Etiket arşivi: zabıt katibi

Zabıt Katibi Alımı Ne Zaman Olacak? Zabıt Katibi Adayları Dikkat!! “Duyuru Yayımlanmadan Önce Mutlaka..”

2016 Yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı ortaöğretim düzeyi sonuçlarının açıklanmasının ardından milyonlarca memur adayı, sınav sonucuna göre aldıkları puanlarla memur olmanın yollarını araştırmaya başladı.

3 milyondan fazla adayın katılımı ile gerçekleşen ve ÖSYM tarihinin tek oturumda en çok katılım ile gerçekleşen sınavı olan 2016 KPSS ortaöğretim sınavının sonucuna göre 2017 ve 2018 yılları içerisinde lise düzeyi üzerinden personel alımları gerçekleştirilecek.

Zabıt Katibi Adayları Ne Yapmalı?

Lise düzeyinden en çok alım yapan Bakanlık olan Adalet Bakanlığı, en fazla kadroyu zabıt katibi ve infaz koruma memuru pozisyonlarına açıyor. KPSS’den en az 70 puan alma şartının arandığı zabıt katipliği başvurusunda, sınav şartının yanı sıra adaylarda, bilgisayar veya daktilo sertifikası şartı aranmaktadır. Alım başvurularında istenen bilgisayar veya daktilo sertifikası, bilgisayar veya adalet mezunu adaylardan istenmemektedir.

2017 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan zabıt katipliği alımına başvurmayı düşünen adayların öncelikle MEB kursları, halk eğitim merkezleri veya özel kurslar ile online kurslar üzerinden MEB onaylı bilgisayar veya daktilo sertifikası alması gereklidir. Bu kursların tamamlanması biraz zaman aldığı için adayların sertifikalarını şimdiden almaları daha sonrasında yaşanacak sıkıntıların önüne geçecektir.

3 Dakikada 90 Kelime 

Öte yandan on parmak kurslarında da adaylar hem hızlarını kurs yardımı ile geliştirebilir, on parmak sertifikasının yanında bilgisayar sertifikasını da alabilir.

Zabıt Katibi Alımları Ne Zaman Olacak?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından geçtiğimiz gün yapılan 2017 yılında 16 bin personel alınacak müjdesi sonrasında milyonlarca memur adayı, alımların hangi dönemlerde gerçekleşeceğini merak etmeye başladı. Adalet Bakanlığı genellikle her yılın üç döneminde personel alımları yapmakta olup bu dönemler Şubat-Haziran ve Ekim olmaktadır.

Kamu personeli alım ilanlarından ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com   | Ankara

Lise , Ön Lisans ve Lisans Mezunu Kadrolu Zabıt Katibi Alımı İlanı

Yargıtay Başkanlığının resmi internet sitesinde yayımladığı son dakika duyurusu ile zabıt katibi alımı yapılacağı belirtildi.

Yargıtay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Başkanlık bünyesinde istihdam edilmek üzere lisans düzeyinden 20, ön lisans düzeyinden 20 ve ortaöğretim düzeyinden 20 olmak üzere toplamda 60 zabıt katibi alımı yapılacağı belirtildi.

Başvuru Şartları

İlgili personel alımına başvuruda bulunacak olan adaylardan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşıması, Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olması, İlk defa Devlet memurluğuna atanacaklar için, başvurunun son günü olan 25/11/2016 tarihi itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olması, Lisans ve önlisans mezunları için 2016-KPSS’ye girmiş olmak, ortaöğretim mezunları için 2014- KPSS’ye girmiş olmak ve KPSS’den en az 70 puan almış olmak. Lisans mezunları için KPSSP3, önlisans mezunları için KPSSP93, ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puan türünden en az 70 ve üstü puan almış olmaları şartları istenmektedir.

Özel Şartlar

Zabıt Katibi alımına başvuruda bulunacak olan adayların meslek yüksekokulları ve ön lisans bölümlerinden bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet meslek lisesi veya diğer lise veya dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olması veya başvuru tarihi itibariyle MEB’den onaylı en az 120 saatlik bilgisayar sertifikası olması isteniyor.

Başvuru Tarihi ve Şekli

Yargıtay Başkanlığı kadrolu zabıt katibi personel alımına başvuruda bulunacak olan adayların başvurularını 21-25 Kasım tarihleri arasında yargıtay resmi internet sitesi üzerinden mesai bitimine kadar online olarak yapmaları gerekmektedir. (Başvurular sadece internet üzerinden alınacaktır.)

5haber.com  | Ankara