Etiket arşivi: Türk iş

2018 Asgari Ücret İçin Son Dakika Gelişmesi: Kritik Toplantı Sonrası Flaş Açıklama

Asgari ücret için son dakika gelişmesi yaşandı. 2018 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi için toplanan komisyon bugün kritik bir görüşmeye imza attı.

Aralık ayının ilk cuma günü toplanan asgari ücret tespit komisyonu, görüşmeler son sürat devam ediyor. İşçi kesimini temsil eden Türk İş ve DİSK 2018 yılı için asgari ücret tekliflerini açıklarken işveren kesimini temsil eden TİSK bu konuda henüz bir rakam vermedi.

Bugün 3. Toplantı

Bugün Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında toplanan Komisyonda, işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafını da TİSK temsil etti.

Açılışta konuşan TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret miktarının belirlenmesi için enflasyon verileri dışında işsizlik oranı, Türkiye’nin rekabet edebilirliği ve yatırımların da dikkate alınması gerektiğini söyledi ve işverenler olarak 100 liralık asgari ücret desteğinin 2018 yılında da devam etmesini isteyerek şu ifadeleri kullandı:

“100 liranın verilmemesi demek mevcut asgari ücret maliyetlerinin yüzde 6 artması demek. 2018 yılında hedeflenen enflasyonu dikkate aldığımızda bir açmazdayız. Bugün Kalkınma Bakanının hazırladığı raporu tekrar gözden geçireceğiz, ona göre son toplantıda gerekli düşüncelerimizi söyleyeceğiz.”

Türk İş’in Teklifi Kabul Olacak mı?

Bir gazetecinin “Türk-İş’in beklentisini yüksek mi buldunuz?” soruna TİSK Genel Sekreteri Koç, “Çok yüksek. Şöyle söyleyeyim, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Bey’in geçen hafta açıkladığı rakam, net asgari ücretin yüzde 35 artışı demektir. Biz, Türk işvereni olarak 2015 sonunda yapılan artıştan dolayı hala iş yerlerimizde sorunlarımızı gideremedik. Türkiye gerçeklerine uygun bir rakam değil.” şeklinde yanıt verdi.

Türk İş: Teklifimizin Arkasındayız

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işveren kesiminin açıklamalarının ardından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Enflasyon, yüzde 10’un üzerinde. Bu mevcut asgari ücretin yüzde 2 değer kaybettiği anlamına geliyor. Hayatın gerçekleri yani çalışanların enflasyonunu belirleyen kalemler dikkate alındığında enflasyon oranının daha da yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı Türk-İş olarak net bin 893 lira 90 kuruşluk teklifimizin arkasındayız.”

Toplantı Sonrası Açıklama

1 saatlik görüşmenin ardından Çalışma Genel Müdürü Önder yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bugünkü toplantıda işveren tarafının taleplerini, Kalkınma Bakanlığının analizlerini dinledik. Bakanlık olarak bazı verileri paylaştık. Geldiğimiz noktada her iki tarafın da taleplerini aldık. Biz bunları değerlendireceğiz, işçi ve işveren tarafları da değerlendirecektir. Bu ayın son haftasında Bakanlığımızdaki toplantıyla rakamı açıklayacağız.”

Asgari ücret ne kadar olacak haberimize gitmek için TIKLAYIN

Asgari ücret haberlerinden haberdar olmak için

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Ankara

‘9 Madde’ Üzerinden Asgari Ücrete Gelen Düşük Zamma İtiraz

Önceki gün açıklanan 2017 yılı asgari ücret zammının düşük seviyede kalmasına işçi kesiminden itirazlar gelmeye devam ediyor.

İlk toplantılara katılmasının ardından asgari ücretin son şeklinin verileceği son toplantıya katılmama kararı alan Türk-İş Sendikası ise asgari ücret kararına ‘9 madde’ üzerinden itiraz etti.

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanan ve 2017 yılının ilk ayından itibaren geçerli olacak olan yeni asgari ücret kararındaki, Türk-İş’in itiraz gerekçesinde, “Asgari Ücret Yönetmeliğinde “asgari ücret tanımının, “işçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücret” olarak belirlendiği anımsatıldı ve şu ifadelere yer verildi:

“Asgari ücret; çalışanların düşük ücretlere karşı korunmasını ve emek sömürüsünü önlemeye yönelik önemli ve etkin bir sosyal politika aracıdır. İnsan temel hak ve özgürlüklerinin tanımlandığı tüm uluslararası sözleşmelerde, herkesin kendisi ve ailesi için ‘insan onuruna yaraşır’ adil ve elverişli bir ücret hakkı olduğu kabul edilmektedir.”

İşçi temsilcilerinin, “mevcut asgari ücrete hedeflenen enflasyon ya da biraz üzerinde belirlenecek oranda yapılacak bir artışın yeterli olmayacağını, olumsuz yaşama şartlarını düzeltmeyeceğini, bu nedenle kabul edilemez olduğunu” ifade ettiklerinin de vurgulandığı gerekçede, dokuz madde şöyle sıralandı:

# Anayasa’da yer alan “geçim şartları” yaklaşımına öncelikle uyulmalıdır.

# İşçinin ailesi ile birlikte günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak, insanlık onuruyla bağdaşacak bir tutar olmalıdır.

# Belirleme yapılırken, işçinin ve ailesinin bilimsel olarak belirlenmiş harcama kalıbı esas alınmalı ve hesaplamalarda TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri kullanılmalıdır.

# Perakende fiyatlar kullanılarak hesaplanan net harcama tutarı, işçinin eline net geçecek biçimde düzenlenmelidir.

# Asgari ücret, sanayi/tarım ve yaş, cinsiyet ayırımı yapılmadan yine ulusal düzeyde tek olarak belirlenmelidir.

# İşçilerin arasında nitelik, kıdem, işin mahiyeti gibi ekonomik amaçlı değerlendirmelerin tümünden bağımsız olarak ele alınmalı, ekonomik ölçülerin ötesinde sosyal bir ücret olarak kabul edilmelidir.

# İşçinin satın alma gücünün ileriye dönük olarak korunabilmesi için gerekli bir iyileştirme ayrıca ilave edilmelidir.

# Asgari ücret belirlenirken, gelir dağılımında adaleti sağlamaya yönelik olarak ayrıca refahtan pay verilmelidir.

# Ücretlerde adaleti sağlamak açısından, en düşük devlet memuru maaşı da dikkate alınmalıdır.

İşçi temsilcilerinin, asgari ücret çalışmaları sırasında bu ilkeleri savunduğu ve asgari ücretin bu çerçevede belirlenmesi ve kabul edilmesi için çaba gösterdiği de vurgulanan gerekçede, “Asgari ücretin belirlenmesindeki göz önünde bulundurulması öncelikli ilke olan ‘çalışanların geçim şartları’ devletin resmi kurumu Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ortaya konulmuştur. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun verdiği görev doğrultusunda TÜİK çalışanların geçim şartlarını hesaplamıştır. Devletin resmi kurumunun Komisyona sunduğu hesaplamaya göre, 2016 Kasım ayı itibariyle ağır bir işte çalışan bekar bir işçinin aylık harcama tutarı net 1,668 lira 90 kuruştur. Yapılan bu hesaplamada ‘çalışanın ailesi’ dikkate alınmamıştır. Türk-İş’in 30 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yaptığı ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ araştırmasına göre tek bir işçinin yaşama maliyeti ise aynı dönem itibariyle net 1,761 lira 74 kuruştur. Türk-İş ile TÜİK’in verileri uyumludur.”

İşçilerin, “ülkenin milli birlik ve beraberliği her şeyin üzerindedir”in gereğini her fırsatta yerine getirdiklerinin de altı çizilen gerekçede, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun işveren-devlet kesimi temsilcilerinin oy çoğunluğuyla belirlenen asgari ücrete, gerek miktar ve gerek belirleme yöntemi açısından yukarıda sıraladığımız gerekçelerle katılmıyoruz ve işçi kesimi olarak muhalif kalıyoruz” denildi.

Taşeron işçi haberlerinden anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir ve grubumuza üye olabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN

Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara
DHA

Türk-İş Genel Başkanından Son Dakika Asgari Ücret Açıklaması: “Bin 600’ü Verin..”

Yeni yılın yaklaşması ile birlikte milyonlarca asgari ücretli çalışan, memur ve emekli, enflasyon rakamlarına göre yapılacak olan maaş zammını beklemeye başladı. Peki asgari ücrete ne kadar zam gelecek?

Doğrudan 6.5 milyon işçiyi ilgilendiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri için geri sayım başladı. Tabi görüşmelerin başlamasından önce sendikalar, bu yıl olaması gereken asgari ücret zammını konuşmaya başladı. Bu kapsamda ise, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçi kesimini temsil edecek olan Türk-İş Sendikası, asgari ücretin bin 600 TL olması için diretecek.

Konu ile ilgili Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay tarafından yapılan açıklamada, günümüz şartlarında bin 300 TL’lik bir ücretle geçimin zor olduğunu ve bu konuda başta işverenler olmak üzere herkesin işçilerle empati yapması gerektiğini söyledi.

Asgari ücretin geçen yıl bin 300 liraya yükseltilmesini olumlu bir gelişme olarak gördüklerini ifade eden Ergün Atalay, şu açıklamaları yaptı: “Asgari ücrette bu yıl yapılacak artış, geçen yılın gerisinde kalmamalı diye düşünüyoruz. Bizim bu düşüncemizi TÜİK’in geçen yıl komisyona sunduğu bir işçinin net yaşam maliyeti rakamı da destekler nitelikte. Devletin kurumuna göre, tek bir işçinin yaşama maliyeti geçen yıl net bin 600 liraydı. Bu rakam bu yıl en az yüzde 10 artacak ama biz asgari ücrette 2017 için bu rakama imza atmaya hazırız. Bu işi fazla uzatmaya gerek yok, bize TÜİK’in geçen yıl komisyona sunduğu net bin 600 lirayı versinler bu iş bitsin.”

Bu gelişmelerin yanı sıra ise 6.5 milyon işçi, asgari ücretin makul seviyeye gelmesini ve geçim konusunda kendilerini biraz da olsun rahatlatmasını istiyor.

5haber.com  | Ankara