Etiket arşivi: vergi yapılandırması

Bakan Ağbal’dan Milyonları İlgilendiren Borç Yapılandırması Müjdesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan flaş bir açıklama yapıldı. Bakan Ağbal yapılan açıklamada 7 milyon kinin borçlarının yapılandırılacağı müjdesini verdi. Bakan Ağbal, 30 Nisan’da biteceğini açıkladıkları mobilya ve beyaz eşyadaki vergi indiriminde sürenin 30 Eylül’e kadar uzatılacağını söyledi.

Memleketi Bayburt’ta referandum çalışmalarını sürdüren Maliye Bakanı Naci Ağbal, bir otelde esnafla basına kapalı olarak yaptığı toplantının ardından bir konuşma yaptı. 7 milyon 200 bin kişiyi ilgilendiren yeni bir borç yapılandırması için çalışma sürdürdüklerini söyleyen Bakan Ağbal, bu yapılandırmadan, 2016 Temmuz ayından 2017 yılı Mart ayına kadar vergi borçlarını ödemeyenlerin yararlanacağını söyledi. Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Vergi gelirlerinde yaklaşık 7 milyon 200 bin kişiyi ilgilendiren yeni bir yeniden yapılandırma yapıyoruz. 2016 Temmuz ayından 2017 yılı Mart ayına kadar vergi borçlarını vadesinde ödemeyen, vergi dairelerine ödenmesi gereken diğer trafik para cezası olur, motorlu taşıtlar vergisi olur, diğer vergilerle baktığımız zaman 7 milyon 200 bin vatandaşımızı ilgilendiren bir yapılandırmayı bu suretle yapmış oluyoruz. Daha önce 2016 Haziran itibarıyla yeniden yapılandırma kanununa başvuran vatandaşlarımızdan sonraki aylarda da 2017 Mart ayına kadar olan dönemde de vergi ve prim borcu var ise, önceki yaptığı başvuruları tekrar güncelleyeceğiz ve bu dönemi de kapsayacak şekilde tekrar yeniden yapılandırmalarını düzenleyeceğiz. Peşin ödeme indirimi geçen defa yapmıştık, yeniden yapılandırma bakımından yine aynı o bütün uygulamalar bu dönemde devam edecek. Bir de 2016 Haziran’dan önceki dönemlerden vergi borcu olmayan, prim borcu olmayan ama 2016 Temmuz’undan sonra ilk defa vergi borcu ve prim borcu olan vatandaşlarımız da bu uygulamadan yararlanacaklar. Yaklaşık 47 milyar lira tutarındaki vergi alacağını yapılandıracağız.”

Beyaz Eşyada KDV İndirimi

Beyaz eşyadaki KDV indiriminin devam ettiğini belirten Bakan Ağbal, indirim süresinin Başbakan tarafından uzatıldığını da söyleyerek şöyle devam etti:

“Konuyu Başbakanımıza arz ettim. Sayın Başbakan’ımızın talimatları çerçevesinde Maliye Bakanlığı olarak şimdi de kararnameyi hazırlıyoruz. Konut sektöründe KDV indirimini 30 Eylül tarihine kadar yapıyorduk. Şimdi mobilya ve beyaz eşyada da indirimi 30 Nisan tarihinden 30 Eylül tarihine erteliyoruz. Hem mobilya, hem de beyaz eşya sektöründe önümüzdeki aylarda da piyasanın canlanması için önemli bir imkan sağlanacak. Üç aylık sürede yapmış olduğumuz ÖTV ve KDV indirimlerinin bize net maliyeti 350 milyon lira civarındaydı. Yani ÖTV’den ve KDV’ den vazgeçtik ama piyasada bir miktar canlılık oluşunca, satışlar artınca tabii ki ilave vergi geliri tahsil ettik. Yaptığımız hesaplamalara göre burada 350 milyon liralık bir maliyet oluştu. Şimdi bunu 30 Eylül tarihine uzatıyoruz. Yaptığımız hesaplamalara göre bunun vergi gelirlerine net olarak 800 milyon civarında etkisi olacak. İnanıyorum ki mobilya, beyaz eşya ve konut sektöründe yaptığımız indirimler ekonomiyi canlandıracak, hem istihdam sağlayacak, hem üretimi artıracak, hem de piyasada yüzleri güldürecek. Bunun işaretlerini de alıyoruz. Piyasada son dönemde başlayan canlanma artarak devam ediyor. Vergi yoluyla bu anlamda önemli bir katkı sağlamış oluyoruz.”

5haber.com  |  Ankara
DHA

Bakan Ağbal’dan Flaş Açıklama: “KDV Kanununda Kapsamlı Değişiklik Başlatıldı”

Malliye Bakanı Naci Ağbal, 28. Vergi Haftası nedeniyle İstanbul Vergi Dairse Başkanlığı tarafından düzenlenen “Vergi Uygulamalarında e-Dönüşüm”paneline katıldı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Vergi tahsil işlemleri büyük ölçüde bankacılık sistemi üzerinde ve elektronik ortamda yapıyoruz. 2016 yılında bankalar üzerinde 70 milyon adet işlemin tahsilat işlemini yapmışız. Hiç bankaya gitmeden sanal pos üzerinden internetten vergi borcunuzu ödeyebiliyorsunuz. Yaklaşık 10 milyon adet vergi borcu ödeme işlemi sanal pos üzerinden yapılmış” dedi.

KDV Açıklaması

Bakan Ağbal panelin açılışında bir konuşma yaparak, “Özellikle uygulamada vatandaşlarımızın, mükelleflerimizin zorlandığı alanlar var.Yerine göre KDV uygulaması yerli üretimi cezalandıran, maliyet oluşturan bir boyuta kavuştu. Yerine göre piyasada rekabet eşitsizliklerine neden olan bir vergi haline dönüştü. Bir çok başka faktör var. Onun için KDV kanunu ile ilgili geniş kapsamlı bir çalışmayı başlattık. Önümüzdeki dönmede ‘KDV kanununda ne tür düzenlemeler yaparsak bu karşılaştığımız sorunları aşarız ve KDV kanunun da gerçekten üzerinde üretimin yerlileştirilmesi bakımından bir araç olarak kullanabiliriz’ diye önemli bir çalışmamız var” diye konuştu.

GİB İnternet Sitesi Tıklamaları

Bakan Ağbal, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinin çok yaygın olarak kullanıldığını ifade ederek, “2016 yılında 16.7 milyon kez tıklanmış. Şu anda yine Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinde internet vergi uygulaması var. Bunun kullanıcı sayısı şu anda 10 milyonu geçmiş durumda” diye konuştu.

Ağbal, “Vergi tahsil işlemleri büyük ölçüde bankacılık sistemi üzerinde ve elektronik ortamda yapıyoruz. 2016 yılında bankalar üzerinde 70 milyon adet işlemin tahsilat işlemini yapmışız. Bu da son derece önemli bir iş” dedi.

Sanal Pos Uygulaması

Ağbal, Yeni başladığımız bir uygulama, sanal pos uygulaması. Hiç bankaya gitmeden sanal pos üzerinden internetten vergi borcunuzu ödeyebiliyorsunuz. Yaklaşık 10 milyon adet vergi borcu ödeme işlemi sanal pos üzerinden yapılmış. Vatandaşımız rahatı, kolayı görünce çok çabuk benimsiyor” diye konuştu.

1 Milyon 450 Bin Beyanname Alındı

Ağbal, “Yaklaşık 1 milyon 450 bin beyannameyi 2016 yılında hazır beyan sistemi üzerinde almışız. Hazır beyan sistemi, bir kira geliri el etmiş olabilirsiniz, bir kira gelirinin yanında ücret geliri elde etmiş olabilirsiniz. Biz vatandaşa ‘siz yorulmayın biz sizin bilgilerinizi sizin adınıza topladık. Beyannamenizi hazırlayacak şekilde ekranda sizi gösterebiliriz. Sizin yapmanız gereken şey sadece ekranda size gösterilen bilgilerin eğer doğru olduğunu düşünüyorsanız onaylamaktan ibaret’ diyoruz. Kira geliri beyanı olan vatandaşlarımız gidip her hangi bir şekilde ilave yardım almadan, bir uzmana başvurmadan kendi beyannamesini dolduruyor demeyip, doldurulmuş beyannameyi sadece onaylıyor. 2016 yılında bu kapsamda yaklaşık 1 milyon 450 bin mükellef bu sistemi kullanmış” diye konuştu.

E Tebligat ile 40 Milyon Tasarruf

Naci Ağbal, “Arkadaşlarımızın yaptığı bir çalışmaya göre geçen sene elektronik tebligat uygulaması nedeniyle posta masraflarımız da 40 milyon liralık bir tasarruf sağlamışız, 6 ayda 40 milyon liralık bir tasarruf. Önümüzdeki dönemde bu çok daha da artacak. Burada en önemlisi yine mükellefin en iyi şekilde yararlanması” dedi.

5haber.com  |  Ankara
DHA

Maliye Bakanından Vergi Yapılandırması Açıklaması: “Taksitler Mayıs Ayına Ertelendi”

Naci Ağbal katıldığı bir programda yaptığı açıklamada vergi yapılandırması kapsamında geciken vergi taksitleri ve peşin ödemelere değindi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan son dakika açıklamasında vergi yapılandırmasında peşin veya taksit ödeme imkanını kullanamayan vatandaşları hatırlatarak, şunları söyledi: “Mayıs ayına kadar peşin veya taksitlerini öderlerse kanundan yararlanacaklar. Peşin ödeme indiriminden de yararlanacaklar. Taksit ödeme imkanını seçen aralık ve ocakta taksitlerini ödeyen işletmelerimiz önümüzdeki şubat, mart ve nisan aylarına ilişkin vergi ile prim ödemeleri var. Onları mayıs ayı sonrasına erteledik. Ödenmeyen bu paralar için faiz almayacağız.”

2017 yılında yapılacak yeni çalışma paketlerini anlatan Maliye Bakanı Ağbal, “Siz istediğiniz kadar yenilik yapın kamu yönetiminiz iyi değilse yaptığınız yenilikler bir işe yaramıyor. Bir işletme iyi gününde borçlarını ödemişse, vergilerini zamanında vermişse ve gün gelip sıkıntıya düşmüşse ben devlet olarak onun üzerine niye gideyim? Tam tersine onun elinden tutup onu kaldırmam lazım” dedi. Maliye olarak kötü gün dostu olacaklarını belirten Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yakında yapacağımız yeniliklerle kötü gün dostu olan bir maliye olacağız. Bütün meseleleri Ankara’da çözmek fikrinden vazgeçeceğiz. Size en yakın yerlerde işler çözülsün. Maliye vergi sistemine ilişkin olarak, aksaklıklarımız var. Bunları düzeltmemiz lazım. Dolaylı vergileri az, dolaysız vergileri fazla almamız lazım. Vatandaş, bize, ‘Yeniden yapılandırma kanunu yaptınız. Vergisini ödemeyenlere af getirdiniz. Ödeyenler ne olacak’ diye soruyor. Vergisini tam zamanında ödeyen işletmelerimize vergi indirimi getireceğiz. Haklarını teslim etmemiz lazım. Yine vatandaş, ‘İyi günüde devlet vergi almasını biliyor. İşletme olarak kötü günümüz de olabiliyor. Bu dönemde Devlet üzerimize geliyor’ diyor. Vatandaş haklı. Kötü gün dostu da olacağız. İyi gününde vergisi ödemişse ben bunu görüyorsam sıkıntıya düştüğünde elini tutmam lazım. Borçlarını ertelemem lazım. Bunları yaparsak devlete olan güven artar.”

5haber.com  | Ankara
DHA

Vergi Yapılandırması İlk Taksitlerini Ödeyemeyenler Bakanlıktan Ek Süre İstiyor

Geçtiğimiz ay Resmi Gazete’de yayımlanan ve yapılandırılan vergi borçlarının ilk taksitlerinin ödemesi 30 Kasım’da sona ermişti. İlk taksit ve peşin ödemelerin sona ermesinden sonra binlerce vatandaş, son gün yoğunluğu ve internet üzerinden yapılacak online ödemelerde sıkıntı yaşanması nedeniyle ilk taksitlerini ve peşin ödemelerini gerçekleştiremedi.

İlk taksit ve peşin ödemelerini yapamayan vatandaşlar, son gün yoğunluğundan ve internet bankacılığında yaşanan sıkıntılar nedeniyle başvurularını yapamadığını ve ilk ödemelerini yapamadıklarını söyledi. Bu mağduriyetin giderilmesi için bir çalışma yapılmasını isteyen vatandaşlar, şikayetlerini nereye yapacaklarını merak ediyor.

İlk Ödemelerini Yapamayanlar Şikayeti Nereye Yapacak?

Vergi yapılandırması ilk taksitlerini ve peşin ödemelerini yapamayan vatandaşların en çok aradığı ve araştırdığı konulardan biri ise bu konuyu nereye bildirecekleri oldu. Vergi borcu ilk taksitlerini ödeyemeyen vatandaşlar, öncelikle şikayet ve isteklerini www.bimer.gov.tr adresi üzerinde bulunan iletişim bölümünden bildirebilirler. Öte yandan Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesinde bulunan iletişim bilgilerinden buraya da şikayet ve dilekçe gönderilebilir. Öte yandan bakanlık ve Başbakanlığın facebook ile twitter adresi üzerinden iletişime geçilebilir.

Naci Ağbal’ın İlk Taksitleri Ödemeyenlere Yönelik Açıklaması

Borçlarını yapılandıranlara ilk taksitlerini ödeyemeyen vatandaşlara Maliye Bakanı Naci Ağbal, son başvuru tarihinden önce şu şekilde seslenmişti: “25 Kasım itibariyle yapılandırılan tutarlara karşılık, 4.1 milyar lira tahsilat yaptık. 25 Kasım itibariyle maliye kasasına giren para, 4 milyar lirayı aşmış oldu. Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların peşin ve ilk taksit ödeme süresi 30 Kasım 2016 tarihinde sona ermektedir. Mükelleflerimiz ödemelerini vergi dairelerine, anlaşmalı bankalara yapabilirler. İlk taksit veya peşin ödeme bu ayın sonuna kadar yapılacak. Bütün vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyorum. Bu ay sonuna kadar yatırmaları gereken ilk taksiti mutlaka yatırsınlar. Bir anda taksiti ödemekten vazgeçmek, doğrudan doğruya mükellefimizin aleyhine; ne yapıp edip bu borçlarını ödesinler”

5haber.com  | Ankara

Naci Ağbal’dan Yeniden Yapılandırma Kapsamında Uyarı ve Müjde Geldi

Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan vergi yapılandırmasına yönelik bir son dakika açıklaması geldi.

Yeniden yapılandırma kapsamında, yapılandırılan toplam borç tutarının, 77 milyar 602 milyon 570 bin 915 lira olduğunu açıklayan Bakan Ağbal, ayrıca 4.8 milyon vatandaşın borçlarının yapılandırılması talebinde bulunduğunu belirtirken, yüzde 76’sının borçlarının yapılandırıldığını açıkladı.

Ankara’da bir basın toplantısı gerçekleştiren Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun sonrası alınan yapılandırma başvuruları ve başvurular sonrası yapılandırılan borç tutarını kamuoyu ile paylaştı. Bakan Ağbal, “Kanunun son başvuru günü ve saati itibariyle kanun hükümlerinden yararlanmak için 8 milyon 527 bin 452 adet başvuru dilekçesi aldık. Bu başvuruların 4 milyon 382 bin 606 adedi internetten yapıldı. 4 milyon 144 bin 846 adediyse bizzat vergi dairelerine gelerek veya posta yoluyla yapıldı. Kanunun yapılandırma, matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesi hükümlerinin tamamına ilişkin olmak üzere yapılandırılan toplam tutar ise 77 milyar 602 milyon 570 bin 915 liradır. 2011 yılında çıkan kanunla karşılaştırdığımızda başvuru adedinde 6111 sayılı kanuna göre, yüzde 64.2 artış var. Yapılandırılan tutarda ise yüzde 96.3 artış var. Bu rakamlar çok açık şekilde ortaya koyuyor ki bu defa yapmış olduğumuz yeniden yapılandırma kanununa olağanüstü bir ilgi söz konusu” sözlerini söyledi.

Borçluların Yüzde 76′ sı Borçlarını Yapılandırdı

Yayımlanan Kanun sonrasında yapılandırma için başvuru yapan vatandaş sayısına da değinen Bakan Ağbal, “Vergi dairelerine 6,3 milyon vatandaşımız borçluydu. Kanun kapsamında 4.8 milyon vatandaşımız borçlarının yapılandırılması talebinde bulunmuş ve böylece borçlularımızın yüzde 76’sı borçlarını yapılandırmıştır. Şu anda uyguladığımız kanun çerçevesinde her 100 borçludan 76’sı borçlarını yapılandırdı. Bu bizim için son derece memnuniyet vericidir” ifadelerini kullandı.

Alınacak Vergi’nin Yüzde 51’i Yapılandırıldı

Yeniden yapılandırma kanunu ile yakalanan başarı oranının, 2011 yılında uygulanan 6111 sayılı kanuna göre, 2 kat fazla olduğunu vurgulayan Ağbal, “Kanunu uygulamaya başlarken, 90 milyar lira vergi alacağımızın olduğunu söylemiştik. Bunun yüzde 51’ini yapılandırdık. 6111 sayılı kanunda, 2011 yılında tutar bakımından baktığımızda; orada alacaklarımızın yüzde 25’ini yapılandırmıştık tutar olarak. 6111 sayılı kanunda, her 100 liralık alacağın 25 lirası yeniden yapılandırmaya konu edilmişken, bu defa her 100 liradan 51 lirası yeniden yapılandırmaya konu edilmiş oldu. Böylece 46 milyar lira vergi aslı kanun kapsamında ödenecek hale geldi. Bu da yakaladığımız başarı oranının, bir önceki kanuna göre 2 kat olduğunu ortaya koymaktadır” sözlerini söyledi.

Spor Kulüplerinin Borçları

Spor kulüpleri ve belediyelerinde yeniden yapılandırma kanunundan yararlandığını belirten Ağbal, “6736 sayılı kanun, spor kulüplerimize de 36 taksitle, 72 ayda borçlarını ödeme imkanı vermiştir. Spor kulüplerimizden 166 spor kulübü kanundan yararlanmak üzere başvurdu. Başvuran kulüplerimizin borçları, 552 milyon lira olarak yapılandırıldı. Belediyelerimize de borçlarının yapılandırılmasında 144 aylık taksitlendirme öngörüldü. Bu kapsamda 1148 belediye başvurdu. Belediyelerimizin 3.6 milyar lira alacağı yapılandırıldı” açıklamasında bulundu.

İlk Taksit Ödemelerine Dikkat!! Ödemekten Vazgeçmek Mükellefin Aleyhine

Borçlarını yapılandıranlara ilk taksitlerini ödeyecekleri tarih konusunda uyarıda bulunan Bakan Ağbal, şöyle konuştu: “25 Kasım itibariyle yapılandırılan tutarlara karşılık, 4.1 milyar lira tahsilat yaptık. 25 Kasım itibariyle maliye kasasına giren para, 4 milyar lirayı aşmış oldu. Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların peşin ve ilk taksit ödeme süresi 30 Kasım 2016 tarihinde sona ermektedir. Mükelleflerimiz ödemelerini vergi dairelerine, anlaşmalı bankalara yapabilirler. İlk taksit veya peşin ödeme bu ayın sonuna kadar yapılacak. Bütün vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyorum. Bu ay sonuna kadar yatırmaları gereken ilk taksiti mutlaka yatırsınlar. Bir anda taksiti ödemekten vazgeçmek, doğrudan doğruya mükellefimizin aleyhine; ne yapıp edip bu borçlarını ödesinler”

Vergisini Düzenli Ödeyene İndirimi Müjdesi

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Ağbal, vergisini düzenli ödeyen mükellefler için indirim getirilip getirilmeyeceği sorusunu şöyle yanıtladı: “Vergisini düzenli ödeyen mükelleflerimize dönük bir çalışma yaptığımızı daha önce de ifade etmiştim. Yapılacak vergi indirimi oranının ne olacağı ve hangi mükellefleri kapsayacağı konusunda Gelir İdaresi Başkanlığı’mızın teknik bir çalışması var. O çalışma inşallah yakın zamanda bitecek. Ben yeni yılda bu çalışmayı, tecille ilgili olan çalışmayı, vergi denetiminde de sürenin kısaltılmasına ilişkin bir çalışmadan bahsettik. Bu 3 çalışmayı yeni yılla birlikte getireceğiz. Bu düzenlemeler, mükellef haklarını güçlendirecek ve devleti olan güveni bence güçlendirecek”

5Haber.com  | Ankara
DHA