Kategori arşivi: Bilim ve Teknoloji

Ramazanda 1GB İnternet Hediye

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, operatörlerle Ramazan ayına özel anlaşmaya vardıklarını bildirdi. Anlaşmaya göre ; cep telefonu abonelerine kullandığı operatör tarafından 1 GB internet hediyesi verilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı 2020 itibari ile Türkiye’de mobil abone sayısının 81 milyona ulaştığını duyurdu. Türkiye’nin Dünyanın en iyi alt yapılarından birine sahip olduğunu açıklayan Bakan Karaismailoğlu, eğitimden çalışma hayatına kadar birçok alanın dijital ortamdan yürütülmesi nedeniyle altyapı talebinin  birkaç kat birden artmasına rağmen bir aksama yaşanmadığını söyledi.

Ramazanda 81 milyon mobil aboneye 1GB internet sunulacağını duyurdu. Aboneler arasında hiçbir ayırım olmadan ücretsiz olarak sunulacağını duyurdu .

Bakan Karaismail oğlu “Kovid 19 tedbirleri sonrasındavatandaşların internet kullanımları dahada arttıİnternet kullanımlarının bu dönemde vatandaşlarımıza ayrıca bir yük getirmemesi amacıyla GSM operatörlerinden vatandaşlarımız için destek istedik” ifadelerini kullandı.

Hayat Eve Sıgar Uygulaması Yayında

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs mücadele kampanyası  Kapsamında önemli bir uygulama geliştirildi. Vatandaşların etrafındaki virüs olup olmadığını fark edebilmesi için yeni bir uygulama üretti ve “Hayat Eve Sığar uygulaması” ile vatandaşların bilgilenip önlem almasını sağlıyor.

Kısa süre içerisinde 1 Milyonu aşkın indirilme ile vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Bu uygulama üzerinden vatandaşlar kendilerine yakın bölgelerde son halleri öğrenebiliyorlar. uygulamada detaylı faaliyetler var.

Risk Bölgeler

Aile Takibe

Covid – 19 Testi

Günlük koronavirüs  tablosu

Harita üzerinde bölgenizdeki hastane , eczane, metro ve metrobüs durakları gösteriliyor.

Uygulama APPLE STORE VE GOOGLE PLAY STORE üzerinden Hayat Eve Sığar yazarak  indirilebiliyor. Uygulamayı indirdikten sonra indiren kişiler cep telefonu numarası kimlik numarası isteniyor aktif olabiliyorsunuz

Vodafone şebeke adını Evde Kal TR olarak değiştirdi

Dünya’da ve Türkiye’de tek nokta haline gelen koronavirüs sebebiyle birçok önlem alınmaya devam ediyor. Bu önlemlerden bitaneside evde kal dışarı çıkmamaya özen göstermek olduğu sağlık bakanı açıklamıştı.

Türkcell, Vodafone,ve Türk Telekom abonelerinin yaptığı sosyal mesafeyi korumak için evde kalın çıkmayın çağrısından sonra vodafone cep telefonlarında “Vodafone Tr yerine evde kal TR” olarak değiştirdi.

Koronavirüs yayılma hızını azaltmak için  insanların evde kalmasına destek olmak amacıyla  Vodafone şebeke adını evde kal olarak değiştirdi.

PUBG Mobile ile PUBG Mobile Lite Arasındaki Farklar

PUBG son zamanlarda ortaya çıkmış ve tüm zamanların en çok bağımlılık yapan oyunları içerisinde ilk 20’ye girmişti. PUBG oyunu ilk olarak bilgisayarlar için çıksa da sonradan telefon ortamına da taşındı. Bununla da kalmadı, telefonu ve bilgisayarı yeni olmayan kişiler için de versiyonlar geliştirildi. PUBG Mobile, PUBG Mobile Lite, PUBG ve PUBG Lite. Kısa sürede piyasa değeri 4.6 milyar dolara ulaşan PUBG için alıcılar sırada beklerken, oyunu piyasaya çıkarak ekip oyunu satmadı ve PUBG Corporation adında bir şirket kurdu. Oyunun geliştirici olarak PUBG Corporation, Tencent Games, Bluehole ve Xbox Game Studios bulunuyor. PUBG’nin açılımı; PlayerUnkonown’s BattleGround’dur. Tencent Games oyunun mobil versiyonunun üstlenicisidir.

Pubg hakkında pek çok şeyi sizin için derledik.

PUBG Mobile ile PUBG Mobile Lite Arasındaki Sistemsel Farklar

Oyuncuların en çok merak ettikleri farklardan biri bu. PUBG oyuncularının büyük bir kısmı oyunu telefondan oynuyor. Bu yüzden hangi oyunu yüklerseniz sizin için daha iyi olur?

PUBG Mobile Sistem Gereksinimleri

Öncelikle telefonunuzu tanımanızda fayda var. Android bir telefon kullanıyorsanız 5.1.1 sürümü ve daha yukarısının yüklü olması gerekiyor. 2 GB ram ve 3 GB bellek alanı işinizi görecektir. Daha iyi performans almak için 3 GB ve üstü bir ram sahibi olmanız gerekiyor. Bellek alanınız ise 4 GB kadar boş kalırsa oyunu takılmadan oynayabilirsiniz.

Eğer IOS işletim sistemi kullanıyorsanız da IOS 9 ve üzeri, IPhone 5 ve üzeri telefonlara sahip olmanız gerekiyor. 3 GB Bellek alanı oyunu oynamanız için yeterli olacaktır.

PUBG Mobile Lite Sistem Gereksinimleri

PUBG Mobile Lite oynamak için, Android bir telefon kullanıyorsanız 4.0.3 sürümü ve daha yukarısının yüklü olması gerekiyor. 1 GB ram ve 300 MB bellek alanı işinizi görecektir. Daha iyi performans almak için 2 GB ve üstü bir ram sahibi olmanız gerekiyor. Bellek alanınız ise 1 GB kadar boş kalırsa oyunu takılmadan oynayabilirsiniz.

Oynanış Farklılıkları

PUBG Mobile, tıpkı bilgisayar versiyonu gibi 100 oyuncunun bir adaya atlayıp, içlerinden 1 kişi (veya takım) sağ kalana kadar savaşmayı sürdürdüğü bir oyundur. Genel itibariyle PUBG’nin amacı budur. PUBG Mobile Lite’ta ise yarışan oyuncu sayısı 60 olarak belirlenmiştir. Oyunun telefonları daha fazla yormaması için bazı değişiklikler de yapılmış, örneğin PUBG Mobil’de Erangel haritasındsa oyunu oynarken diğer haritaları ayrıca indirmeniz gerekirken, PUBG Mobile Lite, Erangel’in minyatürü olan Varenga haritasından başka seçeneğiniz yoktur.

PUBG Mobile’de “drop” olarak tabir edilen hava yardımlarının düşeceği yerleri gözünüzle takip etmeniz gerekirken Lite versiyonunda hava yardımı konuşlandığı andan itibaren nereye düşeceğini görebilirsiniz.

Bu iki versiyonda oyunda kullandığınız silahlar arasında büyük farklılıklar bulunmazken, Lite versiyonunda hava yardımından RPG Roketatar alınabilmektedir.

Şikayetler

PUBG için dile getirilen en büyük şikayet, hileci oyuncularının oyunun zevkini kaçırdıklarına yönelik. Ancak Lite için dile getirilen en büyük problemler “bug” denilen oyun açıkları ve hataları. İstatistiklerde oynadığınız bazı oyunların yansımadığını farketmeniz sinir bozucu olabilir. Veya bir düşman ile karşılaştığınızda kallavi bir silahın bir şarjörünü üstüne boşaltıp da rakibin ölmediğini görürseniz, bunu oynadığınız oyunun yeterli desteği almaması olarak yorumlayabilirsiniz.

Rakipler Neye Göre Belirleniyor?

PUBG’de ne kadar iyi olursanız olun sizden iyi biri mutlaka vardır. Bu yüzden her zaman birinci olamazsınız. Ama PUBG’nin en çok eleştiri aldığı konulardan biri adaletsiz eşleştirmeler yapması oldu.

Oyunda “hazır” tuşuna bastığınız andan itibaren eşleştirmeler yapmaya başlar. Oyunu ilk kez oynuyorsanız en düşük seviyede başlarsınız ve oyunda başarılı oldukça rütbeniz yükselir. Rütbeniz yükseldikçe sizin rütbenize yakın oyuncular ile eşleşirsiniz. Ancak bu durum yoğunluk yaşanan saatler için geçerlidir. Diğer türlü ayrılacak klasman sayısı azalır ve daha güçlü oyuncular ile daha zayıfların karşılaşması mümkün hale gelir.

PUBG sırf bu gibi durumların üstesinden gelmek için bir departman bile açmış durumda: PUBG Eşleştirme Sistemi Geliştirme Ekibi.

17 Temmuz 2019’da PUBG’nin masaüstü oyununun eşleştirme sisteminde bir takım değişiklikler yapıldığı ilan edildi. Bu açıklamada PUBG eşleştirmelerinin kategorilere ayrıldığı (bugün kullanılan sistem) ve bu sistem içerisinde de öncelik birbirinin pingine (bağlantı hızı) yakın oyuncuların eşleştirildiği açıklandı.

PUBG destek sayfasında ise 22 Şubat 2018’de getirilen bir özellikle “oyunlar standart pinge göre oluşturulur ve ayrılır. Birbirine yakın pingleri olan oyuncular eşleştirilir.” ibaresi bulunuyor.

5G Nerede Kullanılmaya Başlayacak ?

İletişimde 5G dönemi yakın zamanda başlıyor. Uygulama ilk defa İstanbul Havalimanında başlayacak.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turan Bugün yapmış olduğu açıklama da 5G sisteminin İstanbul Havalimanında Başlanacak olduğunu zamanla Tüm Türkiye’nin de 5G teknolojisine  geçeceğini açıkladı.

5G teknolojisine geçişle, diğer sektörlerin de internet altyapısını kullanarak daha ekonomik üretim yapması ve rekabet gücünün artırılmasının hedeflendiğini dile getiren Turhan, 5G’nin yalnızca görüntü ve haberleşme olmadığını, nesnelerin internetine altyapı oluşturacak geniş bant internet olduğunu kaydetti.

Turhan, “Bugün 5G’ye geçtik desek Türkiye’de kullanılan, elimizdeki cihazların tamamen değişmesi anlamına gelecek. Tamamı olmasa bile yarısı, yarısı olmasa bile üçte biri. Bu önemli bir ticari bakımdan ithalat demek. Bunu dengeli şekilde yapmamız lazım” diye konuştu.

5G’nin artı ve eksilerinin iyi değerlendirilmesinin önemine değinen Turhan, “Bugün her yerde 5G var dediğimiz zaman elinizdeki telefonların hepsini değiştireceksiniz değil mi? Hemen 5G’ye uyumlu telefon alacaksınız. Bu da ithalatımızın patlaması demek. Telefonlar da çok pahalı. Vatandaşın da cebine zarar demek ama herkes de teknolojiye karşı ekmekten sudan daha fazla ilgi duyuyor.

Bu da ülkemiz insanının bir gerçeği. Bunun için bu süreci tedrici şekilde yöneterek 5G teknolojisinin endüstri, sağlık, tarım ve eğitimde getireceği faydayı, götüreceği değerleri dengeleyerek yapmamız lazım. Tedrici bir geçiş süreci olacak” ifadelerini kullandı.

Gsm Operatörlerine Ceza Yağdı

Turkcell,Vodafone ve Turk Telekoma Milyonluk cezalar yağdı. Geçtiğimiz günlerde Elazığ’da ve daha öncesinde İstanbul’da olan depremlerde Gsm Operatörleri acil durumlarda sınıfta kalmışlardı. Bu kesinti sadece Deprem olan bölgelerde değil yurdun tüm şehirlerini etkilemiş ve vatandaşlar birbirleriyle iletişim hale geçememişlerdi.

BTK bu sebepten dolayı Gsm operatörlerine cezayı kesti,, Turkcell’e 2 milyon 90 bin 364 TL, Vodafone’a 2 milyon 459 bin 57 TL ve TT Mobil’e (Türk Telekom) toplam 15 milyon 64 bin  874 TL idari para cezası verdi.

14 Ocak 2020’de verilen ve 20 Şubat 2020’de yayımlanan kararda, söz konusu deprem sonrasında trafik artışına bağlı olarak Turkcell’in yaklaşık 1 saat 15 dakika, Vodafone’un yaklaşık 1 saat 45 dakika ve TT Mobil’in yaklaşık 27 saat boyunca haberleşmeyi kesintisiz sunamadığı ifade edildi.

Facebook’a Şok !

2004 Yılında Mark Zuckerberk tarafından kurulan Dünya’da milyonlarca kullanıcısı olan Facebook 2019 yılının son çeyreğinde düşük gelir oranına imza attı.

Bünyesinde Whatsapp ve İnstagram gibi sosyal medya devlerini bulunduran Facebook 2016 yılından itibaren en düşük büyüme oranına ulaştı.

2019’un son çeyreğinde elde edilen yüzde 25’lik oran şirketin kasasına 21,1 milyar dolar girmesini sağlasa da büyüme hızında 2016’dan beri yaşanan düşüş en yüksek oranına ulaştı.

Yıllık bazda büyüme oranı yüzde 27 olurken bu oran 2016’nın ikinci çeyreğinde yüzde 59’un üzerine çıkmıştı.

Öte yandan Facebook’un Baş Finans Yöneticisi David Wehner büyüme hızının 2020’nin ilk çeyreğinde daha da yavaşlayacağını açıkladı.

CFO bu oranının düşmesinin en büyük nedeninin Apple ve Google’ın kullanıcıları çevrimiçi izlemek için kullandığı tarayıcı çerezlerine getirdiği yeni kısıtlamalar olduğunu duyurdu.

2018’de Cambridge Analytica adlı veri analiz firması sosyal medya devinin 87 milyon kullanıcısının hesaplarından kişisel verileri izinsiz topladığını ortaya çıkarmıştı.

Bunun üzerine şirket sahibi Mark Zuckerber kullanıcılardan özür dilemişti.

 

Aziz Sancar’ın evi müze oluyor

Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Mardin’in Savur ilçesinde doğup büyüdüğü ve doktorluk yaparken kaldığı evin müzeye dönüştürülmesi için proje hazırlandı.

Mardin Valiliği ve Mardin Büyükşehir Belediye tarafından ilçede Sancar ailesinin yaşadığı 3 katlı ve 36 odalı tarihi konağın bir bölümü restore edilerek müze haline getirilmesi için proje hazırlanıyor.

Aziz Sancar Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülünü kazanarak ülkemizin gururu olmayı başarmıştı.

Whatsapp desteği keseceği telefonları açıkladı

Günümüzün en önemli mesajlaşma aracı olan Whatsapp IOS ve Android telefonlardaki bazı sürümlerden desteğini çekeceğini açıkladı.

ingiliz The Sun gazetesinde yer alan habere göre, WhatsApp, 1 Şubat 2020 itibarıyla destek vermeyi keseceği Android ve iOS işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonları açıkladı. Android için 4.0.3 ve üstü sürümlere, iOS için ise iOS 9 ve üstü sürümlere destek verecek.

WhatsApp, iOS 8 ve Android 2.3.7’den eski sürüm kullanıcılarına verdiği desteği sonlandıracak. WhatsApp bu işlemi düzenli olarak yapıyor. Tüm Windows Phone işletim sistemine sahip cihazlara verilen destek de 2019 yılının sonunda kesilmişti. WhatsApp 2016 yılında da eski Nokia ve BlackBerry telefonlara desteğini sona erdirmişti.