İhtiyat Akçesi İçin Zaman Kaybedilmedi

Bütçe açığının önüne geçemeyen, yıl içinde hedefi revize etmek zorunda kalan hükümete destek yine Merkez Bankası’ndan (TCMB) geldi. Merkez’in ihtiyat akçesi ise bu yıl erkenden Hazine’ye aktarılacak. TCMB olağanüstü genel kurulu ile Hazine’ye, kamuoyunda “karagün parası” olarak da nitelendirilen “ihtiyat akçesi” ile birlikte 40.5 milyar lira aktarılmasına onay verdi.

TCMB 35.2 milyar TL kâr payı avans tutarı ve 5.3 milyar TL ihtiyat akçesinden oluşan 40.5 milyar TL’nin hissedarlara dağıtımına başlarken, ilgili kaynak bu yıl da bütçeye erken transfer edilmiş olacak.

Geçen yıl yaptığı genel kurul ile Hazine’ye kâr transferini nisandan ocak ayına çeken TCMB, ayrıca yaklaşık 40 milyar lira da “ihtiyat akçesi” aktarmıştı.

En ucuz Maske

TCMB olağanüstü genel kurulu dün TCMB Başkanı Murat Uysal başkanlığında Ankara’da yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcisi Feyza İleri tarafından verilen önergeyle, “bankanın 2019 kârı üzerinden hesaplanan tutarın yüzde 90’ının avans olarak dağıtılması ve son yıl kârından ayrılan hariç, birikmiş ihtiyat akçesinin tamamının kâr olarak dağıtılması” genel kurulun onayına sunuldu. 

Bu Para İle Ne Yapılacak ?

Bu sırada söz alan bir hissedar, Murat Uysal’a, “Bu para nereye dağıtılacak? Varlık Fonu’na mı verilecek, Hazine’ye mi? Nerede kullanılacak” sorusunu yöneltti. Uysal ise aktarılacak kaynağın nerede kullanılacağına dair bir açıklama yapamadı.

Bütçe 2019, Merkez Bankası’nın ihtiyat akçesine rağmen 123.7 milyar TL açık vermişti. Bu paralarla devletin borç ödemelerini yapması bekleniyor.

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir