İtalya En Zararlı 10 Gıdayı Açıkladı (Listede Türk Fındığı Var)

İtalya’da, ülkeye ithal edilen besinler arasında ‘en tehlikeliler’ listesi oluşturdu.

İtalya’nın Kuzey bölgesinde yer alan Cernobbio şehrinde Uluslararası Tarım ve Gıda Forumu düzenlendi. Düzenlenen forumda, ‘en tehlikeli 10 gıda ürünü’ açıklandı. Uluslararası Çiftçiler Konfederasyonu (Coldiretti) tarafından oluşturulan listede Türkiye’den ithal edilen besinlerden fındık, meyve ve zerzevat yer aldı. İtalya’nın 2015 yılına yönelik hazırladığı ve İtalya Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan rapor, Avrupa ülkelerini bu konuda alarma geçirdi.

İtalya Uluslararası Çiftçiler Konfederasyonu tarafından hazırlanan 10 tehlikeli ürün sıralamasında ilk sırayı Türk fındığı aldı. Türk fındığına ilk sıranın verilmesinin nedeni olarak ise kanserojen maddeler sınıfında olan aflatoksin limitini aşma tehlikesinin olduğu belirtildi. Öte yandan yapılan açıklamalarda, fındığın AB ülkeleri arasında endişe yaratan bir ürün olduğunun altı çizildi. Açıklanan listede Türk fındığını, Çin fıstığı izledi. Hint baharatları, orkinos ve kılıçbalığı ise listede yer alan bir diğer gıdalar olarak açıklandı.

En ucuz Maske

Coldiretti tarafından açıklanan listenin devamında ise Türkiye’den ithal edilen meyve, zerzevat ve kuru incir yer aldı. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda ise bu gıda ürünlerinin normlara uygun olmaması ve aflotaksin seviyesine iyi gelmediği ve besinlerin içinde pestisif (zararlı organizmaları engelleyen, kontrol altına alan ve geciktiren karışımlar) içerdiği belirlendi.

Açıklanan listede 6’ncı sırayı ise Hindistan’dan gelen kuru meyvelere yer verildi. Bu gıda ürününden sonra da listede Mısır’dan gelen meyve, sebze ve zeytin yer aldı. Bunu ise Amerika Birleşik Devletlerinden (ABD) gelen fıstık ve Vietnam’dan gelen balıklar yer aldı.

Coldiretti tarafından yapılan açıklamada, yayımlanan bu listenin İtalya’nın nüfusunun yarısından fazla sayıyı ilgilendirdiği belirtildi.

5haber.com  | DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir