İstanbul merkezli 8 İlde Avukatlara ByLock operasyonu: 189 Avukata yakalama kararı


15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan ve büyük bir kararlılıkla devam eden FETÖ soruşturması kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimat verdi ve 189 avukat hakkında yakalama kararı çıkarıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) avukat yapılanmasına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında 179 şüpheli hakkında işlem yapılmış, bunlardan 72’si tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 36 şüpheli de savcılıktaki işlemleri ardından serbest bırakılmıştı.

Örgütün avukat yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz tarafından operasyon için bir defa daha talimat verildi. Örgütün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullanan İstanbul Barosu’na kayıtlı 189 avukat belirlendi. Bu avukatlara yönelik sabah 05.00 sularında İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri tarafından operasyon başlatıldı. Başlatılan operasyonda avukatların ev ve ofislerinde arama ve gözaltı işlemi uygulandı.

Operasyon, İstanbul merkezli 8 ilde düzenlendi. Yapılan operasyonda 74 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheli avukatlardan ikisinin tutuklu olduğu, bir şüphelinin başka soruşturmalardan gözaltında bulunduğu öğrenildi. Bir şüpheli avukat ise küçük çocuğu olduğu için gözaltına alınmadı.

Son dakika haberleri 5haber’de.

5haber.com  | Ankara
Sabah

Sosyal Medya’da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News’te Abone Ol


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.