Etiket arşivi: TSK

TSK’dan korona virüs tedbiri ! Bakan açıkladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Koronvirüse karşı birtakım tedbirler aldıklarını belirterek Milli Savunma Bakanlığı tim teşkilatı ile bu salgın riskine karşı teyakkuz halindedir dedi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın komuta kademesi ile bakanlıkta yaptığı toplantıda TSK’da corona virüsle mücadele kapsamında yeni önlemler kararlaştırıldı.

Milli Savunma üniversitesine bağlı Harp Okulları ve Astsubay  Meslek Yüksek Okulları ile Harp Enstütileri 13 Nisan’a kadar tatil edildiğini duyurdu. Konferans, tören, kısa süreli toplantı, kurs, fuar, seminer gibi faaliyetlerde iptal edilmiştir. Birlik, Karargah ve kurumlara ziyaretçi alınmayacaktır. Orduevleri ve misafirhanelere ; görevli personel ile mücbir sebepler için konaklayanlar haricinde kimse kabul edilmeyecek, günü birlik giriş çıkışlara izin verilmeyecektir. Milli ve Uluslararası tatbikatlar ertelenmiştir. Şu anda yurt dışında olan personel yurda dönüşlerinde sağlık kontrollerine tabi tutulacak ve belirli bir süre diğer personel temasları önlenecektir.

Diğer korona virüs haberleri ve alınan önlemler için tıklayınız.

Afrin Operasyonun’da Son Dakika Tsk Açıklaması

Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, harekatın yürütüldüğü bölgeden elde edilen bilgilere göre bugün PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu 12 kişinin etkisiz hale getirildiği belirtildi. Açıklamada, “Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 947 olmuştur.” bilgisi verildi.

Teröristlerin tek tek teslim olmaya başladığı Afrin’de sivil görünümlü PKK/PYD’li teröristlerin eşyaları incelendiğinde el bombası, silah ve mermilerin yanı sıra askeri kıyafetler de bulundu. Türk askerlerinin teslim aldığı bölgelerde yakalanan teröristin yanında çok miktarda mühimmat olması ve kendi askeri üniformasının bulunması, vurkaç taktiği ile yapılan saldırıları akla getirdi. Zaman zaman Kürt köylerindeki sivil vatandaşların arasına karışan PKK/PYD’li teröristlerin keskin nişancı ve vurkaç taktiği uyguladığı biliniyor. En son Süngütepe’deki tank saldırısında, bir teröristin sivillerin bulunduğu köyden TAV silahını ateşlemesi dikkat çekmişti.

TSK ve ÖSO’nun yürüttüğü harekat nedeniyle birçok bölgeden geri çekilmek zorunda kalan terör örgütü PYD/PKK, sivillerin yoğun yaşadığı Afrin kent merkezi civarında savunma amaçlı hazırlıklar yürütüldü. Terör örgütü Afrin’in dış mahallelerinde ve ana girişlerinde hendekler kazıp duvarlar ördü.

Sivillerin kentten ayrılmasına izin vermeyen terör örgütü PYD/PKK’lıların, hendek, duvar ve mevzilerle, muhtemel bir şehir çatışmasında sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaya hazırlandıkları öğrenildi.

4 Şubat 2018 Pazar günü Tsk’dan yapılan açıklama ise şöyle :

“Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, 04 Şubat 2018 tarihinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurlarına karşı gerçekleştirilen operasyonlarda, iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, beş kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.

Son Dakika : Uçaklar Diyarbakır’dan Afrin’e Havalandı. Afrin Operasyonu Fiilen Başladı !

20 Ocak Cumartesi akşam saatleri itibariyle Diyarbakır 8. Ana Jet üssünde hareketlilik başladı.

Jet üssünde konuşlu bulunan uçaklardan 8 F-16 savuş uçağı tam teçhizatlı ve bomba yüklü olarak peş peşe havalanarak Suriye tarafına hareket etti.

Türk F-16’larının havalanmasının ardından Afrin’de patlama sesleri duyuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kütahya’da yaptığı konuşmada ise ”Afrin opresyonu fiilen başlamıştır dedi.

Türk F-16’larının Afrin’deki PYD hedeflerini vurması sonrası Uşak’ta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

“Rahat durun, dedik, durmadılar. ‘Bak bizim topraklara saldırmaya, sınırlarımızı zorlamaya tevessül etmeyin’ dedik, dinlemediler ve bize müttefik görünenlere de söyledik. ‘Bak bunlar PKK’nın ta kendisidir’ dedik, ‘Bunlar PYD’dir’ dedik. ‘Bunlar aynıdır, YPG’dir’ dedik. ‘Rakka’ya teröristlerle gitmeyin, DEAŞ terör örgütüdür, bir terör örgütünü bir diğer terör örgütüyle değil, gelin beraber halledelim bunları’ dedik, dinlemediler. ‘Peki siz bilirsiniz’ dedik ve şimdi işte gereğini biz yapıyoruz. Kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz.”

Osö birlikleri karadan ilerlemeyi sürüdüyor.

Gelen son dakika haberine göre; OSÖ birlikleri Afrin’e doğru ilerliyor.

Başbakan Binali Yıldırım, “Şu an itibarıyla kahraman Silahlı Kuvvetlerimiz, Afrin’de PYD/PKK ve DEAŞ unsurlarını yok etmek için havadan harekata başlamıştır” dedi.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Binali Yıldırım saat 20.00’de Çankaya Köşkü’nde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi kabul edecek.

ÇAVUŞOĞLU, ABD’Lİ MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson’la telefonda görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson telefon görüşmesi yaptı. Görüşme, ABD tarafının talebi üzerine gerçekleşti.

 

Ayrıntılar gelecek…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘7 Eleştiriye 7 Yanıt’ Haberine Sert Tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat Kalkanı Operasyonunun bundan sonraki safhasıyla ilgili önemli bir çağrıda bulundu. Erdoğan, ” Müttefiklerimiz, DEAŞ’la olan mücadele samimiyseler, biz de diyoruz ki, ‘sizinle beraber hareket ederiz. Yeter ki DEAŞ’ı gelin Rakka’dan da temizleyelim” dedi. Erdoğan, Fırat Kalkanı Operasyonu’nun ardından bundan sonraki hedefle ilgili değerlendirme yaparken de “Burada üç başlık bir defa uygulamada olmalı. Bunun birincisi eğit-donattır. Diğeri terörden arındırılmış bir güvenli bölgedir. Ki bu bölge aynı zamanda üçüncüsü uçuşa yasak bölgedir” diye konuştu

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar Cumhurbaşkanının Sağında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesine katılmak üzere Pakistan’a hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a basın toplantısında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili Ahmet Aydın, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da eşlik etti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar cebinden çıkardığı bir notu masaya koydu. Akar aynı notu Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasını tamamladıktan sonra cebine koydu.

Pakistan Ziyareti ile İlgili Bilgiler

Pakistan’daki zirveye katılacak olan liderlerle ikili görüşme imkanı da bulacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bildiğiniz gibi Türkiye ekonomik işbirliği teşkilatının ilk kurucularındandır. Bölgesel işbirliği kalkınma çabalarını artırmak amacıyla İran ile birlikte 1985 yılında tesis ettiğimiz teşkilat, genişletilmiştir. Bugün örgüt 8 milyon kilometrelik alanda 400 milyon nüfusa hitap etmektedir. Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi projeler sadece ülkemiz için değil teşkilat üyesi ülkelerin de ulaşım kapasitesini yükseltmiştir. Üçüncü havalimanı gibi projelerimizin ciddi katkıları olacaktır. Bakü – Tiflis – Kars gibi tren hatlarının da ciddi katkısı olacaktır. İslamabad Zirvesi’nin tarihi bir fırsat olduğuna inanıyorum. Ticaretin serbestleştirilmesi yönünde önemli bir araç olan ticaret anlaşmasını bir an önce hayata geçirmek istiyoruz “diye konuştu.

Karargah Rahatsız Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ziyaretiyle ilgili bilgilendirmenin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan’a ilk olarak dün Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la Beylerbeyi Sarayı’ndaki görüşmesi ve bu görüşmede son günlerde tartışma konusu olan “7 Eleştiriye 7 Yanıt” başlıklı haberin gündeme gelip gelmediği soruldu.

Beylerbeyi Sarayındaki Görüşme

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’la dün Beylerbeyi Sarayı’ndaki görüşmesini anlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemlerinde birinci derecede Fırat Kalkanı Operasyonu olduğunu söyledi. Erdoğan, “Malum El Bab operasyonunun tamamlanması sürecine yönelik yapılan bazı görüşmeler var, çalışmalar var. Türkiye, Amerika, Rusya arasındaki bu görüşmelerde nerelere geldik? Bundan sonra onlarla yapılacak olan görüşmelerde ne durumdayız? Onların bir değerlendirmesini birlikte yapma fırsatını bulduk”dedi.

Fırat Kalkanında Son Durum

El Bab operasyonunun tamamlandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ama bu tabii oradaki sürecin bitmesi anlamına değil. Çünkü bizim buradaki hedefimiz Cerablus, Rai, Dabık, El Bab ama ondan sonra da koalisyon güçleriyle, Rusya’yla, Amerika’yla mutabık kalmamız halinde, gerek Menbiç gerekse Rakka’ya yönelik de atılacak adımlar var. Bunları tabii biz yakın bir ülke olarak Rusya ile görüşmemiz, öbür tarafta stratejik bir müttefik olarak Amerika’yla, koalisyon güçleriyle yapacağımız dayanışma, bunların hepsi bu süreç içerisinde önem arz ediyor. Bunları tabii birliktelik içerisinde yürütmek bizim önemli bir hedefimiz. Bütün bunları uzaktan seyretmek gibi bir durumun içerisinde olamayız. Çünkü daha önce bunları uzaktan çok seyrettik. Seyrettik ama bunların bize belli bedelleri oldu. ‘Artık hem masada olacağız. Hem arazide de olacağız’ dedik. Bunları dost, müttefik kim varsa, hepsine söylemiş olduk” diye konuştu.

7 Eleştiriye 7 Cevap Açıklaması

Görüşmede son günlerde tartışma konusu olan “7 Eleştiriye 7 Yanıt” başlıklı haberin de gündeme geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bunlar tabii, bizleri rahatsız ettiği gibi, TSK’yı hayli hayli rahatsız etmiştir. Bizim rahatsız olduğumuz bir konudan, TSK’nın rahatsız olmaması mümkün değildir. Çünkü biz, aynı vücudun azaları gibiyiz. Silahlı Kuvvetler rahatsız oluyorsa, biz rahatsız oluruz. Eğer biz rahatsız olduysak, TSK hayli hayli rahatsız olur. Bu işin neresidir? Devlettir, hükümettir. Silahlı Kuvvetler devletin bir uzvudur”

Hulusi Akar’ın Dış Gezileri

Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Akar’ın dış gezilere katılmasıyla ilgili de “Bizler şu anda işte bir ekonomik zirve toplantısına gidiyoruz. Bu zirve birçok konuyu görüşeceğimiz zirvedir. Bunun içinde savunma vardır. Ekonominin, ticaretin birçok alanları vardır. Bunun yanında turizm vardır. Her şey vardır. Bunları biz görüşürken, bu işin sorumlusu olan kişilerinin bizim yanımızda olmasından daha doğal ne olabilir? Bu ne densiz bir yaklaşımdır. Böyle bir şey olabilir mi? Kusura bakmasınlar, bunu da tabii Genelkurmay Başkanımızla görüştük. Birazdan kendileri de zaten bu konuyla ilgili detaylı açıklamayı kendi sitelerinden yapacaklar. Bunu da, oradan almak mümkün olacaktır. Fakat bunlar, yani bizleri ciddi manada üzmektedir. Çünkü her zamankinden daha fazla birliğe, dayanışmaya, kardeşliğe ihtiyacımızın olduğu bir dönemde, bu tür yaklaşımları, kusura bakmasınlar ben affedilir bulmuyorum” dedi.

Şimdiki Hedef

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a daha sonra Fırat Kalkanı harekatında bundan sonraki hedefin ne olduğu soruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz başından beri, bu süreci Özgür Suriye Ordusuyla (ÖSO) beraber yürüttük. Yani kara harekatı ÖSO ile birlikte yürütülmüştür. Biz ÖSO’ya gerekli desteği verdik. Daha başından beri hatırlayın benim hep kullandığım bir ifade var: Burada üç başlık bir defa uygulamada olmalı. Bunun birincisi eğit-donattır. Diğeri terörden arındırılmış bir güvenli bölgedir ki bu bölge aynı zamanda üçüncüsü uçuşa yasak bölgedir. Ama bunu Amerikalı dostlarımızla ne yazık ki anlaşamadık. Çünkü onlar, eğit-donat fikrine bir yere kadar olumlu bakarken, uçuşa yasak bölge olayına sıcak bakmadılar. Hatta hatta, terörden arındırılmış güvenli bölge olayına, ta Antalya’daki G20 toplantısında, ‘gayet güzel’ filan demiş olmalarına rağmen bu konuda da adım atmadılar” diye konuştu.

Kararlılık Sürüyor

“Biz tabii burada, bir yerde yalnız kaldık. Nereye kadar ? Gaziantep’teki o malum olaya kadar. Tabii Gaziantep’te 56 vatandaşımız, çocuk, kadın, yaşlı vesaire şehit edilince ki, DEAŞ’ın biliyorsunuz bir operasyonuydu. Ve ondan sonra artık dedik, durmak yok şimdi gereği neyse bunu yapacağız” diyerek Fırat Kalkanı Harekatı’na giden süreci anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Böylece ÖSO ile birlikte buraya girildi. Biz de kendilerine destek verdik. Fakat Amerika, yine burada ÖSO’ya başta olumlu yaklaşmasına rağmen, daha sonra Suriye Demokratik Güçleri diye bir yapı ortaya koydu. Biz de buna tabii karşı çıktık. Çünkü bu yapının içerisinde terör örgütü mensupları da var. PYD gibi YPG gibi. Bunlar da olduğu için buna karşı çıktık. Dedik ki, ‘biz kesinlikle PYD ve YPG’den kimseyle, mutabık veya beraber olmamız mümkün değil’. ‘Bunlarla beraber böyle bir mücadelenin içerisine girmeyiz’. Çünkü biz, bir terör örgütünü, diğer terör örgütünün asla karşıtı gibi görmemiz mümkün değil. Çünkü terör örgütlerinin birisi iyi, birisi kötü diye bir şey olmaz. Hepsi kötüdür. Mücadelemizi de ÖSO ile beraber bu kararlılıkla sürdürdük. Cerablus’ta başarı. Aynı şekilde Rai’de başarı. Dabık’ta başarı. El Bab’a geldik, başarı. ÖSO’nun tabii çok şehitleri oldu. Bu arada tabii, bizim de şehitlerimiz var. Ama DEAŞ’a da, çok ciddi bir bedel ödetti buradaki kahramanlarımız. Son rakam 3000’i geçti. Oradaki DEAŞ’ın artı, PYD filan, onlar da var… Bu kararlılığımız aynen devam ediyor.

Rakka Çağrısı

Şimdiki safha nedir? Şimdiki safha dediğim gibi daha önce belirlediğimiz bu Münbiç’tir ki, Münbiç Araplar’a ait olan bir yerdir. YPG’nin veya PYD’nin yeri değildir. Biz bunu da, Amerikalı dostlarımıza söyledik. Bir defa ‘Fırat’ın doğusuna kesinlikle PYD ve YPG’nin geçmesi gerekir, bunların burada kalmaması gerekir’ dedik. Onlar ‘geçti’, ‘geçiyor’, sürekli bize bunu söylediler. Ama halen geçmiş değil. Bunun bir defa, oradan tamamen boşalması lazım. Oraya da kendi Münbiç’in yerel halkının gelmesi lazım. Ondan sonraki süreç nedir? Bizim buradaki mücadelemiz DEAŞ’ladır. Dolayısıyla DEAŞ’la olan bu mücadelemizde de, eğer hakikaten müttefiklerimiz, DEAŞ’la olan mücadele samimiyseler, biz de diyoruz ki, ‘sizinle beraber hareket ederiz’. Yeter ki DEAŞ’ı gelin Rakka’dan da temizleyelim. Burayı da gerçek sahiplerine teslim etmiş olalım. Yani Türkiye olarak, bizim buralarda kalma diye bir derdimiz, bir amacımız yok. Buraların sahipleri kimse, onlar gelsin. Çünkü buralar bize tehdit oluşturuyor. Bize tehdit oluşturacak bir bölge, biz çevremizde istemiyoruz. Biz buralarda dost olan Suriye halkının ki, bunlar dostluktan öte aslında kardeşlerimiz. Ama buraya maalesef böyle bir düşman güçler girmek suretiyle, işte bize Gaziantep’te, Şanlıurfa’da, Kilis’te vesaire bize yarattıkları o sıkıntıları sürdürdüler. Bundan sonra bunları yaşamak istemiyoruz. Olay budur”

Başörtüsü Serbestliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a son olarak TSK’de kadın subay ve astsubaylara başörtüsü serbestliğinin getirilmesiyle ilgili düşüncesi soruldu. Erdoğan, “Bu konu yeni bir konu değil. Beklentiydi. Ve bu konuda arkadaşlarımız değerlendirmelerini yaptıktan sonra hükümet olarak ve konuyla ilgili olarak adım atıldı. Hayırlısıyla şu anda başlamış vaziyette. Temennimiz odur ki, hazırlanan mevzuata göre hanım kardeşlerimiz de, kendilerinin inanç hürriyetinden; bu noktadaki emek noktasında, iş temini noktasındaki özgürlüklerinden, hürriyetinden her yerde istifade edebilmesidir. Bu silahlı kuvvetlerimizde de emniyette de, yargıda da, eğitimde de, her yerde bu ön açılmış vaziyette. Bundan sonraki süreçte de tüm bu mağdur, mazlum hanım kardeşlerimiz bundan istifade etmek suretiyle, tüm kurumlarda yerlerini alabileceklerdir.

İnancın Gereği Neyse O Yapılmalı

Dünyanın değişiklik ülkelerinde, bakıyorsunuz her bir yerde. Silahlı kuvvetlerde de var. Amerika’da var. Oradaki Müslümanlar aynı şekilde inancının gereği neyse onu yapabiliyor. İngiltere’ye geliyorsunuz bakıyorsunuz, başörtülü bayanlar, oralarda görev yapabiliyorlar. Yani oralarda bu oluyor da, halkının yüzde 99’u Müslüman olan ülkemizde niçin bunlar olmasın? Şuanda bu adımlar atılmış vaziyette. Temennim odur ki hiçbir, yani hiçbir aşırılığa fırsat vermeden, aşırılığa gitmeden, bunların çerçeve içerisinde devamı, inanıyorum ki bütün gerilimleri bunlar alacak. Çok daha, bu kurumlarımız, bu müesseslerimizin inşallah rahat bir şekilde yoluna devam edecektir”

5haber.com  | Ankara
DHA

 

TSK’dan Son Dakika Açıklaması: “El Bab Tamamen Kontrol Altına Alındı”

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bir son dakiak açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında operasyonların devam ettiği El Bab’ın terör örgütlerinden temizlendiği belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri geçen yıl 24 Ağustos’ta, Türkiye sınırının terör unsurlarından temizlenmesi amacıyla Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlattı ve Gaziantep’in Karkamış İlçesi’nden, Suriye’nin terör örgütü DEAŞ denetimindeki Cerablus kentine geçti. Aynı gün TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu güçleri Cerablus’ta kontrolü sağlayarak, sınır hattında ilerleyini sürdürdü. Sırasıyla Rai ve Dabık bölgelerini de temizleyerek iç kesimlere inen TSK ve ÖSO güçleri, geçen 8 Aralık’ta DEAŞ’ın Rakka’nın ardından ikinci merkezi olan El Bab’a yönelik harekat başlattı. Günler süren harekatın ardından bir süredir kontrolü sağlandığı El Bab’ın bugün tamamın ÖSO güçlerinin kontrolüne girdiği duyuruldu.

TSK’dan da konuya ilişkin yapılan bilgilendirmede, başta siviller olmak üzere kutsal ve tarihi mekanlar, kamu bina ve tesisleri ile temel ihtiyaçlara yönelik kaynaklara zarar verilmemesi esas alındığı ve harekatın uzaması pahasına büyük titizlik içerisinde hareket edildiği kaydedilerek şöyle denildi:

“TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu unsurlarınca gerçekleştirilen harekat kapsamında; 25 Ağustos 2016’da Cerablus DEAŞ terör örgütü işgalinden kurtarılmış, harekata güney istikametinde devam edilerek, 29 Ağustos 2016 itibarıyla Sacur Çayı’na kadar olan bölge PYD/PKK terör örgütü unsurlarından temizlenmiş, 2 Eylül 2016 tarihinde Rai bölgesinden ilerleme sağlanarak, 4 Eylül 2016’da harekat icra edilen bölgedeki hudut hattımız DEAŞ terör örgütünden tamamen arındırılmış, 16 Ekim 2016 tarihinde Dabık ve Suran bölgelerinin kontrol altına alınmasıyla birlikte DEAŞ terör örgütü mensubu teröristlerin topraklarımıza yönelik katyuşa ve uzun menzilli top atışları tehdidi ortadan kaldırılmış, Fırat doğusunda bulunan DEAŞ terör örgütünün ağırlık merkezini oluşturan Bab meskun mahallinin kontrol altına alınması kapsamında; 8 Aralık 2016 tarihinden itibaren Bab çevresindeki arazi kesimleri ve meskun mahallerinde bulunan DEAŞ unsurları etkisiz hale getirilerek, Bab’ın; kuzey-doğu ve batıdan kuşatılması ve tecridi, 8 Şubat 2017 tarihinde, Bab şehir merkezinin ele geçirilmesine yönelik harekat başlatılarak şehre hakim konumda bulunan Akil Tepesi’nin kontrolü, 24 Şubat 2017 itibarıyla, Bab’ın tüm mahallelerinde kontrol sağlanmıştır. Halen, kontrol altına alınan bölgelerde bulunan engel, mayın/EYP’lerin temizlenmesi faaliyetleri devam etmektedir. Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında; toplam 230 meskun mahal ve 1925 kilometre kare alanda kontrol sağlanmıştır. Azaz bölgesi ile birlikte şu anda 2225 kilometrekare alan ÖSO kontrolündedir. Harekatın hedeflerine ulaşmasında ve böyle başarılı bir sonucun elde edilmesinde, hiç kuşkusuz en büyük pay başta hayatlarını bu uğurda hiç çekinmeden feda eden aziz şehitlerimize, operasyonlarda yaralanan ve harekat boyunca kahramanca mücadele eden silah arkadaşlarımıza aittir. Harekatta hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza da acil şifalar dileriz. Ayrıca; vatanlarının kurtarılmasında DEAŞ terör örgütü başta olmak üzere terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele ederken şehit olan ÖSO mensuplarına da Allah’tan rahmet ve yaralananlarına acil şifalar diliyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri; her zaman olduğu gibi sarsılmaz bir inanç, sabır, kahramanlık ve fedakarlıkla tehdidin kaynağı neresi olursa olsun, bayraklaşan vatan topraklarının güvenliğini sağlamak amacıyla faaliyetlerine aynı azim ve kararlılıkla devam edecektir.”

5haber.com  | Ankara

DHA

Uzman Erbaş Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı (Eğitim ve Güvenlik Soruşturmasında Değişiklik)

4 Şubat 2017 Cumartesi tarihli Resmi Gazete sayısında yayımlanan kararname ile uzman erbaş yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan kararda uzman erbaş yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yayımlandı. Yayımlanan yönetmeliğin içeriği ise şu şekilde;

MADDE 1 – 20/9/2005 tarihli ve 25942 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Uzman Erbaş Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“Temel Askerlik Eğitimi: Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında istihdam edilmek üzere temin edilen uzman erbaşlara, göreve başlamadan önce temel askerlik ve branş eğitimi uygulanmak suretiyle ortak anlayış kazandırılmasını,”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve aynı maddenin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“g) İcra edilen temel askerlik eğitimini başarıyla tamamlayanlardan güvenlik soruşturması uygun olmak veya ilk atamaları doğrudan doğruya kıt’a veya birliklere yapılan uzman erbaşlar için güvenlik soruşturması uygun olmak.”

“Uzman erbaş olmak için gerek muvazzaflık görevini yaptığı sırada, gerekse terhislerini müteakip başvuruda bulunan ve alınmaları uygun görülen personelin, güvenlik soruşturmaları; kuvvet komutanlıkları veya Jandarma Genel Komutanlığı yahut Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yaptırılır. Temel askerlik eğitimi sırasında güvenlik soruşturması sonuçlanmayanların eğitimleri devam ettirilir. Bunlardan güvenlik soruşturmaları olumlu sonuçlananlar göreve başlatılır, olumsuz sonuçlananların ise Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile ilişiği kesilir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşüren veya askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunanlar ile tutum ve davranışları ile yasa dışı siyasi, yıkıcı, bölücü ideolojik görüşü benimseyenler, uzman erbaş olarak istihdam edilmezler.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde yer alan “Ancak güvenlik soruşturması tamamlanmayanların, soruşturma sonuçlarının alınmasını müteakip görevlendirilmeleri (dağıtımları) yapılır. Bu durumda olanların görevlendirilmeleri terhis olduktan sonra tamamlanır.” cümleleri yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Terhis tarihinde güvenlik soruşturması tamamlanmayanlar, terhislerini müteakip bu soruşturmanın tamamlanması ile birlikte göreve başlatılırlar. Bunlara, terhis olmuş personele uygulanan işlemler uygulanır.” cümleleri yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin EK-B’sinde yer alan “Uzman Erbaş Olmak İsteyenlerin Vereceği Noter Senedi Örneği (Taahhüt Senedi)” aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“…………BİRLİĞİNDE MUVAZZAFLIK HİZMETİNİ ONBAŞI/ÇAVUŞ OLARAK ../../..TAMAMLADIKTAN SONRA ….. SAYILI KANUNUN 4 ÜNCÜ MADDESİNE GÖRE NASBEDİLDİĞİM TARİHTEN İTİBAREN UZMAN ONBAŞI/ÇAVUŞ OLARAK ( ) YIL MÜDDETLE ……. SAYILI KANUN VE BU KANUN ESASLARINA GÖRE ÇIKARTILAN YÖNETMELİK HÜKÜMLERİNE TABİ OLARAK VAZİFEMİ İFA EDECEĞİM, VAZİFEMİ İFA ETMEMEM VEYA GÜVENLİK SORUŞTURMAMIN OLUMLU SONUÇLANMAMASI HALLERİNDE BU KANUN VE YÖNETMELİKTE YAZILI HÜKÜMLERİN TATBİKİNİ KABUL EYLEDİĞİMİ BİLDİRİRİM.”

MADDE 6 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 7 – Bu Yönetmelik hükümlerini Milli Savunma Bakanı ile İçişleri Bakanı birlikte yürütür.

Kamu haberlerinden, asker alımlarından, gelişmelerinden anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir ve grubumuza üye olabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Son Dakika ! Fırat Kalkanından Acı Haber Geldi: 1 Şehit , 4 Yaralı

Acı haber bu sefer Fırat Kalkanı Harekatından geldi.

Fırat Kalkanı harekatında terör örgütü DEAŞ’ ın hain saldırısı sonucu 1 askerin şehit olduğu, 4 askerin yaralandığı TSK tarafından bildirildi.

Suriye’de sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı’nın 134’üncü gününde El Bab’a ilerlemeye çalışan Özgür Suriye Ordusu güçlerine destek veren Türk askerlerinin bulunduğu bölgeye terör örgütü DEAŞ unsurları saldırdı. Saldırıda 1 Türk askeri şehit olurken, 4 asker de yaralandı. Yaralı askerler ambulans ve helikopterler ile Kilis ve Gaziantep’teki hastanelere kaldırılarak tedaviye alındı.

Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı da saldırıda yaralanan askerlerin bulunduğu Gaziantep’teki hastanelere giderek sağlık durumlarına ilişkin bilgi aldı. Saldırıda şehit olan askerin cenazesi ise askeri helikopter ile Gaziantep Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Fırat Kalkanında Son Durum

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 134 gündür sürdürülen ‘Fırat Kalkanı Harekatı’nda, El Bab’ın ele geçirilmesine yönelik operasyonlara devam edildi. Karadan ateş altına alınan terör örgütü DEAŞ’ın 104 hedefi imha edildi. Çatışma ve topçu atışları sonucu 6 terörist etkisiz hale getirildi. Genelkurmay Başkanlığı tarafından harekatın son durumuna ilişkin yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

“Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grupları tarafından havadan ve karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile El Bab’ın ele geçirilmesine yönelik planlı harekatın icrasına devam edilmiştir. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 104 DEAŞ terör örgütü hedefi, ateş destek vasıtaları ile yapılan atışlar sonucunda baskı altına alınmış, birçok hedef kullanılamaz hale getirilmiştir. Gün içerisinde, çatışmalar ve topçu atışları sonucu toplam 6 DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri, gerek icra edilen hava harekatları, gerek ateş destek vasıtalarımız ile açılan ateşlerde ve gerekse DEAŞ teröristleriyle girilen çatışmalar esnasında bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir.”

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, sıcak gelişmelerden, fırat kalkanı harekatından ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

Genelkurmay’dan Son Dakika Açıklaması: Üst Düzey Terörist Yakalandı

TSK’dan yapılan son dakika açıklamasında İçişleri Bakanlığının aranan teröristler listesi gri kısmında yer alan bölücü örgüt üyesi bir teröristin Batman’da yakalandığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığının aranan teröristler listesinde gri kısımda yer alan bölücü terör örgütü üyesi önceki gün Batman’da devam eden operasyonda yakalandı. Yapılan açıklamada terör örgütü üyesinin üzerinde Taurus marka tabanca, iki av tüfeği, 15 tabanca fişeği, 15 kalaşnikof piyade tüfeği fişeği, 17 av tüfeği fişeği, bir dürbün, telsiz, iki askeri panço, bir fener ve muhtelif giyim malzemeleri de ele geçirildi.

Suruç’ta Bir Terörist Öldürüldü

Suriye’nin terör örgütü PYD denetimindeki Kobani kentinden yasadışı yollarla sınırı geçen PKK/PYD üyesi terörist, Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde yakalandı.

Suruç’un karşısında bulunan terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD denetimindeki Kobani’den yasadışı yollarla sınırı geçen terörist, 2’nci Hudut Tabur Komutanlığı askerleri tarafından Mürşitpınar Mahallesi kırsalından yakalandı. Adı açıklanmayan teröristin sorgulanmasına başlandı.

Diyarbakır’da 1 Terörist Öldürüldü

Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesi kırsalında güvenlik güçlerinin ‘dur’ ihtarına uymayıp ateş kaçarak kaçmaya çalışan 1 PKK’lı terörist çıkan çatışmada öldürüldü.

Kocaköy İlçesi Gökçen- Gözebaşı köyleri arasında ek olarak kurulan yol kontrol noktasına bugün öğlen saatlerinde yaklaşan aracın sürücüsü ‘dur’ ikazına uymayarak kaçmaya başladı. Araçtan, takip eden jandarmaya ateş açıldı. Çıkan çatışmada, 1 PKK’lı ölü olarak ele geçirildi. Olay yerinde yapılan incelemede, 1 adet M-16 piyade tüfeği, 2 adet M-16 şarjörü, 30 adet M16 fişeği, 1 adet el bombası ve 2 adet sırt çantası bulundu.

Olay bölgesinde çatışma sırasında yaralanan bir kişinin de şüpheli olarak gözaltına alındığı öğrenildi.

5haber.com  | Ankara

 

Fırat Kalkanı’ndan Acı Haber: 10 Askerimiz Şehit Oldu

Suriye’nin kuzey bölgesinde devam eden Fırat kalkanı harekâtından acı haber geldi.

Türk Silahlı kuvvetlerinden yapılan son dakika açıklamasına göre devam eden Fırat kalkana harekâtında terör götü deaş tarafından düzenlenen canlı bomba saldırısında on askerimizin şehit olduğu bildirildi. Yapılan açıklamanın devamında 138 teröristin de öldürüldüğü belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye’de yürütülen ‘Fırat Kalkanı Harekatı’nda 10 askerin daha şehit olduğunu, 18 askerin de yaralandığını açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı’ndan harekata ilişkin gece saatlerinde yapılan bilgilendirmede bugün El Bab bölgesinde sabah saatlerindeki çatışmalar ile öğleden sonra bombalı araçla düzenlenen 3 ayrı intihar saldırısında toplam 14 askerin şehit olduğu, 33 askerin de yaralandığı belirtildi. Açıklamada 138 DEAŞ’lı teröristin de öldürüldüğü ifade edilerek, şöyle denildi:

“Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grupları tarafından, havadan ve karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile El Bab’ın ele geçirilmesine yönelik ileri harekata devamla, Bab-Halep yolunda tam kontrol sağlanmıştır. Hava Harekatları, bölgedeki topçu birliklerimiz ve diğer ateş destek vasıtalarımız ile El Bab bölgesinde tespit edilen DEAŞ terör örgütüne ait hedefler yoğun olarak ateş altına alınmaya devam etmektedir. Şu ana kadar topçu birliklerimiz ve diğer ateş destek vasıtalarımız ile; 3 ZSU-23 silah monteli pikap aracı, 2 adet doçka monteli pikap aracı, 3 ağır makinalı tüfek monteli pikap aracı ateş altına alınarak imha edilmiştir. Hava Kuvvetlerimize ait savaş uçaklarınca yapılan hava taarruzları sonucunda 67 hedef vurularak imha edilmiş; ayrıca ateş destek vasıtalarımızla açılan ateşlerle çok sayıda DEAŞ hedefi etkisiz hale getirilmiştir. Açılan ateşler ve meydana gelen çatışmalar sonucunda 138 DEAŞ teröristi etkisiz hale getirilmiştir. Çok sayıda teröristin yaralı olduğu ve bulundukları alanlardan tahliyelerinin, yoğun ateş altında olmaları nedeniyle gerçekleştirilemediği de telsiz konuşmalarından öğrenilmiştir. Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında kuşatılmış olan El Bab meskun mahallinin kontrol edilmesine yönelik harekat devam etmektedir. Öğleden sonra 3 ayrı bölgede bombalı araçlarla yapılan intihar saldırıları sonucunda TSK unsurlarımızdan toplam 10 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, ilk tespitlere göre 6’sı ağır olmak üzere 18 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Yaralılara bölgedeki hastanelerde müdahale edilmektedir. Kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, TSK personeline ve yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır; yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Gün içerisinde çatışma ve intihar saldırıları sonucu şehit olan asker sayısı 14’e yaralanan asker sayısı ise 33’e yükseldi.

Son dakika haberlerinde gündem haberlerinden sıcak gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın