Etiket arşivi: Ziya Selçuk

Okullar Ne zaman Açılacak? Uzaktan Eğitim Uzatıldı mı ?

Türkiye’yi ve dünyayı sarsan salgın nedeni ile okullara ara verildi ve uzaktan eğitime başlandı.Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklama yaparak uzaktan eğitimin 31 Mayısa kadar devam edeceğini bildirdi. Uzaktan Eğitim şu anda elimizdeki tek seçenek.

Tüm Çocuklarımızdan ve velilerimizden ricam uzaktan eğitime sıkıca tutunmaları. 16 Mart 2020 itibariyle okullara ara verme ile birlikte bir hafta gibi kısa bir süre içinde uzaktan eğitimi hayata geçirdik.

Okullar 1 Haziran’da mı Açılacak ?

Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk açıklamalarında Normalleşme süreci beklendiği şekilde devam ederse okulları 1 Haziran’da açarız.  dedi.

Bakan Selçuk Sosyal Medya hesabından paylaşım yaptı.

Uzaktan eğitime 31 Mayısa kadar devam edeceğiz. Salgın sürecinde çocuklarımız öğrenme kaybı yaşamasınlar, okuldan, eğitimden kopmasınlar, yüz yüze telafi eğitiminin zeminini sağlam atsınlar diye öğretmenler, öğrenciler, veliler olmak üzere uzaktan eğitime sıkıca tutunmalıyız. dedi.

2020 LGS Sınav başvuruları otomatik yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında liselere yerleştirme sınav sürecinde koronovirüs nedeni ile LGS sınavını ertelenecekmi merak ediliyordu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklama yaptı LGS 7 Haziran 2020 tarihinde yapılacaktır.

Liseye geçiş sınavı hakkında açıklama yapan Meb Bakan yardımcısı Mahmut özer “Bu sene koronavirüs önlemleri kapsamında öğrencilerin sınava başvurularını otomatik kayıtlarını biz yapacağız. Özel eğitim ve yurt dışı başvuruları gibi  bazı istisnalar gibi hiç bir öğrenci ve velimizin bir şey yapmasına gerek yok. Bu sene okul yöneticilerimizin başvuruları onaylama sürecini de iptal ettik. Kayıtlar  otomatik olarak yapılacak isteyen öğrenciler sınava girecek” dedi.

Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk Sınavda hangi konunun çıkacağını merak edenler için açıkladı, sınavda uzaktan eğitim  ile işlenen dersler den öğrencilerin sorumlu olmayacağını söyleyerek okulda işlenen derslerden sorumlu olduklarını belirtti.

Merkezi  sınava başvuru ve uygulama kılavuzunun 3 Nisan 2020’de yayınlanacak denildi.

Uzaktan eğitim süreci başladı.. İlk Dersi Bakan Ziya Selçuk Verdi

Uzakyan eğitim kapsamında 23 mart’ta uzaktan eğitim başladı.  İlk dersi Milli Eğitim Bakan Ziya Selçuk Verdi. İlk Okul , Ortaokul ve Lise öğrencilerinin uzaktan eğitime buğün başlandı. dersler TRT EBA TV ile Eğitim Bilişim ağı (EBA) üzerinden yapılacak “uzaktan eğitim”Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk ‘un verdiği ilk der ile başladı.

Bu kapsamda TRT EBA TV’nin 3 kanalıyla birlikte öğrencilere ders anlattı. Coronavirüs Önlemleri kapsamında başlatılan uzaktan eğitim sistemiyle ilgili konuşan bakan selçuk çocukarın paniğe sevk edilmemesi gerektiğini söyledi.

Bakan Selçuk ‘un eğitime başladığı dersler sabah saat 09.00 de başlayıp 14.30 ‘a kadar devam edecek. ders süreleri 20 şer dakika oldu. molalar ise 10 dk uygulanacak . derslerin tekrarı 13.30 dan 17.30 17 . 30 dan 21.00 ‘a  arasında ilk tekrar dersleri başlayacak.

Son dakika: Okullar Tatil Edilecek Mi ?

Dün gece saat 00:30 Sıralarında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Tarafından yapılan açıklamaya göre Corona Virüs Türkiye’de görüldüğü resmen açıklanmıştı.

Bunun üzerine gözler Milli Eğitim Bakanlığına’da çevrildi ve Bu virüsün özellikle çocukları etkilememesi için okulların tatil edilmesi olası bir ihtimal olarak ortaya çıktı.

Ancak Sosyal Medya’da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kişisel Twitter Hesabından yapmış oldu açıklama da ;

“Koronavirüs tedbirleri kapsamında okullarımızdaki eğitim sürecinin planlanması hususunda Sağlık Bakanlığı ile değerlendirmelerimiz devam etmektedir.

Okulların tatil takvimiyle ilgili resmî kaynaklar dışında yapılan hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini önemle rica ediyorum.” dedi

Türkiye’de İlk Corona Virüs Vakası Görüldü. İşte Dikkat Etmemiz Gerekenler

 

Okullar ne zaman açılıyor?

Yaklaşık 4 ay süren 1. dönemin yorgunluğunu öğrenciler tatil de atmaya çalıştılar. Kimi öğrenciler dinlenerek tatilini geçirirken kimi öğrenciler ders çalışarak açıklarını kapatmaya çalıştılar.

2019-2020 eğitim yılında 1. dönem karne tatilinden sonra şimdi okulların  ne zaman açılacağı merak ediliyor. Yarı yıl tatili 20-31 ocak arasında oldu. 2. dönem eğitim başlangıcı ise 3 Şubat pazartesi başlayacak. İkinci dönem ara tatili 6 10 Nisan tarihleri arasında yapılacak. 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 haziran cuma günü tamamlanarak öğrenciler yaz tatiline gireceklerdir.

Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından çocuklara seslenerek “evlere kapanmayın çıkın yeni şeyler keşfedin yeni insanlar tanıyın hayat çok güzel dinlemediğiniz şarkılar dinleyin tatilinizi iyi değerlendirin iyi tatiller olsun”  dedi.