşünüyorum. Biz, sivil toplum kuruluşlarıyla iç içe olmanın, bu milleti en iyi şekilde yönetmenin en önemli unsuru olarak görüyoruz. Her şeyi istişareli yapacaksınız. Kendi başınıza doğruyu bile yapsanız istişareden uzakta yapmışsanız mutlaka hata yapma ihtimaliniz artıyor. AK Parti, bugüne kadar diğerlerine kıyasla en az hatayla bugüne kadar gelmişse, milletin teveccühünü ve desteğini alıyorsa bunda en büyük pay, milletle beraber yürümesidir, istişareden hiç bir zaman ayrılmamasıdır.” ifadelerini kullanmıştı. Ancak bu açıklama da yine havada kaldı.

Hizmet İş’in Taşeron Açıklaması

Hizmet İş Sendikası yaptığı taşeron açıklamasında şu ifadelere ye verdi:

“4 yıl önce taşeron işçinin yüzüne kimse bakmazken, izinleri iptal edilirken, kıdem tazminatları girdi çıktı yapılıp silinirken, kimse bizleri adam yerine dahi koymazken şimdi sabah akşam taşeron konusu gündeme geliyor. Yaptığımız mücadelenin artık sonuna geldik. Pes etmek yok sonunda biz bu kadroyu alacağız başka çaresi yok. Öylede alacağız böylede bu kadroyu alacağız” dedi. Taşeron işçilerin kadroyu analarının ak sütü gibi hak ettiğini belirten Özdemir şöyle devam etti:

“Biz anamızın ak sütü gibi bu kadroyu hak ettik. Üzerimize düşen görevi yaptık. Şimdide kadro istiyoruz ama adam gibi kadro. Özel Sözleşmeli Personel statüsü gibi ne olduğu belli olmayan oyuncak işlerden değil. Ya işçi kadrosu yada 657 memur kadrosu istiyoruz. Taşeronlar artık ileriye dönük hayal kurabilir, evlenebilir bir araba alabilir. Şuan hiç kimse hayal dahi kuramıyor. ‘Yarın ne olacağım, maaşım kaç lira olacak? Şirket değişince benim halim ne olacak?’ endişelerine kapılmayacak. İnşallah kadroyla bunlara çözüm bulacağız. Kesinlikle hayal kırıklığına kapılmayın bu işin peşini bırakmayacağız.”

Ancak bu açıklama doğrultusunda da henüz bir adım atılmadı.

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Adana

Kamu İşçileri İçin TİS’e 3 Temmuz İmzalar Atılacak-Peki Taşerona Kadro Ne Zaman?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan bir son dakika açıklaması geldi. Bakan Müezzinoğlu yaptığı açıklamasında 200 bin kamu işçisi için toplu sözleşme görüşmelerinin tamamlandığını ve imzaların 3 Temmuz günü Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile düzenlenecek törenle atılacağını söyledi.

Önceki gün gece saatlerinde Bursa Büyükşehir Belediyesi Doburca Tesislerinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mehmet Müezzinoğlu, kamuda çalışmakta olan işçilerin toplu sözleşmelerinin görüşme aşamasının tamamlandığının müjdesini verdi. Yaklaşık olarak 1.5 aydan bu yana kamuda çalışmakta olan işçilerle ilgili toplu sözleşme görüşmelerinin Türk-İş Başkanı Ergün Atalay başkanlığındaki sendika temsilcileriyle yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü belirten Bakan Müezzinoğlu, “Özellikle Ramazan ayında devam ettiğimiz çalışmaları, bayramdan hemen sonraki günlerde, Perşembe Cuma günü yaptığımız çalışmalarda büyük bir olgunluk noktasına getirdik” ifadelerini kullandı.

Tüm Taraflara Teşekkür Etti

Türk İş ve diğer sendika başkanlarının yanı sıra Maliye Bakanı ve hükumete teşekkürlerini sunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Hükumetimize de teşekkür ediyorum işçilerimizin enflasyona karşı korunması, enflasyona ezdirilmemesi, mümkünse enflasyonun üzerinde bir artışı sağlayabilmek adına onların taleplerini karşılama gayreti içinde olduk ve sayın Başbakanımıza burada özellikle teşekkür etmek istiyorum o da bu anlamda bizim yüzde 90’lara varan uzlaşımızı yüzde 100 noktasına taşıdı inşallah pazartesi günü saat 11.00 de Sayın Başbakanımızın Başkanlığında Türk-İş Başkanımız ve bizler 190 bin, yaklaşık 200 bin işçimizi ilgilendiren toplu iş sözleşmesinin imza törenini yapmış olacağız. İşçilerimize hayırlı uğurlu olsun. Sayın Başbakanımız pazartesi günü saat 11.00’de Bakanlar Kurulu öncesi toplantıda anlaşmayı kamuoyuna duyuracak.”

Taşeron İşçilerin Durumu Ne Olacak?

Kamu işçilerinin toplu sözleşme görüşmelerinin tamamlanması ile kadro bekleyen 720 bin taşeron işçiye sıra gelir mi? sorusu binlerce taşeron işçi tarafından sorulmaya devam ediliyor. Toplu sözleşme meselesinin de çözüme kavuşturulması ile gündemi hafifleyen Çalışma Bakanlığı, artık taşeron işçilerin kadroya alınması meselesi üzerinde çalışmalarını hızlandırır mı? Kadro bekleyen taşeron işçilerin yüzü ne zaman gülecek? Tüm bu soruların cevapları önümüzdeki günlerde Bakanlığın çizeceği yol haritası ile belli olacak.

Türk İş Başkanı Atalay Taşerona Kadro Masaya Yatırılacak Demişti

Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri öncesinde Türk İş Başkanı Ergün Atalay görüşmeler sırasında ‘taşerona kadro meselesi de gündemimizde olacak.’ demişti. Ancak henüz bu yönde ne hükumet tarafından ne de Türk İş kanadından bir açıklama gelmedi.

Türk İş Başkanı Atalay’ın bu konudaki açıklamasına gitmek için lütfen TIKLAYIN

Taşerona kadro meselesindeki son gelişmeler için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan Son Dakika Taşerona Kadro Açıklaması Geldi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan taşerona kadro konusunda bir son dakika açıklaması geldi. Bakan Yılmaz taşerona kadro konusunda, “Maliye Bakanlığımız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, Devlet Personel Başkanlığımız üzerinde çalışıyor. İnşallah tamamlandığında milletimizin huzuruna gelecek.” dedi.

Sivas’ta Hak-İş tarafından düzenlenen bir programa katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Hak İş’e övgü dolu sözlerle seslenerek, “Milletinle yolda yürürsen mesafe alırsın. ‘Milletim ne düşünüyor’ diye bakarsan hiç kimse kaybetmez.” ifadelerini kullandı.

Taşeron Açıklaması

Taşerona kadro konusuna değinen Milli Eğitim bakanı İsmet Yılmaz, “Taşeronla ilgili Başbakanımızın talimatı var. Maliye Bakanlığımız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, Devlet Personel Başkanlığımız üzerinde çalışıyor. İnşallah tamamlandığında milletimizin huzuruna gelecek. Halka ne söz verdiysek mutlaka yerine gelmiştir ama orada bir zamanlama problemi vardı. O da inşallah Maliye ve Çalışma bakanlıklarının ortak çalışmasıyla çözümlenecektir diye düşünüyorum. Biz, sivil toplum kuruluşlarıyla iç içe olmanın, bu milleti en iyi şekilde yönetmenin en önemli unsuru olarak görüyoruz. Her şeyi istişareli yapacaksınız. Kendi başınıza doğruyu bile yapsanız istişareden uzakta yapmışsanız mutlaka hata yapma ihtimaliniz artıyor. AK Parti, bugüne kadar diğerlerine kıyasla en az hatayla bugüne kadar gelmişse, milletin teveccühünü ve desteğini alıyorsa bunda en büyük pay, milletle beraber yürümesidir, istişareden hiç bir zaman ayrılmamasıdır.” ifadelerini kullandı.

Sözleşmeli Öğretmenlik Açıklaması

Sözleşmeli öğretmenlik konusuna değinen Bakan İsmet Yılmaz, “Sağlık Bakanlığında da biliyorsunuz sözleşmeli personel alımı uygulaması başlatıldı. Dolayısıyla böyle bir şeyi kaldırmayı düşünmüyoruz. Aksine bunun, daha objektif kriterlerle nasıl herkesi ikna eder şekilde yapılır, o doğrultuda Başbakanlığın talimatı var. Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması devam edecektir. Üzerinde durduğumuz konu, daha objektif kriterler içerisinde mülakat bölümünün yapılması, Sözleşmeli öğretmen devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

CHP’li Ömer Fethi Gürer taşerona kadroyu TBMM’ye taşıdı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer taşerona kadro meselesini Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir daha gündeme getirdi.

Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulunda söz aldı ve konuşmasında işçilerin sorunlarına değindi. Kamuda taşeron statüsünde çalışmakta olan 750 binden fazla işçi olduğunu dile getiren Fethi Gürer, şu açıklamayı yaptı:

“Kamuda çalışan 750 bin taşeron işçinin kadro beklentisi devam ediyor. Şeker fabrikası ve Karayollarında çalışan işçilerin de kadro sorunları var. Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı Suriyeli öğrenciler için Suriyeli işçi alımı yapıyor. Alımı yapılan bu işçilerin, aynı yerde çalışan Türk işçiler ile arasında maaş farkı olduğu yönünde itirazlar var. Türk işçiler daha fazla sınıfa bakmasına rağmen Suriyeliler onlardan daha yüksek ücret aldığı belirtiliyor ve bu yönde şikayetler geliyor. Ayrıca OHAL döneminde 5. grev ertelemesi yol olmaya başladı. İşçilerin bir grev hakkı var. O da 15 milyon içindeki 600 bin işçi grev hakkını kullanabiliyor. Bunun da hükumet tarafından sürekli ertelenmesi onunda fiilen ortadan kaldırıldığı noktasına gelmiş oluyor. ”

İşte Taşerona Kadro Meselesinin TBMM Genel Kurulunda Görüşüldüğü O Anlar

Taşerona Kadroda Son Durum

Kadro bekleyen taşeron işçiler, hükumet kanadından bu yönde gelecek çalışmaları bekliyor. Ancak henüz bu konuda dişe dokunur bir çalışma veya açıklama gelmedi. Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu taşerona kadro konusunda henüz takvim belirlemediklerini söylemişti.

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler için lütfen tıklayın

Taşeron işçi haberlerinden, gündem haberlerinden, taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  |  Adana