Kıdem tazminatı fonu ne zaman devreye girecek, Yeni düzenleme ile işçilerin mağduriyeti sona erecek mi? | 5 Haber

SON DAKİKA

Kıdem tazminatı fonu ne zaman devreye girecek, Yeni düzenleme ile işçilerin mağduriyeti sona erecek mi?

Başbakan Yarımcısı Nurettin Canikli’den bir son dakika açıklaması geldi. Yapılan son dakika açıklamasında kıdem tazminatı fonunda gelinen son durum kamuoyuna duyuruldu. İşte yapılan yeni düzenleme ve kıdem tazminatında gelinen son nokta.

Bu haber 27 Nisan 2017 - 0:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İstanbul Sanayi Odası Meclsiinin aylık olağan toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, meclis üyelerine hitap etti. Canikli yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminin neler getireceğine değinerek Türkiye’nin siyasi ve ekonomik durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Canikli ‘Kıdem Tazminatı Fonu’nda da sona yaklaşıldığını söyledi.

Anayasa değişikliği ile ekonomi alanında rahatlamanın olacağını açıklayan Canikli, önceki sistemin çatışmalar ürettiğini ve sürdürülmesinin mümkün olmadığını söyledi.

En Kötüyü Geride Bıraktık

Yeni sistemle öngörülebilirliğin de arttığını ve Türkiye açısında bölgesel risklerin azalmaya başladığını vurgulayan Canikli, “En kötüyü geride bıraktık” şeklinde konuştu.

Riskler ve Terör Azalması ile Ekonomi Düzlüğe Çıkacak

Siyasi risklerin ve terörün azalmasının ekonomi üzerindeki riskleri de ortadan kaldıracağını söyleyen Nurettin Canikli, ‘Üretim Reform Paketi’nin teknik anlamda tamamlandığını ve uygulamaya geçilmesiyle birlikte birçok problemin ortadan kalkacağını ifade etti.

Ekonomik büyümenin sürdürülebilmesi için, “Artık konvansiyonel yöntemlerle sürdürmemiz mümkün değil, başka şeyler yapmamız lazım” diyen Canikli, katma değeri yüksek, teknoloji üreten bir modele geçilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Çeşitli teşvik sistemleri planladıklarını hatırlatan Canikli, işadamlarına yatırım çağrısında bulundu.

En ucuz Maske

Konuşmasında cari açığa da değinen Canikli, cari açığın Türkiye ekonomisinin en büyük sorunu olduğunu ve düşürülmesi gerektiğini, bunun için de dış talebi olan üretim yapmak gerektiğini ifade etti.

Kıdem Tazminatı Fonu Hakkında

Varlık Fonu, Bireysel Emeklilik fonu gibi araçlarla bankaların üzerinde olan finansman yükünün dağıtılacağını belirten Canikli, Kıdem Tazminatı Fonu ile ilgili şu bilgileri verdi: “Piyasalara ciddi katkılar sağlayacak Kıdem Tazminatı Fonu’nda sona geldik. Bu sadece finansal piyasaya derinlik kazandıracak bir proje değil. Aynı zamanda üretim ve sanayinin içindeki gizli tehdidi, gizli yükü ve korkuyu ortadan kaldırılacak, rahatlatacak bir düzenleme olacak. Bu çok önemli biliyorsunuz. Şu anda birikmiş olan kümüle kıdem tazminatlarını realize etmeye kalkışın, Türkiye’de bu yükün altından kalkacak kaç firma vardır, bilemiyorum. Bu böyle kesinlikle devam etmez. Bu da firmalarımızın öngürülebilirliğini ortadan kaldırıyor. Her zaman bir tehdit. Şu yük kalsın, şu problem çözülsün, firmalarımızın uluslararası piyasalardaki değerinin yükseldiğini göreceğiz. Bu arada işçilerimizin, çalışanlarımızın mükteseplerinde en ufak bir geriye dönüş anlamında olmayacak, kesinlikle onu koruyacağız. Nihai olarak çalışmalarımız bu imkanı rakam itibariyle, oran itibariyle realize edilme aşamasında elde etmiş olacak. Bir geriye gidiş kesinlikle olmayacak.”

Kıdem Taminatı fonunun kısa sürede tamamlanması ve yürürlüğe konulması bekleniyor.

Hem finansman çeşitliğini arttırmak hem de yeni finansman imkanları bulmak amacıyla ‘Banka senedi’ adında yeni bir enstrüman üzerinde çalıştıkları bilgisini de veren Canikli, son olarak işsizlik, enflasyon ve faiz oranlarının yüksek olduğunu dile getirerek yılsonuna kadar üçünün de tek haneli rakamlara düşeceği öngörüsünde bulundu.

5haber.com  |  Ankara

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.