Hollandalı Hoogerbets Yine Sahnede! Bu Seferde 8.lik Deprem İçin Başka Bir Fayı İşaret Etti

Türkiye’de yaşanan deprem, Amerika Birleşik Devleti’nin de korkuya kapılmasına neden oldu. Twitter’ın gündemindeki Hollandalı Hoogerbets, 8’lik depremi işaret edince panik daha da arttı!

Yayınlanma:
Hollandalı Hoogerbets Yine Sahnede! Bu Seferde 8.lik Deprem İçin Başka Bir Fayı İşaret Etti

Türkiye’de yaşanan büyük depremin ardından Batı Amerika’da da korku hakim. 3 Şubat günü Twitter hesabından odak noktası Angeles fay hattıyla gündem olan Hollandalı Hoogerbets, bu sefer 8’lik bir deprem için başka bir fayı gösterdi.

Hollandalı Hoogerbets’in 8’lik deprem beklediği Angeles fay hattını işaret etmesinden sonra, Rus uzmanlardan da yanıt gecikmedi. Rus uzmanlar yapılan bu açıklamanın tamamen amatör olduğu düşüncesinde.

Los Angeles’ta İnşaat Yönetmeliği Güncellenecek!

Türkiye ile aynı hat üzerinde olan Los Angeles’ta korku dolu anlar yaşanmaya başladı. Birçok uzman tarafından Amerika’da büyük çaplı bir depremin olma ihtimalleri konuşuluyor. Hatta yaşanabilecek büyük çaplı bir depreme karşı nasıl bir önlem alınması gerektiğiyle ilgili planlamalar da yapılmaya başlandı. Los Angeles’ta ortalıkta gezen deprem haberlerinden sonra İnşaat yönetmeliğinin güncellenme kararı alındı. İnşaat yönetmeliğinin düzenlemesi oylamaya sunulurken, oylama sonucunda alınan ortak karardan güncelleme yapılması gerektiği çıkmış oldu.

640xauto-1.webp

İnşaat Yönetmenlik güncellemesine göre esnek olmayan binalarla ilgili yeni bir planlama yapılacak. Binaların olası bir deprem tehlikesine karşı çok daha güçlü hale getirilmesi gerektiği konusunda ortak bir karar alındı. Böylelikle önümüzdeki 10 yıl içerisinde yüksek katlı binaların dayanıklılığının arttırılmasıyla ilgili önemli çalışmalara imza atılmış olacak.

640xauto-2.webp

Los Angeles ve İlçe Çevresini Kapsayacak Yeni Düzenlemeye Karar Verildi!

İnşaat Yönetmenliği düzenleme kararına göre, Los Angeles ve ilçe çevresindeki var olan yük katlı binalardan elden geçecek. Esnemek olmayan betonarme yüksek katlı binalar tespit edilirken, risk faktörü oldukça fazla olan bu binalarla ilgili dayanıklılığı sağlayacak özel çalışmalar devreye girmeye başlamış olacak. İnce yapılı, esnek olmayan yapılarla ilgili ek güçlendirmeler yapılarak yaşanacak olası bir depreme karşı da tedbir alınmış olacak. İnşaat Yönetmelik raporuna göre binalarla ilgili yeni düzenlemelerin en geç 2028 yılına kadar gerçekleşmiş olması gerekiyor.