Türkiye’de İlk Corona Virüs Vakası Görüldü. İşte Dikkat Etmemiz Gerekenler

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca gece 00,30’da düzenlediği basın toplantısında Corona Virüsü testi pozitif çıkan hastanın olduğunu belirterek hastalığın, virüsün Türkiye’ye bulaştığını resmen açıkladı. Bu saatten sonra daha dikkatli olup hastalığın kitlelere yayılmasını önlemek için tedbirli olunması gerekliliğini unutmamalıyız. Aşağıdaki yazımızda Corona Virüsü ile detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Koronavirüs’ün Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs’ün belirtileri bugüne kadar rastlanan vakalarla derlenmiştir. Bu belirtiler her geçen gün yeni vakalarla değişebilir. Şimdiye kadar tespit edilen Koronavirüs salgın belirtileri şöyle;

39-40 dereceye ulaşabilen yüksek ateş, halsizlik ve bitkinlik, kuru öksürük, nefes darlığı ve solunum yetmezliği. Bu belirtilerin hepsi veya birkaçının bulunduğu hastalar öncelikli tehlike sınıfında. Virüsü tehlikeli yapan unsurlardan biri de bu zaten. Çünkü bu semptomlardan sadece nefes darlığı ve solunum yetmezliği normal gripten farklı bir seyir gösteriyor. Dolayısıyla astım hastalığı olan birinin grip olması durumunda teşhis oldukça zor. Veya astım-bronşit teşhisi konulması oldukça olası.

Diğer bir risk ise bu belirtilerin hafif ve orta seyirde devam etmesi. Yani hastalık kuluçka süresindeyken hafif bir nezle olduğunuzu sanabilirsiniz. 1 hafta sonrasında virüs kuluçka süresini tamamlıyor ve semptomlar şiddetleniyor. Bu süreç içerisinde görülmüş olan vakaların yüzde 20’ye yakını yoğun bakım ünitelerine muhtaç kalmıştır. Hastalık şimdiye kadar yüzde 70’ten fazla erkeklerde görüldü.

Koronavirüs’ten Nasıl Kurtulunur?

Koronavirüs hakkında pek çok detay öğrenildi. Ancak henüz net bir tedavi yöntemi geliştirilemedi. Grip tedavisinde kullanılan ilaçlardan yüksek dozda veya başka ilaçlarla karıştırılarak kullanılmasıyla tedavi uygulanmaya çalışılıyor. Bu da hastalığın en fazla yavaşlatılmasını sağlıyor. Hastalığın bulaştığı diğer insanların kurtarılması için tedavinin bulunması hedefleniyor.

Hastanelerde tedavi altına alındığınız zaman yapılan en etkili çözüm şu an için organların iflas etmesini engelleyerek bağışıklığı kuvvetlendirmekten geçiyor. Bu sayede vücut bağışıklık kazanarak virüsü yenebileceği geliştirilen etkili çözümlerden biri.

Koronavirüs Bulaşmaması İçin Ne Yapmalı?

Koronavirüs’ün ortaya çıktığı ortama dikkat edersek aslında çözüm gayet basit. Koronavirüs Vuhan kentindeki canlı hayvan pazarında oldukça sağlıksız bir ortamdan çıktı. Hijyen bu virüsün yayılmasını önlemek için en önemli etken. Bol sabunla el yıkamak şu an için en etkili çözüm olarak biliniyor. Temiz ellerle bile ağız burun ve gözlerinize dokunmayın. Pişmemiş etten uzak durun. Hastaysanız dışarı çıkmayın, hasta olan insanlardan uzak durun, elinize öksürmeyin ve hapşırmayın, mutlaka mendil veya peçete kullanın ve ikinci kez kullanmayın. Çin’e gitmiş, Çin’den gelmiş insanlardan uzak durun. Ancak Çin’den gelen kargolardan yana endişe etmenize gerek yok çünkü virüsün bir canlı bünyesinin dışında en fazla 3 saat yaşadığı tespit edildi. Evdeki hayvanınıza da Koronavirüs bulaşabilir ve bu hayvanlarınız için daha yüksek oranda öldürücüdür. Ancak evcil hayvanlardan insanlara bulaşabildiği henüz görülmedi. İnsanlara sadece vahşi hayvanlardan ve insanlardan bulaşabiliyor.

Corona Virüs Şüphesi Hangi Hastaneye Gitmeli?

Türkiye’de Koronavirüs salgını için Sağlık Bakanlığı tarafından 25 hastane belirlendi. Eğer sizde de bu virüsün olduğunu düşünüyorsanız bu hastanelerden birine gitmeniz gerekiyor.

Adana’da: Adana Şehir Hastanesi.

Ankara’da: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Şehir Hastanesi.

Antalya’da: SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Bursa’da: SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bursa Şehir Hastanesi.

Diyarbakır’da: SBÜ Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Elazığ’da: Fethi Sekin Şehir Hastanesi.

Erzurum’da: SBÜ Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Eskişehir’de: Eskişehir Şehir Hastanesi.

Gaziantep’te: Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Isparta’da: Isparta Şehir Hastanesi.

İstanbul’da: SBÜ Kartal Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, SBÜ Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, SBÜ İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

İzmir’de; Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Kayseri’de: Kayseri Şehir Hastanesi.

Malatya’da: Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Sakarya’da: Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Samsun’da: SBÜ Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Trabzon’da: SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Van’da: SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Yozgat’ta: Yozgat Şehir Hastanesi.

Bulunduğunuz ilde Koronavirüs tedavisi için bir hastane yoksa en yakın hastaneye müracaat ederek nakil edilmeyi talep edebilirsiniz.

Son Dakika Haberi: Türkiye’de Yeni Corona Virüs Vakası açıklandı

Coronavirüs Planlanmış Bir Kurgu mu?

Koronavirüs’e karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılır?

Uzaktan Eğitime Karar Verildi. Evden Eğitim Nasıl Olacak ? 3GB İnternet Hediyesi

 

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir