Etiket arşivi: taşerona kadro ne zaman

Flaş İddia: Taşeron İşçiye Kadro Değil Özel Sözleşme Geliyor-Yine Güvence Yok

Aydınlık Gazetesinden Tarık Tekgözli tarafından kaleme alınan yazıda kadro için bekleyen taşeron işçilerin özel sözleşme kapsamında kamuya alınacağı iddia edildi.

Tarık Tekgözli tarafından kaleme alınan yazıda şu ifadelere yer verildi:

“AKP Hükümeti, kamuda çalışan 720 bin taşeron işçisine 2015 Genel Seçimlerinde verdiği kadro sözünden vazgeçti. Aydınlık, Çalışma Bakanlığı’nın kadrosuz formül üzerinde çalıştığı bilgisine ulaştı. Bakanlık yetkilileri ile temasta olan bir sendika başkanından edinilen bilgiye göre Bakanlık üç formül üzerinde çalışıyor. Bunlardan biri; kamuda çalışan taşeron işçilerinin “özel sözleşmeli personel” statüsüyle istihdam edilmesi. Yeni statüde çalışanlar 4857 sayılı İş Kanunu’na değil 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabii olacak ancak sözleşmeler üç yılda bir yenilenecek. Yani çalışanların iş güvencesi olmayacak. Personel dilerse memur sendikalarına da üye olabilecek.

‘KAMU TAŞERONU’ GÜNDEMDE

İkinci formül ise; “kamuya ait bir şirket” kurulması. Tüm taşeron işçileri bu “şirket”e geçirilecek ancak “sözleşmeli işçi” statüsüyle istihdam edilecek. Çalışanlar işçi konfederasyonlarına da üye olabilecek. En çok üyeye sahip konfederasyon tüm çalışanlar için toplu iş sözleşmesi protokolü yapma hakkına sahip olacak. Ancak “kamuda taşeron vasfı”nın korunup korunmayacağı net değil. Üçüncü formülde de kamuda çalışan taşeron işçileri “işçi statüsü”nde kalacak ama “asıl işçi” olmayacak. Çalışan; hangi Bakanlıkta çalışıyorsa ona bağlı olacak ama sözleşmeler burada da üç yılda bir yenilenecek.

İŞÇİ HEYETİ GÖRÜŞTÜ

Öte yandan taşeron işçilerinin oluşturduğu 12 kişilik bir heyet de 16-17 Ekim tarihlerinde Ankara’da önemli temaslarda bulundu. Heyet, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülay Samancı, Ekonomi Bakanlığı Müşaviri Sevde Bayazıt Kaçar, AKP Kahramanmaraş Milletvekili, İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç,

AKP Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Genel Mali Sekreter Ramazan Ağar’ı ayrı ayrı makamında ziyaret etti. Heyette yer alan Salih Örs görüşmelerden çıkardığı sonuçları Aydınlık ile paylaştı.

GÜVENCE OLMAYACAK

Taşeron firmaların kalkacağını ancak onun yerine gelecek sistemin halen tartışıldığını belirten Örs, “Dört sistemden bahsediliyor. Birincisi; işçi olunması 4/E statüsünde istihdam. İkincisi; özel sözleşmeli memur. Üçüncüsü; özel sözleşmeli çalışan personel. Dördüncüsü; bir şirket kurulup taşeron işçilerinin onun altında çalışması. Bu sistemlerde bir çalışan 70 yaşına kadar çalışamayacak, tutanak yiyorsa eğer hemen işten atılacak. Bu sistemler sözleşme üzerine dayalı olacak. İş güvencesi olmayacak. Ben böyle bir yapı gördüm” ifadelerini kullandı.”

5haber.com  | Ankara
Kaynak: Aydinlik

Canlı Yayında Mehmet Şimşek’ten Taşeron İşçilere Kadro Açıklaması (Taşeronda Son Durum)

Canlı yayına konuk olan Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, önemli açıklamalarda bulundu.

Şimşek, Ntv’de katıldığı programda, son günlerin gündem konusu olan MTV zammı, kamuda tasarruf ve taşerona kadro meselesine değindi.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı taşeron işçiler ile ilgili kendisine yöneltilen “Taşeron işçiler için nasıl bir model öngörülüyor? Taşeron işçilerin kamuyla bağı nasıl bir modelle kurulacak?” sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Kamu ile zaten dolaylı bir bağ söz konusu. Bu yöndeki çalışmalar net olarak bu sene tamamlanacak. Bu konu çok net Başbakanımızın talimatı çok net. Detaylarına girmek istemiyorum. Kamuya hizmet veren kardeşlerimiz rahat olsun.”

Açıklamasının devamında, fahiş şekilde yapılması planlanan ve tepkiler sonucu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimet vererek eri çekilmesini istediği MTV zammına değinen Mehmet Şimşek şu açıklamayı yaptı:

“Hiçbir hükümet durup dururken vergileri artırmaz. Önümüzdeki sene sadece savunma harcamalarımız Milli Savunma Bakanlığı’na aktarılacak terörle mücadele için muhtemelen 17-18 milyar liralık ilave bir harcama yapacak. İki seçeneğimiz var ya daha çok borçlanacağız biz bir tercih yaptık kamu ilave harcamalarını sağlıklı vergi gelirleriyle yapalım dedik. MTV’den gelecek gelir 2 milyar civarı. Bize hesap sorulacak ve biz de hesabını vereceğiz. Bizim petrol gelirimiz yok milletten topladığımızı millete hizmet olarak yatırım olarak sunuyoruz. İlave silah sistemleri gündemde.”

Kamuda tasarruf ile ilgili de konuşan Şimşek, şu açıklamaları yaptı:

“Kamuda tasarruf dönemi çok güçlü tasarruf dönemi. Yatırımda da önceliklendirme gerekirse kaynakları bir yerden bir yere aktarma konusu. Kamuda tasarruf önceliklendirme gelirlerin kalitesini artırma noktasında çok güçlü çaba var.”

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler ve haberlere gitmek için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Başbakan Yıldırım’dan Son Dakika Taşerona Kadro Açıklaması (Sevindiren Haber Geldi)

Başbakan Binali Yıldırım’dan bir son dakika açıklaması geldi. Başbakan Yıldırım yaptığı açıklamada taşerona kadroya değindi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili çalışmalara değindi. Başbakan Yıldırım, yaptığı açıklamada taşerona kadro ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Çalışmalar, çeşitli alternatifler dikkate alınarak tamamlanmak üzere. Buradaki son tarihimiz, bu yıl çıkmadan bu işe son notayı koymak. Önümüzdeki haftalarda Bakanlar Kuruluna gelecek”

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler ve haberlere gitmek için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Yeni Yasama Yılı Ne Zaman Başlıyor? Taşerona Kadro Yasası Meclise Ne Zaman Gelecek?

Son günlerde art arda gelen taşerona kadro açıklamaları, taşeron işçileri sevindirdi.

İlk olarak geçtiğimiz gün canlı yayında gündeme ilişkin önemli konuları değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 milyona yakın işçinin beklediği kadro meselesine değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, taşerona kadro meselesi ile ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

“Bu konu tamamen hükümetimizin gündeminde, kısa bir süre içerisinde sayın başbakanımız gelinen noktayı açıklayacaktır diye düşünüyorum”

Bu açıklama ile sevinen taşeron işçilere bir sevindirici haber de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’ndan geldi. Bakan Sarıeroğlu, taşerona kadro için yeni yasama yılını işaret etti ve 2017 yılı bitmeden bu konunun çözüme kavuşturulacağını söyledi. Maliye Bakanı Naci Ağbal ile ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, yeni yıla girmeden bu konuyu çözeceklerinin müjdesini daha önce vermişti. Bakan Sarıeroğlu bu sözlerinin ardından yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İnşallah bu beklentiyle ilgili biz Maliye Bakanlığı ile birlikte göreve geldiğimiz ilk günden itibaren son bir aydır da yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Türkiye’nin gündeminden, taşerondaki kardeşlerimizin gündeminden bu konuyu kaldırmayı arzu ediyoruz. Kamuda istihdam imkanlarının geliştirilmesiyle alakalı geçmişe baktığımız zaman taşeron konusu, ben taşeron örgütlenmesi yapmış, taşerondaki işçilerin örgütlenmesi yapmış bir sendikanın genel başkanlığından milletvekilliğine geçtim. Bu bağlamda taşerondaki kardeşlerimizin sorunlarını çok iyi biliyorum. Beklentilerini de biliyoruz, ama yapılan düzenlemeleri de çok iyi biliyoruz. Geçmişte gerçekten çok kuralsız bir alandı ama bugün baktığımızda gerçekten sendikal örgütlenmenin yapıldığı, toplu sözleşmelerin bağıtlandığı, kıdem tazminatının güvence altına alındığı, izin haklarının, ücretlerin devlet güvencesi altında olduğu daha kurallı bir sistem söz konusu. Burada beklentinin sınırlarını da biliyoruz. İnşallah bir çözüm konusunda irademizi ortaya koyacağız. Önümüzdeki dönemde hem Türkiye’nin hem de taşerondaki kardeşlerimizin gündeminden bu konuyu çıkarmayı arzu ediyoruz.”

Türk-İş Başkanı Atalay’dan Açıklama

Türk İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay tarafından yapılan son açıklamada taşerona kadro ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Hükümetin taşeron işçilerle ilgili açıklamalarını olumlu karşılıyoruz. Bizim için umut verici. Bu iş, yıl sonuna kadar çözüme kavuşturulmalı çünkü taşeron işçi sayısı 900 bine, bıçak da kemiğe dayandı. İnsanların artık beklemeye tahammülü kalmadı. Herkes beklentileri karşılayacak bir çözüm bekliyor. 900 bin taşeron işçisi ve bunların aileleri dikkate alındığında toplam 4-5 milyon insanın gözü kulağı bu konuda.”

Değerlendirme: Taşerona kadro ile ilgili gelen son açıklamalar gayet umut vericidir. Bu şekilde devam edilmesi ve bu açıklamaların arkasında durularak sorunun çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Ekim ayının ilk günü başlayacak yeni yasama yılında kadro meselesinin en kısa sürede meclise gelmesi gerekmektedir. Zira yasanın Meclise gelmesi Ekim ayından sonra olursa süreç 2018’e uzayabilir.

Taşeron haberleri için 5haber’i takipte kalın.

Facebook Grubu için TIKLAYIN
Facebook Sayfası için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Türk İş Genel Başkanı Atalay’dan Taşeron İşçiye Kadro Açıklaması

Çankaya Köşkünde kamu işçilerinin toplu iş sözleşmesine imzalar atıldı. İmzaların atılmasının ardından programa katılan Türk İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, bazı açıklamalarda bulundu. Atalay yaptığı açıklamasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin imza aşamasına gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye gelen Türk İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Atalay yaptığı açıklamasında taşeron işçilerin kamuda istihdamına yönelik soruna değindi.

Atalay yaptığı konuşmasında, “Özellikle Sayın Başbakanıma buradan ifade etmem gereken iki konu var. Sayın Başbakanım, malumunuz taşeronlarla ilgili konu devam ediyor, çalışmalarınızı biliyorum. Bu taşeronda ki arkadaşlarımız devletin çatısı altında olsun. Aradaki aracılara ne veriyorsanız hatta yüzde 10 altını bize verin. Bu taşeronla ilgili problemi bir an evvel çözersek siz de rahatlarsınız, ülke de rahatlar.” ifadelerine yer verdi ve konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

“Bizim kamuda 5 ay 29 gün çalışan geçici işçilerimiz var. Kurumlar ne kadar talep ediyorsa Sayın Başbakanım, o sürede yani kurum desin ki ‘Ben 8 ay, 10 ay, 12 ay.’ Ne kadar talep ediyorsa yani bu sözleşme sürecinde, şu önümüzdeki dönemde bunu da çözersek özellikle taşeron ve geçici işçilere müjdeli haber veririz diye düşünüyorum.”

Taşerona kadro meselesindeki son gelişmeler için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

2017’nin ilk 6 ayı sona erdi taşerona kadro hala verilmedi (Taşerona kadroda son durum)

2017 yılının ilk 6 aylık dönemi sona erdi. İlk 6 aylık dönem sona erdi ancak taşeron işçilerin kadro bekleyişleri devam ediyor.

Kadro bekleyen taşeron işçilere, 1 Kasım seçimleri öncesinde dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’ndan vaad gelmiş ve tüm taşeron işçilerin kadroya alınacağı belirtilmişti. Davutoğlu’nun bu açıklamasının ardından ümitlenen taşeron işçilerin kadro bekleyişleri 2 yıla yakın süredir devam ediyor.

Kadro bekleyişi 2 yıla yakın süredir devam ediyor ancak bu konuda henüz ümit verici açıklamalar geçtiğimiz gün gelmeye başladı. Hizmet İş Sendikası Başkanı, geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada taşerona kadro konusunda yapılan çalışmalarda sona gelindiği vurgulandı.

Çalışmalar Ne Zaman Sona Erecek?

Çalışmaların Bakanlar Kuruluna getirilerek son şeklin verilmesi ve üzerinde durulan 2 formülün teke indirilerek çalışmaların sona erdirilmesi bekleniyor.

Çalışmaların Bakanlar Kuruluna ne zaman geleceği henüz belli değil. Ancak taşeron işçilerin sabırsız bekleyişinin artık sona ermesi ve kadro çalışmalarının hızlandırılması gerekiyor.

Kamu Çalışma Reformu Bir An Önce Hayata Geçirilmeli

Kamu çalışma reformu kapsamında değerlendirilecek taşerona kadro meselesinin, bu kapsamda ilk olarak değerlendirileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından açıklanmıştı. Artık bu açıklamaların yerini icraatların alması gerekiyor.

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Hizmet İş’ten flaş açıklama: Taşeron işçilerin kadroya alınmasında sona gelindi

Son dakika açıklaması Hizmet İş Sendikasından geldi. Sendika Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir tarafından iftar programında yapılan açıklamada taşeron işçilerin kadroya alınmasında artık sona gelindiği ifade edildi.

Sendikalar tarafından düzenlenen iftar programına katılmak üzere Mersin’e gelen Özdemir, taşeron işçilerle buluştu. İftarını işçilerle birlikte açan Özdemir kadro müjdesi vererek, “4 yıl önce taşeron işçinin yüzüne kimse bakmazken, izinleri iptal edilirken, kıdem tazminatları girdi çıktı yapılıp silinirken, kimse bizleri adam yerine dahi koymazken şimdi sabah akşam taşeron konusu gündeme geliyor. Yaptığımız mücadelenin artık sonuna geldik. Pes etmek yok sonunda biz bu kadroyu alacağız başka çaresi yok. Öylede alacağız böylede bu kadroyu alacağız” dedi. Taşeron işçilerin kadroyu analarının ak sütü gibi hak ettiğini belirten Özdemir şöyle devam etti:

“Biz anamızın ak sütü gibi bu kadroyu hak ettik. Üzerimize düşen görevi yaptık. Şimdide kadro istiyoruz ama adam gibi kadro. Özel Sözleşmeli Personel statüsü gibi ne olduğu belli olmayan oyuncak işlerden değil. Ya işçi kadrosu yada 657 memur kadrosu istiyoruz. Taşeronlar artık ileriye dönük hayal kurabilir, evlenebilir bir araba alabilir. Şuan hiç kimse hayal dahi kuramıyor. ‘Yarın ne olacağım, maaşım kaç lira olacak? Şirket değişince benim halim ne olacak?’ endişelerine kapılmayacak. İnşallah kadroyla bunlara çözüm bulacağız. Kesinlikle hayal kırıklığına kapılmayın bu işin peşini bırakmayacağız.”

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara
DHA

Taşeron işçiler kadro için iftarda topluca dua etti

Mersin’de Karayolları 5.Bölge Müdürlüğü bünyesinde taşeron olarak çalışmakta olan bir grup işçi ve aile fertleri yer sofrasında kadro duası yaptı.

Atatürk Parkı’nda bir araya gelen taşeron işçiler ‘Söz verdiniz tüm taşerona kadro’ yazılı yelekler giydi. Açılan yer sofrasında aileleriyle birlikte iftar saatini bekleyen taşeron işçiler, kadro ve ücret taleplerinin yer aldığı dua etti. İftarlarını karpuz, peynir, domates, salatalık gibi yiyecek ve içecekle açan taşeron işçiler daha sonra toplu olarak akşam namazı kıldı. Taşeron işçilerden Ramazan Cidde, Tüm taşeron işçilerine kadro talebimizi iletmek ve birlik beraberliğimizi daha da pekiştirmek amacıyla yer sofrasında buluştuk. Ramazan’ın birlik, beraberlik ve bereketliliğine uygun bir atmosferde gerçekleştirdiğimiz iftarda yarınlarımız için taşerona hayır, kadroya evet diyoruz dedi.

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden, son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Taşeron işçileri Başbakan Yıldırım’a ‘Taşerona kadro sorunu ne oldu?’ sorusunu sordu

Başbakan Binali Yıldırım, önceki gün Cebeci Ortaokulu’nda 2016-2017 eğitim-öğretim yılı dönem sonu karne dağıtım törenine katılmıştı.

9 Haziran günü Başbakan Yıldırım’a Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ankara Valisi Ercan Topaca ve yetkililer eşlik etti. Yıldırım ve beraberindekileri Cebeci Ortaokulu bahçesinde çiçeklerle karşılayan öğrenciler, kısa bir folklor gösterisi de sundu.

Okuldaki töreni izlemeye giden Başbakan Yıldırım, bu esnada okul bahçesi dışında bekleyen vatandaşların yanına giderek sohbet etti. Vatandaşlar, çocuklarının karne töreni için geldiklerini ancak içeriye alınmadıklarından dert yandı. Başbakan Yıldırım ise, “Alırlar, alırlar, söyleriz” dedi ve öğrenci velilerinin Ramazan’ını kutladı, sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi.

Vatandaşlar Taşerona Kadroyu Sordu

Bir vatandaş ise, “Sayın başbakanım taşeron sorunu ne oldu? Sizden çözüm bekliyoruz, sizi çok seviyoruz” dedi. Vatandaşın bu sorusu ile birlikte bazı vatandaşlar da bu sorunu dile getirdi. Başbakan Yıldırım, vatandaşları dinledikten sonra törenin yapılacağı konferans salonuna geçti. Konuşmanın içeriği ve Başbakanın soruya verdiği cevap ile ilgili bir bilgiyi edinemedik. Bilgi edinilince habere eklenecektir.

Yıldırım, sınıflardaki öğrencilere karne dağıtırken, bazı öğrencilerin karnelerini de imzaladı. Sınıfın akıllı tahtasına, “Sevgili öğrenciler başarılar ve iyi tatiller” diye yazarak, öğrencilerle şakalaşıp sohbet etti.

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden, gündem haberlerinden, taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara