Koronavirüs Hakkında | Son Gelişmeler | Tedbirler | Tehlikesi | Semptomlar | Tedavi Yöntemleri

Koronavirüs veya diğer adıyla Wuhan Coronavirüsü ya da bilimsel tabiriyle 2019 n-COV hakkında pek çok şey yazılıyor. Peki derli toplu bir bilgi nerede var? Bu haberimizde Şubat ayının başı itibarıyla dünyadaki Koronavirüs vakalarını, son gelişmeleri, güncel rakamları, bulguları, korunma yöntemlerini ve ne kadar tehlikeli olabileceğini derledik.

Koronavirüs Alarmında 2. Ay Doldu

Koronavirüs ilk olarak 2019’un Aralık ayında haberdar olduğumuz bir vakaydı. Bu salgında 2 ayı doldurduk. Bu 2 ay içerisinde dünya alarma geçti, Çin’deki milyonlarca insan şehirlerde karantina altına alındı. Çin’de 10 günde devasa bir hastane inşaatı tamamlandı. Maskesiz sokaklara çıkmanın yasaklandığı, pek çok hava yolu şirketinin Çin’e uçuşlarını durdurması ve 11 milyon nüfuslu Wuhan kentinin karantina altına alınması insanların paniğe kapılmasına sebep oldu.

Şimdiye kadar 2 aylık süre içerisinde toplam 21 ülkede Coronavirüs vakası görüldü. Pek çok hastane diğer hastalarını başka hastanelere sevk ederek sadece Coronavirüs ile mücadele için kaynaklarını ayırdı. Dünyada 12 binden fazla insana bulaşan hastalık bu süre içerisinde 259 kişinin ölümüne sebep oldu. 12 bin civarındaki vakalardan 100 kadarı Çin dışında gerçekleşirken başka ülkelerde sadece 1 ölüm gerçekleşti.

Ancak diğer ülkelerdeki 100 vakadan 80’inin görüldüğü insanlar Çin’e hayatı boyunca hiç gitmeyen insanlar. Bu durum virüsün bazı bünyelerde uzun saklanabilmesinden, yani kuluçka süresinin uzun sürmesinden endişe ederken dünyada toplamda kaç kişide bu virüsün bulunabileceği bilinmiyor.

Türkiye’de bu güne kadar hiç coronavirüs vakasına rastlanmadı. Çin’den getirilen vatandaşlarda tetkikler yapıldı ve buluntuya rastlanmadı.

SARS ve MERS ile benzerlik gösteren bu virüs, SARS’ta yüzde 10, MERS’te yüzde 40’lık bir ölüm oranına karşın 2019 n-COV virüsü yüzde 2.9 ila yüzde 4 arası bir ölüm oranına sahip. Peki bu denli düşük ölüm oranına rağmen neden güvenlik tedbirleri diğer iki salgından çok daha fazla? Çünkü Coronavirüs diğer iki kuzeni SARS ve MERS’ten çok daha hızlı yayılıyor. Örneğin SARS 40 günlük bir kuluçka süresinin ardından yayılmaya başlarken Koronavirüs 20 günün ardından yayılmaya başladı. Ayrıca coronavirüs 7 gün içerisinde 10 bin kişiye bulaştı. SARS’ta ise 2 bin kişiye hastalığın bulaşması yaklaşık 20 gün sürmüştü. SARS’ın yayılmasının durması 80 gün sürmüş ve bu süre içerisinde yaklaşık 8200 kişi etkilenmişti.

Bu oranlara bakarak bir tahminde bulunmak gerekirse Coronavirüs’ün SARS’ın hayatta kaldığı süre içerisinde 1 milyondan fazla kişiye bulaşacağını söylemek mümkün. Bu yüzden Dünya Sağlık Örgütü acil durum ilan etti.

En ucuz Maske

Koronavirüs’ün Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs’ün belirtileri bugüne kadar rastlanan vakalarla derlenmiştir. Bu belirtiler her geçen gün yeni vakalarla değişebilir. Şimdiye kadar tespit edilen Koronavirüs salgın belirtileri şöyle;

39-40 dereceye ulaşabilen yüksek ateş, halsizlik ve bitkinlik, kuru öksürük, nefes darlığı ve solunum yetmezliği. Bu belirtilerin hepsi veya birkaçının bulunduğu hastalar öncelikli tehlike sınıfında. Virüsü tehlikeli yapan unsurlardan biri de bu zaten. Çünkü bu semptomlardan sadece nefes darlığı ve solunum yetmezliği normal gripten farklı bir seyir gösteriyor. Dolayısıyla astım hastalığı olan birinin grip olması durumunda teşhis oldukça zor. Veya astım-bronşit teşhisi konulması oldukça olası.

Diğer bir risk ise bu belirtilerin hafif ve orta seyirde devam etmesi. Yani hastalık kuluçka süresindeyken hafif bir nezle olduğunuzu sanabilirsiniz. 1 hafta sonrasında virüs kuluçka süresini tamamlıyor ve semptomlar şiddetleniyor. Bu süreç içerisinde görülmüş olan vakaların yüzde 20’ye yakını yoğun bakım ünitelerine muhtaç kalmıştır. Hastalık şimdiye kadar yüzde 70’ten fazla erkeklerde görüldü.

Koronavirüs’ten Nasıl Kurtulunur?

Koronavirüs hakkında pek çok detay öğrenildi. Ancak henüz net bir tedavi yöntemi geliştirilemedi. Grip tedavisinde kullanılan ilaçlardan yüksek dozda veya başka ilaçlarla karıştırılarak kullanılmasıyla tedavi uygulanmaya çalışılıyor. Bu da hastalığın en fazla yavaşlatılmasını sağlıyor. Hastalığın bulaştığı diğer insanların kurtarılması için tedavinin bulunması hedefleniyor.

Hastanelerde tedavi altına alındığınız zaman yapılan en etkili çözüm şu an için organların iflas etmesini engelleyerek bağışıklığı kuvvetlendirmekten geçiyor. Bu sayede vücut bağışıklık kazanarak virüsü yenebileceği geliştirilen etkili çözümlerden biri.

Koronavirüs Bulaşmaması İçin Ne Yapmalı?

Koronavirüs’ün ortaya çıktığı ortama dikkat edersek aslında çözüm gayet basit. Koronavirüs Vuhan kentindeki canlı hayvan pazarında oldukça sağlıksız bir ortamdan çıktı. Hijyen bu virüsün yayılmasını önlemek için en önemli etken. Bol sabunla el yıkamak şu an için en etkili çözüm olarak biliniyor. Temiz ellerle bile ağız burun ve gözlerinize dokunmayın. Pişmemiş etten uzak durun. Hastaysanız dışarı çıkmayın, hasta olan insanlardan uzak durun, elinize öksürmeyin ve hapşırmayın, mutlaka mendil veya peçete kullanın ve ikinci kez kullanmayın. Çin’e gitmiş, Çin’den gelmiş insanlardan uzak durun. Ancak Çin’den gelen kargolardan yana endişe etmenize gerek yok çünkü virüsün bir canlı bünyesinin dışında en fazla 3 saat yaşadığı tespit edildi. Evdeki hayvanınıza da Koronavirüs bulaşabilir ve bu hayvanlarınız için daha yüksek oranda öldürücüdür. Ancak evcil hayvanlardan insanlara bulaşabildiği henüz görülmedi. İnsanlara sadece vahşi hayvanlardan ve insanlardan bulaşabiliyor.

Hangi Hastaneye Gidilmeli

Türkiye’de Koronavirüs salgını için Sağlık Bakanlığı tarafından 25 hastane belirlendi. Eğer sizde de bu virüsün olduğunu düşünüyorsanız bu hastanelerden birine gitmeniz gerekiyor.

Adana’da: Adana Şehir Hastanesi.

Ankara’da: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Şehir Hastanesi.

Antalya’da: SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Bursa’da: SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bursa Şehir Hastanesi.

Diyarbakır’da: SBÜ Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Elazığ’da: Fethi Sekin Şehir Hastanesi.

Erzurum’da: SBÜ Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Eskişehir’de: Eskişehir Şehir Hastanesi.

Gaziantep’te: Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Isparta’da: Isparta Şehir Hastanesi.

İstanbul’da: SBÜ Kartal Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, SBÜ Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, SBÜ İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

İzmir’de; Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Kayseri’de: Kayseri Şehir Hastanesi.

Malatya’da: Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Sakarya’da: Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Samsun’da: SBÜ Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Trabzon’da: SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Van’da: SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Yozgat’ta: Yozgat Şehir Hastanesi.

Bulunduğunuz ilde Koronavirüs tedavisi için bir hastane yoksa en yakın hastaneye müracaat ederek nakil edilmeyi talep edebilirsiniz.

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir