Etiket arşivi: TBMM

Bakan Demircan Atama Bekleyenlere TBMM’den Sevindiren Müjdeli Haberi Verdi

TBMM Genel Kurulunda devam eden 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı üzerinde milletvekillerinin sorularını cevaplayan Sağlık bakanı Ahmet Demircan, atanamayan sağlıkçılar ile ilgili bir soruyu yanıtladı. Bakan Demircan, çekilen 2 kur’adan sonra ellerinde yaklaşık bin 140 atanamayan sağlıkçı olduğunun altını çizdi.

Bakan Demircan, bu kişiler hakkında ypaılan güvenlik soruşturmasının sonuçları geldikçe atanmasında sakınca olmayanları atadıklarının altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

“Sanıyorum önümüzdeki günlerde artık nihayetlenecek. Yeni atamalar için ise önümüzdeki 2 hafta içinde yine kura açacağız. Atanamayanlar, soruşturması bitmediği için atanamayan arkadaşlardan bahsediyoruz. Onların da önümüzdeki günlerde soruşturması elbette bitecek. Yeni kura önümüzdeki 2 hafta içinde çekilecek.”

İmar Değişiklikleri

Görüşmeler Genel Kurulda devam ederken söz alan Milliyetçi Hareket Partisi Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, Ankara Büyükşehir eski Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, yaklaşık 4 yıl içerisinde 4 bin 200 imar değişikliği yaptığını, bu imar değişikliklerinin bir çoğunun ranta dayalı olduğunu savunarak bu duruma tepki gösterdi.

Çankaya’da Dikmen Tepe ile ilgili bir karar alındığını ifade eden Yılmaz, bu yerin sahibinin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın ağabeyi, Tuna İnşaat’ın sahibi Mahmut Tuna olduğunu öne sürerek şu sözleri söyledi:

“İlk defa olan bir imar değişikliği yapılıyor, 15 bin 750 metrekare olan alan, 23 bin 625 metrekareye çıkıyor. Ankara tarihinde olmayan bir şey oluyor, buradan düzenleme ortaklık payı ve kamu ortaklığı payı alınmıyor, yani gizli emsal 2,5; 3’e çıkıyor.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu ihaleyle yapılıyor, 715 milyona mal oluyor ama Bağcılar-Başakşehir Metrosu 2 kilometresi ihale ediliyor ve yaklaşık yüzde 700’lük keşif artışı yapılıyor. Bakanlar Kurulunun bile yetkisinin yüzde 40 olduğu yerde, İstanbul’da yüzde 700’lük keşif artışı yapılıyor. İhaleyle yapılan 16 kilometre yer 713 milyona mal olurken, ihalesiz yapılan bu yer 1 milyar 182 milyona mal oluyor. Orman Genel Müdürlüğünden alınan toprak alanları İstanbul Büyükşehir Belediyesine veriliyor. 4 katrilyon liralık bir rant var, bunun başına getirilen daire başkanı FETÖ’den soruşturmaya tabii tutuluyor. Bu 4 katrilyonluk payda Kavurmacı’nın, dönercinin payı var mıdır, yok mudur bunların hesabı sorulmadan ‘Kenara çekilin’ demekle bu işler olmaz.”

AK Parti Savcılığa Suç Duyurusu Yap Dedi

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş da MHP’li Seyfettin Yılmaz’ın, elindeki belgelerle beraber, kürsüden iddia ettikleriyle ilgili olarak hemen savcılığa suç duyurusunda bulunmasını istedi.

Hangi Dava Sonuçlanmış

Seyfettin Yılmaz ise “Bugüne kadar bu imar yoğunluğu artışlarından hangi dava sonuçlanmış?” sorusunu yönelterek tepkisini dile getirdi.

5haber.com  | Ankara

Vekilliği Düşürülen HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’dan Son Dakika Açıklaması

TBMM tarafından önceki gün yapılan son dakika açıklamasında hükmü kesinleşmiş olan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın Milletvekilliğinin düşürüldüğü belirtilmiştir. Bu karar, tartışmaları da beraberinde getirmişti. Karar sonrasında beklenen açıklama geldi ve Figen Yüksekdağ, bu konu hakkında görüşünü bnildirdi.

Milletvekilliği düşürülen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, bugün avukatları ile yaptığı görüşmede, milletvekilliğinin düşürülmesinin anayasaya aykırı bir şekilde gerçekleştiğini belirterek avukatları aracılığıyla şu mesajı iletti: “Biz vekaletimizi iktidardan veya mahkemelerden değil, halktan aldık. Vekilliğimizi düşürecek olan da halktır. Gerisinin bizim için hiçbir hükmü yoktur. Direnişimizden asla geri adım atmayacağız. Merak etmesinler, halkımız bu yaşananlara karşı en net cevabı referandumda ‘Hayır’ diyerek verecektir.”

5haber.com  |Ankara
DHA

Anayasa Görüşmelerinde Tansiyon Dinmiyor (Kadın Milletvekilleri Kavga Etti-AK Partili Ahmet Hamdi Çamlı’ya Sahte Hesap Tepkisi)

Devam eden anayasa değişikliği görüşmelerinde önceki akşam yaşananlar gündemde geniş yer buldu.

İkinci tur görüşmelerinde yine tartışmalar, kavgalar ve laf atmalar yaşandı. Ak Partili ve HDP’li kadın milletvekilleri, TBMM Genel Kurulunda konuşma yapılan kürsüye kendisini kelepçeleyen bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka’nın etrafını sardı. Ak Partili kadın milletvekilleri Nazlıaka’nın kelepçesini açmak isteyince, kavga çıktı. Ak Parti ve HDP’li kadın milletvekilleri saç saça, baş başa kavga etti. CHP’li Şafak Pavey kavga sırasında yere düştü. HDP’li Meclis Başkanvekili Pervin Buldan da göğısüne aldığı yumruk darbesiyle yaralandı. Buldan, Genel Kurul salonuna giren sağlık çalışanı ve partisinin milletvekilleri tarafından dışarı çıkarıldı. Kadın milletvekillerinin kavgasını Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve bazı erkek milletvekilleri ayırmaya çalıştı. Mikrofonun sökülerek kelepçenin açılması ve Aylin Nazlıaka’nın Genel Kurul Salonu’ndan çıkarılmasını Ak Partili milletvekilleri alkışladı. HDP’li Meral Danış Beştaş ise Pervin Buldan’ın Ak Partili Gökçen Enç tarafından darp edildiğini savundu.

AK Partili Milletvekili’ne Sahte Hesap Tepkisi

Oylama sırasında CHP sıralarından ‘Yeliz, yeliz, I love Yeliz’ şeklindeki tezahüratları üzerine Ak Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, tepki gösterdi. Meclis kulislerinde konuşulanlara göre, Ak Partili Ahmet Hamdi Çamlı’nın bir süre önce ‘Yeliz Adaley’ adıyla twitter hesabı açtığı ve periscope üzerinden de bu hesaptan yayın yaptığı yönündeki iddialar üzerine kendisine CHP’lilerin ‘Yeliz’ diye seslendikleri belirtildi.

10. Madde

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişiklik teklifinin, Cumhurbaşkanı yardımcıları, Cumhurbaşkanın vekalet ve bakanlarla ilgili 10’uncu maddesi 340 oyla kabul edildi.

11. Madde

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin TBMM’nin yetkilerini düzenleyen 11’inci maddesi 342 oyla kabul edildi. Oylama sonucu; kullanılan 481, kabul 342, ret 135, çekimser 1, boş 3.

5haber.com  | Ankara
DHA

Yeni Anayasa Teklifi TBMM’de Görüşülmeye Başlandı | Son Dakika Gelişmeleri

Son günlerde gündemin en önemli başlığı olan yeni anayasa için beklenen görüşmeler başladı. TBMM Genel Kurulu oturumu anayasa değişiklik teklifine ilişkin usul tartışmalarıyla başladı.

TBMM’de grubu bulunan siyasi parti grup başkan vekilleri ve milletvekillerinin zaman zaman tartışmalarıyla başlayan genel kurul oturumunu TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın yönetiyor.

CHP’liler anayasa değişiklik teklifine ilişkin TBMM Genel Kurulu’ndaki oturumların Meclis tarafından televizyolarda canlı yayınla verilmesi teklifine henüz yanıt alamadıklarını eleştirirken bir ilke de imza atarak kendi imkanlarıyla canlı yayın yapmaya başladı. TBMM Genel Kurul Salonu’ndaki CHP sıralarında oturan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, bir kamera, ekran ve 3G cihazıyla oturumu internet üzerinden canlı yayında vermeye başladı.

Elitaş: CHP’den 20’ye yakın Milletvekilinin Evet diyeceğini tahmin ediyorum

TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülmeye başlanacak olan anayasa değişiklik teklifine ilişkin AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP’den 20’ye yakın milletvekilinin ‘Evet’ diyeceğini tahmin ediyorum dedi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un anayasa değişiklik teklifine yönelik sözlerine Sen kimsin küstah adam diyerek tepki gösterdi.

Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleri, TBMM’de gazetecilerin anayasa değişikliğine ilişkin sorularını yanıtladı. AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, CHP’den 20’ye yakın milletvekilinin ‘evet’ diyeceğini tahmin ediyorum. CHP oy kullanma kabinine milletvekillerini sokma cesareti gösterecek mi gösteremeyecek mi onu teyit edeceğiz. 316 milletvekili imza attık, imzamız senet, sözümüz namusumuzdur. AK Parti içinde herhangi bir milletvekili arkadaşımızın attığı imzadan vazgeçeceği, verdiği sözden döneceği kanaatinde değilim diye konuştu.

Gelişmeler oldukça habere eklenecek.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, politika haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

Son Dakika!! TBMM’de AK Partili ve CHP’li Komisyon Üyeleri Arasında Kavga Çıktı

Anayasa değişikliği teklifi görüşmelerinin devam ettiği Anayasa Komisyonu’nda 3. maddenin kabul edilmesinin ardından AK Partili ve CHP’li komisyon üyeleri arasında tekrar kavga çıktı.

CHP’lilerin İsteği Ortamı Gerdi

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, terör örgütü DEAŞ’ın internette yayınladığı görüntüleri komisyonda izletmek isteyince Anayasa Komisyonu’nda tansiyon yine yükseldi. Bu durum üzerine, AK Parti sıralarından Yalım’a tepki gösterildi. CHP’li Yalım, partisinin grup başkanvekillerinin uyarısı üzerine görüntüyü yarıda kesti. CHP’li Yalım, “Bu görüntüleri izleyince içim yandı. Benim kalbim bu görüntüleri izlemeye dayanmadı. Evlatlarımız yakılıyor, biz burada başkanlık konuşuyoruz. Çocuklarımızı savunmak zorundayız” diye konuştu.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, politika haberlerinden, ekonomi haberlerinden TBMM haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

Yeni Anayasa Taslağı Meclis Başkanına Sunuldu-İşte Taslağın Tam Metni

Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi arasında yapılan görüşmeleri ile uzlaşılan ‘yeni anayasa’ değişikliği için hazırlanan taslak metni Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’a sunuldu.

‘Yeni anayasa’ taslak metni AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Naci Bostancı, Mehmet Muş ve AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül tarafından Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a sunuldu. Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın’ın da katıldığı sunuşta teklif hakkında kısa bir bilgi veren Mustafa Elitaş, daha sonra anayasa taslağını İsmail Kahraman’a verdi.

Taslak dosyasını alan İsmail Kahraman “Sonucun hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İşte Sunulan Yeni Anayasa Taslağı Metni

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, politika haberlerinden, yeni anayasa haberlerinden, TBMM haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

TBMM Anayasa Komisyon Başkanı Anayasa Değişikliği İçin Tarih Verdi (Eyalet Sistemine Geçilecek Mi?)

Son günlerin gündem konusu olan Anayasa değişikliği için TBMM Komisyon Başkanı Şentop tarih verdi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Mustafa Şentop, Türkiye’nin geleceğe doğru yol kat edebilmesi için Anayasa ve parlamenter sistemin değiştirilmesi gerektiğinin altını çizerken, “15 gün içerisinde anayasa değişikliğiyle ilgili bir teklifi meclise vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde, (NKÜ) ‘Türkiye’de Anayasalar ve Siyaset’ konulu konferans düzenlendi. Konferansa, Prof.Dr. Mustafa Şentop’un yanı sıra, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, AK Parti Tekirdağ milletvekilleri Ayşe Doğan ve Metin Akgün, NKÜ Rektörü Prof.Dr. Osman Şimşek ile AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel katıldı. TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Mustafa Şentop, Türkiye’nin geleceğe doğru yol kat edebilmesi için yeni Anayasa’nın ve parlamenter sistemin değiştirilmesi gerektiğini savundu. Bahar aylarında yeni Anayasa’nın referanduma sunulacağını açıklayan Prof.Dr. Şentop, şöyle devam etti:

“15 gün içerisinde anayasa değişikliğiyle ilgili bir teklifi Meclis’e vereceğiz. Bahar aylarında bir referandumla anayasa değişikliğini halkımızın onayına sunacağız. Türkiye şu anda 1982 yılında yapılan bir anayasa ile idare ediliyor. Bugüne kadar mayıs ayında yapılan değişiklikle birlikte 18 değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklikler arasında çok önemli dokunmalar var. Mesela AK Partinin 2004 yılında anayasanın 90. maddesiyle ilgili yapılan değişiklik çok önemli bir değişikliktir. Bu kadar değişikliğe rağmen Türkiye hala yeni Anayasayı tartışıyor. Bunun sebebi şudur, biz anayasanın bu değişiklerle sözde bir değişiklik yapıyoruz. Bu değişimlerin sözde değişimler olmasıdır. Şu anki anayasanın paradigmasıyla ilgili bir sorun var.”

Türkiye Eyalet Sistemine Geçecek Mi?

Başkanlık sistemi tartışmalarında Türkiye’nin bölüneceğini savunanların olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başkanlık sistemi denince akla ABD geliyor. Orada eyalet sistemi var. Aynı zamanda federasyondur ABD. Şimdi şöyle bir algı oluşuyor; ‘Türkiye Başkanlık sistemine geçerse Türkiye’de de mi eyalet sistemi olacak?’ Bu yanlış bir tutum. Başkanlık sistemi dediğiniz şey bir hükümet sistemi tartışmasıdır. Yürütme erki içinde geçen bir tartışmadır. Federasyon dediğimiz şey ise devletin yapısıyla ilgili bir husus. Bu iki unsur bir biri ile teorik olarak ilgisi olmayan şeylerdir. Almanya’ya bakın federasyon var ama bir de parlamenter sistem var. Demek ki federasyon sadece başkanlık ile olmuyor. Parlamenter sistemle de olabiliyor. Federasyonların tarihi siyasi bir planı vardır. Almanya 20’nci yüzyıl sonlarına kadar birliğini sağlayamamıştır. Amerika da öyledir. Federasyonlar ile üniter yapı arasındaki kriter şudur. Devletin temel erkleri vardır, yasama, yürütme ve yargı. Eğer bu erkler merkezi tek ise üniter devlet, birden fazla ise federasyondur. Mesela Amerika’da her eyaletin ayrı yasaları vardır. İki tane yasaları vardır. Biri merkezi, diğer ise her eyalete ait olan yasalardır. Yürütme organı ise bir başkanları vardır, bir de her eyaletin kendi başkanı vardır. Yargıda da aynı şey söz konusu. Her eyaletin kendi hukuki bürokrasisi var. Bizde ise, bu durum daha farklı. Bizde yasama yürütme ve yargı tek ve merkezidir”

Avrupa’da Haritalar Değişecek

Avrupa’da önümüzdeki 25 yıl içersinde haritaların değişime uğrayacağını ileri süren Prof.Dr. Şentop, “Obama sistemin en aykırı adamıydı o zaman ona oy verdiler. Şimdi ise Trump sistemin en aykırı adamı. Clinton ise statükonun en has temsilcisi ama ona vermediler Trump’a verdiler. Bu bir isyandır yani artık sosyal ekonomik yapılar değişiyor ya. Siyasi yapılar düzenler değişecek. Bana soracak olursanız, 25 yıl bir çeyrek asır içerisinde Avrupa’da belki haritalarda değişecek. İşte böyle bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir dönemde Türkiye’nin de kendini koruyabilmesi için mevcudiyetini sürdürmesi ve bu değişim içerisinde bir aktör olarak yer alabilmesi için kendisini değiştirmesi lazım” ifadelerini kullandı.

5Haber.com  | Ankara
DHA

İstanbul’da Fenerbahçe Üniversitesi Kuruluyor

Son dakika açıklaması Fenerbahçe Spor kulübünden geldi. 

Fenerbahçe Spor Kulübü, İstanbul’da Fenerbahçe Üniversitesi’nin kurulmasını ön güren teklifin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiğini açıkladı.

Sarı-lacivertli kulüpten konu ile ilgili yapılan yazılı açıklama şu şekilde kamuoyuna duyuruldu:

“TBMM Genel Kurulu’nda İstanbul’da Fenerbahçe Üniversitesi kurulması kabul edildi. Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Genel Kurul’da tasarıya 4 madde ihdas edildi. Yasaya göre, İstanbul’da Fenerbahçe Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından ‘Fenerbahçe Üniversitesi’ kurulacak. Üniversite, Spor Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü’nden oluşacak.”

Fenerbahçe’de Derbi Hazırlıkları Sürüyor

Fenerbahçe, Galatasaray ile bu hafta sonu oynayacağı derbinin hazırlıklarını bugün yaptığı antrenmanla sürdürdü.

Can Bartu Tesislerinde, U21 takımından gelen oyuncuların da katılımda bulunduğu antrenman, saat 14:30’da başladı ve 1 saat 30 dakika boyunca devam etti. Koşu, ısınma ve koordinasyon hareketleriyle başlayan antrenman, dar alanda pas organizasyonlarıyla sürdü ve yapılan çift kale maçın ardından gerçekleştirilen bireysel çalışmalarla tamamlandı.

Fenerbahçe, hazırlıklarını yarın Can Bartu Tesislerinde yapacağı çalışmayla sürdürecek.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, spor haberlerinden, politika haberlerinden, ekonomi haberlerinden, eğitim haberlerinden,  gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.