Etiket arşivi: yeni anayasa

Anayasa Değişikliği Teklifi Maddeler 2017 (Anayasada Değişecek 18 Madde)

Anayasa değişikliği teklifi maddeleri nedir? 16 Nisan günü yapılacak olan referandum ile anayasanın hangi maddeleri değişecek?

16 Nisan Pazar günü Türkiye genelinde düzenlenecek olan referandumda anayasa değişikliği için evet veya hayır oyu kullanılacak. Referandumda kısa bir süre kala ülke genelinde en çok aranan kelimelerden biri de anayasa değişikliği maddeleri oldu. Vatandaşlar, TBMM’de oylanan yeni anayasanın maddelerini araştırmaya devam ediyor. İşte anayasada yapılan değişiklik.

1. Madde

Birinci maddenin açıklamasına gitmek için fotoğrafın üzerini tıklayabilirsiniz.

2. ve 3. Madde

Milletvekili sayısı ve seçilme yaşının değiştiği 2. ve 3. madde için fotoğrafı tıklayabilirsiniz.

4. Madde

TBMM ve Cumhurbaşkanı Seçimi ile ilgili madde için fotoğrafı tıklayın

5. Madde

TBMM Görev ve yetkilerinde yapılacak olan değişiklikler için fotoğrafı tıklaytın

6. Madde

TBMM Bilgi edinme ve denetim yolları ile ilgili yapılan değişiklik için fotoğrafı tıklyın

7. Madde

Partili Cumhurbaşkanı Hükmü ile ilgili maddenin detayları için fotoğrafı tıklayın

8. Madde

Cumhurbaşkanına Devlet Başkanlığı sıfatı veren maddenin detayları için fotoğrafı tıklayın

9. Madde

Cumhurbaşkanı seçilen kişinin yargılanması ile ilgili madde için fotoğrafı tıklayın

10. Madde

Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ile ilgili hüküm için fotoğrafı tıklayın

11. Madde

Seçim ile ilgili maddenin ayrıntıları için fotoğrafı tıklayın

12. Madde

Cumhurbaşkanına OHAL yetkisi veren maddenin ayrıntıları için fotoğrafı tıklayın

13. Madde

Askeri mahkemeler ile ilgili hüküm için fotoğrafı tıklayın

14. Madde

HSYK’nın yapısında yapılacak değişikliklerin ayrıntıları için fotoğrafı tıklayın

15. ve 16. Madde

Cumhurbaşkanına bütçe yetkisini veren ve Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili ayrıntıları içeren maddeler için fotoğrafa tıklayın

17. ve 18. Madde

Cumhurbaşkanı ve TBMM seçimleri ile görev yetkilerini içeren maddeler için fotoğrafı tıklayın

5haber.com  |  Ankara

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Flaş Yeni Anayasa, İdam ve Lav Silahı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, M4 Hattı Tavşantepe, Pendik, ve Yakacık metro istasyonlarının açılış törenine katıldı.

Yeni Anayasa Açıklaması

Törende açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Genel Kurulundan geçen anayasa teklifine ilişkin “Ne yaptınız ki diyenlere dün akşam parlamento güzel bir cevap verdi. Ama gerçek cevabı inşallah beşer planında egemenlik milletindir. Şimdi milletim inşallah gerçek, nihai kararı verecek. Bu karar ile birlikte Türkiye yeni bir sıçrama noktasına ulaşacaktır. Milletimiz ülkemiz için hayırlı olsun el ele vereceğiz. Hep birlikte Türkiye olacağız” sözlerini söyledi.

İdam Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda bir referandum sürecindeyiz. İnşallah bu referandum süreci de milletimizin kahir ekseriyetiyle ben inanıyorum ki neticeye ulaşacak bunun ardından da sizlerin bu talebi parlamentoda inanıyorum ki gündeme gelecektir. Parlamentodan geçtikten ve önüme geldiği zaman da ben peşinen söylüyorum. Ben bunu onaylarım. George, Hans ne der. Şu ne der. Bu ne der. Beni ilgilendirmez. Milletimin dediği beni ilgilendirir. İşte bu manzara güçlü Türkiye manzarasıdır. Yeni Türkiye’nin doğuşu manzarasıdır” dedi.

Lav Silahı ile Saldırıya Açıklama

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve AK Parti İl binalarına düzenlenen lav silahlı saldırılara ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin yaşadığı sıkıntıların aşmasının yolu işte bu manzaradır. Toplu açılış ile verdiğimiz mesajlar, birlikteliktir. Ülkemizi terör, baskı, kuşatma ile ayak oyunları, riyakârlık, algı operasyonları ile sindirmek, huzursuz etmek isteyenleri bozacak olan manzara işte budur. İstedikleri kadar İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne lav silahı ile ateş etsinler. İstedikleri kadar Ak Parti’nin il teşkilatına lav silahı ile ateş etsinler. Bunlar ile bir yere varmak mümkün değil. Bunlar ile bir yere varmak mümkün değil. Bunu iyi bilsinler ki; bizler bu yola her şeyimizi koyduk” ifadelerini kullandı.

Bizi Dibe ekmeye Çalışacaklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, “Unutmayınız, onlar geleceğimizi karartmak isteyecek, biz yaptığımız her yatırımla, attığımız her adımla istikbalimizi aydınlatacağız. Onlar terör örgütlerinin silahları ve bombalarıyla yakacak, yıkacak, biz ise inşa edeceğiz, ihya edeceğiz. Onlar ellerindeki finans imkanlarını spekülasyon araçlarını kullanarak bizi dibe çekmeye çalışacak, biz hayata geçirdiğimiz projelerle zirveyi zorlayacağız. Onlar öldürmenin yollarını arayacak, biz yaşatmanın çaresine bakacağız. Çünkü biz hep birlikte Türkiye’yiz. Bu ülkeye, millete zincir vurmak isteyen çok oldu. Ama hiçbiri de başaramadı. Bugün de Türkiye’yi terör örgütleri, ekonomik saldırılar ile uluslararası dayatmalar ile köşeye sıkıştırdıklarını sananlara karşı yeni bir istiklal mücadelesini başlattık sürdürüyoruz” diye konuştu.

Fırat Kalkanı Şehitleri

El Bab’ta 5 askerin şehit olmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehitlerimiz var. Ama şehitler olmadan bu toprak vatan olmaz. Dün Suriye’de 5 şehidimiz var. 9 gazimiz var. Dün ki kahramanlar ile birlikte tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. İnancımıza göre şehitler ölmez. Onlar diridirler. Kimse şehitlerimiz için ölü demesinler. Onlar ruhları ile bizim yanımızdalar. Bizim görevimiz, bu mücadeleyi sonuna kadar vermektir. Toprağa verdiğimiz her şehit bedeni elbette yüreğimizin bir köşesini dağlıyor. Gazilerimizin yaşadığı acıları bir kenara bırakmamız mümkün değil. Döktüğümüz her damla kan, ter bu toprakların bize vatan olduğu gerçeğini perçinleyen birer çivi, mıhtır. Birer tapu belgesidir. 15 Temmuz’da darbecinin silahının karşısına cesaretle dikildiğinde orada kanını dökmeseydi. Genci, yaşlısı, kadını erkeği biz bugüne çıkabilir miydik? İstiklal Marşımızın şairinin dediğini sizler aynen yerine getirdiniz. Aynen yerine getirdiniz. Siz gövdenizi siper ettiniz ve o hayasızca akın durdu. İşte mesele bu. İmansızların karşısında ehli iman, kendisini tam manasıyla ortaya koydu ve neticeyi aldık” ifadelerini kullandı.

Tüm Terör Örgütleri Çökecek

Terör örgütlerine karşı mücadelenin devam edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “DEAŞ, PKK, PYD, YPG, DHKP-C, FETÖ hepsine karşı Selçuklu sultanı Kılıçaslan’dan beri coğrafyamızda verdiğimiz mücadelede karşımıza çıkartılan ihanet çeteleri hepsi nasıl çöktüyse bundan sonra da hepsi çökecek. Milletimiz istiklalinin ve istikbalinin geleceğe yönelik adımları söz konusu olduğunda 15 Temmuz’da olduğu gibi Allah’ın izniyle her şeyi yapacaktır” açıklamasında bulundu.

5haber.com  | İstanbul
DHA

TBMM’de Anayasa Değişikliğinin Son Maddesine Ait Oylama Sonuçları Açıklandı | SON DAKİKA

Anayasa değişikliğinin 18’inci madde görüşmeleri ve oylanması tamamlandı. İşte sonuçlar ve maddenin içeriği.

18’inci maddenin içeriği şu şekilde:

“Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesileceğine” dair hükmün kaldırılması, değişikliğin yayımı tarihinde; mevcut anayasada Bakanlar Kurulu, sıkıyönetim, tasarı, kanun hükmünde kararname, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ibarelerinin kaldırılmasına dair değişiklikler de TBMM ve cumhurbaşkanı seçimleri sonucunda cumhurbaşkanının görevi başladığı tarihte yürürlüğe girecek.

Milletvekili sayısının 600’e çıkarılması, TBMM seçimleri ve cumhurbaşkanı seçimlerinin 5 yılda bir aynı gün yapılması, cumhurbaşkanı adaylığı ve seçimine ilişkin değişiklikler, birlikte yapılacak ilk TBMM ve cumhurbaşkanı seçimlerine ilişkin takvimin başladığı tarihte yürürlüğe girecek. ”

Teklif Sonuçları

Anayasa değişikliği teklifinin son maddesinin oylaması tamamlandı ve sonuçlar açıklandı. Yapılan oylamada 481 geçerli oydan 344’ü evet, 131 hayır, 1 çekimser, 2 boş, 3 tane de geçersiz oy çıktı.

17. Madde Görüşmeleri

Anayasa değişikliği teklifinin 17’nci maddesi 342 oyla kabul edildi. 452 oyun kullanıldığı seçimde 135 ret, 2 çekimser ve 2 oy geçersiz sayıldı. CHP’liler, oy kullanmaya giderken, beraberlerinde götürdükleri anayasa kitapçığını, oy sandığının bulunduğu masaya bıraktılar.

Anayasa Kitapçığını Masalara Bıraktılar

Anayasa değişikliği teklifinin 17’nci maddesi üzerinde gizli oylama yapılmaya başlandı. Oy kullanma işlemi sırasında CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, oyunu kullandıktan sonra oy kupalarının bulunduğu masaya anayasa kitapçığını bıraktı. Bunun üzerine oy kullanan CHP’li milletvekilleri sırayla anayasa kitapçıklarını oy kupalarının bulunduğu masaya üst üste koydu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, anayasa kitapçığını oy kullandıktan sonra alarak CHP’li milletvekilleriyle sohbet ederek gülümsedi. Bozdağ, yanına aldığı anayasa kitapçığı ile birlikte giderken Meclis Başkan Vekili Ahmet Aydın, kitapçığı isteyince kendisine taktim etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, oy pusulasını atarken masanın üzerindeki anayasa kitapçığını inceledi. Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın “Anayasayı üst üste koydunuz. Dikkat edin devirmeyinö diye espri yaptı. CHP’li ve AK Partili milletvekilleri anayasa kitapçığıyla fotoğraf çektirdi. Oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından anayasa kitapçıklarını toplayan masaların üzerine bırakıldı.

Binali Yıldıırm ve Kılıçdaroğlu Görüştü

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile oy kullanma işlemi sırasında bir süre sohbet etti. Başbakan Binali Yıldırım’dan sonra, Kılıçdaroğlu da aynı kabinde oy kullandı. Yıldırım, daha sonra Kılıçdaroğlu’nu oy pusulalarını kupaya birlikte atmak için davet etti ancak; Kılıçdaroğlu oy pusulasını başka bir kupaya attı.

5haber.com  | Ankara

Son Dakika !! Anayasa Değişikliği Teklifinin 14. Maddesine Ait Oy Sonuçları Açıklandı

Son dakika haberi Türkiye Büyük Millet Meclisinden geldi. Mecliste devam eden Anayasa görüşmeleri çerçevesinde 14. madde de kabul edildi.

TBMM Genel Kurulunda yapılan görüşmelerde tansiyon bazen yükselse de önceki günler kadar tartışmalı bir ortam henüz oluşmadı. Görüşmelerin tamamlanmasının ardından Genel Kurul tarafından 14. maddenin oylamasına geçildi ve oylama sonucuna göre 341 evet oyu alan madde kabul edildi.

HSYK üyesi sayısının 13’e çıkarılmasını öngören 14’üncü maddesi, 133 ret, 1 çekimser, 4 boş, 4 geçersiz oyla kabul edildi.

13. Madde 343 Oyla Kabul Edilmişti

Anayasa değişikliği teklifinde Anayasa Mahkemesi’nin üye sayısını düşüren 13’üncü madde, 343 oyla kabul edilmişti. Oy sayımında 343 kabul, 133 ret, 1 çekimser, 3 boş, 2 geçersiz oy çıktı.

Askeri yargıdan gelen üyelerin çıkarılmasıyla Anayasa Mahkemesi’nin üye sayısı 15’e düşecek. Askeri yargının kaldırıldığı 13’üncü madde şu şekilde:

“Disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemeler kurulamaz. Ancak savaş halinde, asker kişilerin görevleriyle ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevli askeri mahkemeler kurulabilir.”

12. Madde 344 Oy ile Kabul Edilmişti

ANAYASA değişikliği teklifinin Cumhurbaşkanının OHAL yetkisini düzenleyen 12’nci maddesi, 344 kabul ,133 ret, 2 boş, 3 geçersiz oyla kabul edildi.

Cumhurbaşkanının OHAL yetkisini düzenleyen 12’nci maddeye göre; OHAL’de kararnamelere Meclis onayı süresi bir aydan üç aya çıkarıldı. OHAL gerekçelerine seferberlik hali eklendi. OHAL ilan eden cumhurbaşkanı, temel haklar ve siyasi haklar konularında da sınırlayıcı kararname çıkarma yetkisine sahip olacak.

5haber.com  | Ankara

Yeni Anayasanın Maddeleri Oylanmaya Başlandı (Oylama Sonuçları Açıklanıyor) | SON DAKİKA

TBMM’den alınan son dakika bilgisinde yeni anayasanın ilk maddesi için oylamaların tamamlandığı belirtildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda önceki günden itibaren başlayan anayasa görüşmelerinde dün gerçekleşen Genel Kurulda görüşülme kararı sonrasında bugün anayasa taslağının maddelerinin görüşülmesi ve oylanmasına geçildi.

Oylaması tamamlanan ilk maddenin sonucu şu şekilde açıklandı:

Oy Sayısı: 484
Kabul Oy Sayısı: 347
Ret Oy Sayısı: 132
Çekimser Oy Sayısı: 2
Boş Oy Sayısı: 2
Geçersiz Oy Sayısı: 1

Başbakan İle Kılıçdaroğlu Genel Kurulda Görüştü

Başbakan Binali Yıldırım CHP lideri Kılıçdaroğlu, mecliste görüştü. Muhalefet kulisinde birlikte çay sohbeti yapan iki liderin, anayasa değişikliği teklifi konusuna da değindikleri öğrenildi.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, TBMM haberlerinden, anayasa haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Başbakan Binali Yıldırım ve Adalet Bakanından Anayasa Değişikliği Görüşmelerinde Flaş Açıklamalar

Anayasa değişikliği teklifinin görüşüldüğü Meclis’te Başbakan Binali Yıldırım bazı açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım, Meclis Genel Kurulunda görüşülmeye başlanan anayasa değişikliği teklifi üzerine görüşlerini, genel kurulda yaptığı konuşma ile bildirdi. Başbakan Yıldırım, teklifin 18 madde olduğunu anımsatarak bu maddelerde yapılan değişikliklerin neler olduğunu anlatırken muhalefet sıralarından “Teklifte başbakan yok” sözlerine “Başbakan yok evet. Ya biz makam mevki delisi değiliz. Memleketin geleceği için bir Ali değil bin Ali feda olsun. Eğer ülkem, milletim kazanacaksa biz kaybedelim. Biz şan şöhret peşinde değiliz. ” şeklinde karşılık verdi.

Topal Dursun’un Oğlu Başbakan Oluyorsa CHP’den de Bir Cumhurbaşkanı Olur

Binali Yıldırım anayasa değişikliği teklifine karşı çıkanları anlamakta zorlandığını kaydederek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Buna karşı çıkanların hangi nedenle karşı çıkmakta olduklarını anlamakta zorlanıyorum. Bu herkese açık, kimin kazanacağına siz- biz karar vermiyoruz, millet karar veriyor. Erzincan’ın Refahiye İlçesi Kayı köyünden Topal Dursun’un oğlu bu ülkenin başbakanı oluyorsa CHP’den de bir Cumhurbaşkanı olur. Biraz fazla çalışın”

Bekir Bozdağ: “Kurtuluş Savaşı Yıllarında da Anayasa Değişikliği Oldu”

TBMM Genel Kurulu’nda anayasa değişikliği teklifi üzerine görüşmeler sürerken söz alan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ şöyle konuştu:

“Bu anayasa değişiklik teklifi bir şahıs meselesi değildir. Bir şahsın Türkiye’de yürütmenin başına gelmesi hiç değildir. Bu esasında memleket meselesidir, Türkiye meselesidir. Milletimizim, devletimizin geleceğiyle yakından alakalıdır. ‘OHAL döneminde anayasa değişikliği görüşülemez. Değişiklikler üzerinde müzakere yapılamaz’ mantığını kabul etmek mümkün değil. Çünkü bu gazi meclis, Kurtuluş Savaşı’nın devam ettiği yıllarda, 1921 anayasasını yapmış ve yürürlüğe koymuştur. Cumhuriyetin ilan edildiği yıllarda savaşın arkasında pek çok olumsuzluk olduğu dönemde 1924 anayasasını yapmış, yürürlüğe koymuştur. O gün hiç kimse çıkıp ‘Kurtuluş savaşı var. Şimdi anayasa yapma vakti değil. Önce şu savaşı halledelim sonra ona bakalım’ dememiştir. Bu değişiklik bir rejim değişikliği olarak takdim edilemez. Bu bir rejim değişikliği değil hükümet sistemi değişikliğidir.”

5haber.com  | Ankara
DHA

Yeni Anayasa Teklifi TBMM’de Görüşülmeye Başlandı | Son Dakika Gelişmeleri

Son günlerde gündemin en önemli başlığı olan yeni anayasa için beklenen görüşmeler başladı. TBMM Genel Kurulu oturumu anayasa değişiklik teklifine ilişkin usul tartışmalarıyla başladı.

TBMM’de grubu bulunan siyasi parti grup başkan vekilleri ve milletvekillerinin zaman zaman tartışmalarıyla başlayan genel kurul oturumunu TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın yönetiyor.

CHP’liler anayasa değişiklik teklifine ilişkin TBMM Genel Kurulu’ndaki oturumların Meclis tarafından televizyolarda canlı yayınla verilmesi teklifine henüz yanıt alamadıklarını eleştirirken bir ilke de imza atarak kendi imkanlarıyla canlı yayın yapmaya başladı. TBMM Genel Kurul Salonu’ndaki CHP sıralarında oturan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, bir kamera, ekran ve 3G cihazıyla oturumu internet üzerinden canlı yayında vermeye başladı.

Elitaş: CHP’den 20’ye yakın Milletvekilinin Evet diyeceğini tahmin ediyorum

TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülmeye başlanacak olan anayasa değişiklik teklifine ilişkin AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP’den 20’ye yakın milletvekilinin ‘Evet’ diyeceğini tahmin ediyorum dedi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un anayasa değişiklik teklifine yönelik sözlerine Sen kimsin küstah adam diyerek tepki gösterdi.

Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleri, TBMM’de gazetecilerin anayasa değişikliğine ilişkin sorularını yanıtladı. AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, CHP’den 20’ye yakın milletvekilinin ‘evet’ diyeceğini tahmin ediyorum. CHP oy kullanma kabinine milletvekillerini sokma cesareti gösterecek mi gösteremeyecek mi onu teyit edeceğiz. 316 milletvekili imza attık, imzamız senet, sözümüz namusumuzdur. AK Parti içinde herhangi bir milletvekili arkadaşımızın attığı imzadan vazgeçeceği, verdiği sözden döneceği kanaatinde değilim diye konuştu.

Gelişmeler oldukça habere eklenecek.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, politika haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

A’dan Z’ye Anayasa Değişikliği Teklifi (Teklifin İçeriği, Maddeler ve Şimdiki Süreç)

Son dönemde sıkça konuşulan ve geçtiğimiz hafta Komisyona gelip görüşmelerine başlanan Anayasa değişikliği teklifi komisyondan geçti. Teklifin komisyondan geçmesinin ardından tüm gözler gelecek haftaya çevrildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Milliyetçi Hareket Partisinin (MHP) üzerinde uzlaştığı 21’den 18 maddeye düşürülen Anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri 20 Aralık Salı günü başladı. Teklifin geneli üzerindeki görüşmelerin 5 gün sürdüğü Anayasa Komisyonu’nda birinci maddenin görüşülmesine 26 Aralık’ta başlandı. Komisyonda kabul edilen birinci maddeye göre; yargının ‘bağımsız’ ilkesine ‘tarafsız’ ibaresi eklenerek madde ‘Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır.’ şeklinde düzenlendi.

Teklifin Kabul Edilen Maddeleri

# Meclis’teki milletvekili sayısı 550’den 600′ e çıkarılacak.

# Milletvekili yaşı 25’ten 18’e indirilecek.

# Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri 5 yılda bir aynı günde yapılacak.

# Komisyon’da devam eden toplantılarda önceki günlerde ‘Yedek Milletvekilliği’ teklifini içeren beşinci madde ise iptal edildi.
# Anayasa değişikliği teklifine göre, Meclis’in denetim yetkileri şu şekilde düzenleniyor:

‘Türkiye Büyük Millet Meclisi belli bir konuda Meclis araştırması ve genel görüşme yapabilir; milletvekilleri yazılı soru sorabilir. Meclis araştırması, belli bir konuda bilgi edinilmek için yapılan incelemeden ibarettir. Genel görüşme, toplumu ilgilendiren belli bir konunun Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülmesidir. Genel görüşme ve Meclis araştırmasına yürütme adına herhangi bir temsilci katılama. Yazılı soru; yazılı olarak gen geç on beş gün içerisinde cevaplanmak üzere milletvekillerinin, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlara yazılı olarak soru sormalarından ibarettir. Meclis araştırması, genel görüşme ve yazılı soru önergelerinin verilme şekli, içeriği ve kapsamı ile araştırma usulleri Meclis İçtüzüğü ile düzenlenir.’

# Anayasa değişikliğine göre, Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek. Bu maddede yer alan ‘Cumhurbaşkanı “doğuştan Türk vatandaşı” olanlar’ ifadesi de ‘Türk vatandaşı olanlar şeklinde değiştirildi.

# Değişikliğe göre, Cumhurbaşkanı ve TBMM’ye karşılıklı olarak fesih yetkisi veriliyor. Cumhurbaşkanı ve TBMM, yeni seçilen Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri göreve başlayana kadar görevine devam edecek.

# TBMM, üye tam sayısının beşte üç çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek.

# Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler birlikte yapılacak.

# Cumhurbaşkanı’na OHAL yetkisi veriliyor. Düzenlemeye göre, OHAL’de kararnamelerinde Meclis onayı süresi bir aydan üç aya çıkarıldı. OHAL gerekçelerine seferberlik hali de eklendi.

# Askeri yargıyı tamamen kaldırılacak.

# Askeri yargıdan gelen üyelerin çıkarılmasıyla Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) üye sayısı 15’e indirilecek.

# HSYK üye sayısının 13’e çıkarılmasını öngörülüyor.

# Cumhurbaşkanlığı ile TBMM milletvekilliği seçimleri 3/11/2019 tarihinde yapılacak.

Öte yandan, Teklifin 14 ve 15’inci maddelerin de iptal edilmesiyle teklifteki madde sayısı 21’den 18’e düşürüldü.

18 Madde İçin 100 Saat Mesai Yapıldı

Anayasa Komsiyonu Başkanı Mustafa Şentop, komisyonun 100 saati aşkın çalıştığını, 500 civarında milletvekilinin ise komsiyonda söz aldığını bildirdi.

18 maddelik anayasa değişikliği teklifinin Anayasa Komisyonunda kabul edilmesini AK Partili milletvekilleri alkışlayarak kutladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ “Anayasa Komisyonu belki anayasalar içerisinde en büyük reformun ilk adımını attık. Bunun hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. “ dedi.

Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, anayasa değişikliği teklifinin görüşüldüğü komisyonun 100 saati aşkın çalıştığını, 500 civarında milletvekilinin söz aldığını, en uzun süren komisyon çalışması olduğunu bildirdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AK Parti milletvekillerine “Allah sizi affetsin diye dua edeceğim” dedi.

Toplantı sonrası milletvekilleri tokalaşarak ayrıldı.

Teklifin önümüzdeki hafta Meclis Genel Kuruluna geleceği öğrenildi.

5haber.com  | Ankara
DHA

Yeni Anayasa Taslağı Meclis Başkanına Sunuldu-İşte Taslağın Tam Metni

Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi arasında yapılan görüşmeleri ile uzlaşılan ‘yeni anayasa’ değişikliği için hazırlanan taslak metni Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman’a sunuldu.

‘Yeni anayasa’ taslak metni AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Naci Bostancı, Mehmet Muş ve AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül tarafından Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a sunuldu. Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın’ın da katıldığı sunuşta teklif hakkında kısa bir bilgi veren Mustafa Elitaş, daha sonra anayasa taslağını İsmail Kahraman’a verdi.

Taslak dosyasını alan İsmail Kahraman “Sonucun hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İşte Sunulan Yeni Anayasa Taslağı Metni

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, politika haberlerinden, yeni anayasa haberlerinden, TBMM haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara