Kamudan yeni ihraç dalgası geliyor

Kamudan yeni ihraç dalgası geliyor

Kamudan yeni ihraç dalgası.

Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkan Vekili Mehmet Yılmaz dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Yılmaz açıklamasında , yargıda FETÖ temizliğine değindi.

Sabah  Gazetesi’nden Abdurrahman Şimşek’e röportaj veren Yılmaz, Mİt ile EGM’nin hazırladığı 688 dosyayı kendilerine gönderdiğini, HSK’nın ise bu dosyalar üzerinde çalışma yürüttüğünü söyleyerek , “Hazırlanan dosyaları Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Daire Başkanı Hasan Yiğit’e bir kez daha incelenmesi için teslim ettik. İncelemenin ardından Genel Kurul’da dosyalardaki hakim ve savcılarla ilgili nihai kararı vereceğiz. Yiğit’e, ‘Tespit ettiğiniz kim olursa olsun, ben bile olsam HSK’ya resmi yazıyla yollayın’ dedim” sözlerini söyledi.

Dosyaların akıbetini de kamuoyu ile paylaşan Yılmaz, “Bu dosyalardan 468’ini TEM Başkanlığı’na gönderdik. Yarın da 100 dosyayı göndereceğiz. Ve hali hazırda 120 dosya da HSK Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından inceleniyor. Bu dosyalarda adı geçen hakim ve savcıların savunmalarından sonra ihraçlarla ilgili nihai kararı genel kurulda vereceğiz. Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadeleyi sonuna kadar yürüteceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın” ifadelerini kullandı.

İncelemelerin oldukça titiz yürütüldüğünü söyleyen Yılmaz, hakim ve savcılarla ilgili her ihbarın değerlendirilmeye alındığını , iddiaların soruşturulduğunu ve ilgili kurumların da devreye sokulduğunu söyleyerek delil araştırması yaptıklarını ifade etti. Yılmaz, “Ankesör uygulaması, Bylock içerikleri, etkin pişmanlık hakkından yararlanan sanık beyanları, tanık anlatımları, FETÖ terör örgütü soruşturmalarında elde edilen tüm delilerin taranmasından elde edilen sonuç rapor ve kanaat verici her delil ilgili kurumlardan toplanıyor. Gelen bilgiler HSK Genel Sekreterliği ve Teftiş Kurulu Başkanlığınca genel kurula sunuluyor. FETÖ iltisakı tespit edilenlerin 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 35. Maddesi’ndeki hüküm gereği savunmalarının alınması yoluna gidiliyor. Hakkındaki delillerin nevi ve kanaat verici niteliğine göre göreve devamı sakıncalı görülen hakim ve savcılar HSK 2. Dairesince 2802 Sayılı Yasa’nın 77 maddesi uyarınca derhal görevden uzaklaştırılıyor.” dedi.

Bu 688 dosyadaki isimde ankesörden belirlenenler olduğunu da söyleyen Yılmaz, İyidil kararı sonrası da incelemelerin daha da derinleştirildiğini söyledi.

Sosyal Medya’da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News’te Abone Ol


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.