İşsizliği Azalması ve İstihdamda Kalıcı Artış İçin 11 Öneri (İşsizlik, Kamu ve Özel Taşeron Sorunları Nasıl Çözülür?) | 5 Haber

SON DAKİKA

İşsizliği Azalması ve İstihdamda Kalıcı Artış İçin 11 Öneri (İşsizlik, Kamu ve Özel Taşeron Sorunları Nasıl Çözülür?)

Son dönemlerde artan işsizlik rakamları ve mevcut çalışan personellerin sorunları nasıl giderilir? Kamu ve özel firmalarda çalışan taşeron işçilerin sorunları nasıl çözülür? İşte işsizliğin azaltılması ve istihdamda kalıcı ve güvenceli artış sağlanması kapsamında 11 öneri.

Bu haber 15 Mart 2017 - 18:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), Türkiye’de işsizlik oranlarının yeniden “küresel finansal kriz dönemine” döndüğü uyarısında bulundu.

DİSKAR’ın, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı Aralık dönemi Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına ilişkin, “İşsizlikte Patlama ve Kriz Günlerine Dönüş” başlıklı değerlendirmesinde şöyle denildi:

“TÜİK tarafından açıklanan Aralık 2016 dar tanımlı işsizlik oranı bir önceki yılın Aralık ayına göre 1,9 puanlık artış göstererek yüzde 12,7’e yükseldi. Bu işsizlik oranı kriz dönemi işsizlik oranı ile aynı düzeyde. Böylece işsizlikte kriz günlerindeki oranlara dönülmüş oldu. Toplam işsiz sayısı bir önceki yılın Aralık ayına göre 668 bin kişi artarak 3 milyon 872 bin olarak gerçekleşti.”

 

DİSKAR değerlendirmesinde, “işsizliğin azaltılması ve istihdamda kalıcı ve güvenceli artış sağlanması için” şu öneriler sıralandı:

# “Herkesin çalışması için, herkesin daha az çalışması” ilkesi doğrultusunda haftalık çalışma süresi gelir kaybı olmaksızın 37,5 saate, fazla mesailer için uygulanan yıllık 270 saat sınırı, 90 saate düşürülmelidir.

# Güvencesiz çalışma biçimlerine son verilmeli, tüm taşeron işçilere kadro verilmelidir. Kamu taşeron işçileri kamu işçisi olarak kadroya alınmalıdır.

# Uluslararası çalışma normları doğrultusunda herkese en az bir ay ücretli yıllık izin hakkı tanınmalıdır.

# İstihdam artışlarında kamunun payı dikkate değerdir. Kamu istihdamının artırılması, kamuda eğreti ve güvencesiz çalışma biçimleri yerine, kadrolu ve güvenceli istihdam artışının sağlanması yaşamsal önemdedir. Kamu girişimciliği ve hizmetleri istihdam yaratacak şekilde yeniden ele alınmalı ve kamuda personel açığı derhal kapatılmalıdır.

# Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun “insana yaraşır iş” yaklaşımı temelinde herkese güvenceli ve nitelikli işler sağlanmalıdır.

# Kiralık işçilik yasası (6715) Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmelidir.

# Sendikal hak ve özgürlüklerin kullanımı güvence altına alınmalı, sendikal barajlar kaldırılmalı, herkesin sendika hakkını özgürce kullanabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

# Toplum yararına çalışma programları kapsamında çalıştırılanlar daimi işçi statüsüne geçirilmelidir.

# İş başında eğitim adı altında çırak ve stajyerlerin ucuz işgücü deposu olarak kullanılması uygulamasına son verilmelidir.

# İşsizlik Sigortası Fonunun amaç dışı kullanımına son verilmelidir

# Kadın istihdamının artırılması ve işsizliğinin azaltılması için işgücü piyasalarındaki cinsiyetçi uygulamalara son verilmeli, ev içi bakım hizmetleri devletin gereken nitelikli, yaygın ve ücretsiz bakım hizmetlerini sağlaması ile kadının üzerinden alınmalıdır.

5haber.com  |  Ankara

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.