Koronavirüs’te Şaşırtıcı Gelişme; Hızla İyileşiyorlar

Koronavirüs tespit edildiği günden bu yana dünyanın en hızlı yayılan ve mutasyona uğrayan salgınlarından biri oldu. Yayılma hızı açısından 80 milyon kişinin ölümüne sebep olan İspanyol gribi ile aynı hızda olsa da öldürücülüğü o kadar yüksek değil. Bu da dünyanın umut bağladığı bir faktör. Çin, Covid-19’un çıkışını dünyaya haber vermeyip kendi içinde çözmeye çalışmakla suçlanırken vakanın yıkıcı etkilerini gösterdiği İran, İtalya ve Güney Kore tedirgin. Salgının görülmediği ülkeler de önünde sonunda görüleceğini düşünerek tedbirlerini artırıyor.

Ancak Koronavirüs’ün ortaya çıktığı Çin incelendiği zaman insanı hayrete düşüren üç ihtimal beliriyor.

Çin’de Virüs’ün Yayılma Durumu

Koronavirüs’ün anayurdu Çin’de, dünyada görülmüş 89 bin 197 vakanın 80 bin 26’sı meydana geldi. Yani kabaca dünyada tespit edilmiş Covid-19 virüsü bulaşmış insanların yüzde 89’u Çin’de yaşıyor. Bu vakanın da 67 vin 103’ü Wuhan’ın başkenti olduğuı Hubei eyaletinde. Yani yine kabaca hesap yapılacak olursa dünyadaki toplam enfekte insanın yüzde 75’i Wuhan’da ve çevresinde yaşıyor.

Diğer taraftan enfekte olan kişi sayısının yaklaşık olarak yarısı, tam olarak 45 bin 150 kişi, herhangi bir ilaç ya da tedavi geliştirilmeden sağlığına kavuştu. 3 bin 48 kişi ise hayatını kaybetti. Hastalıktan kurtulan insanların dünyaya yayılma oranlarına baktığımız zaman enteresan bir tabloyla karşı karşıyayız.

Çinliler Büyük Bir Hızla İyileşiyor

Çinlilerin dünyanın geri kalanına oranla çok büyük bir hızla iyileştiği John Hopkins Üniversitesi verilerinde ortaya çıktı. Her geçen gün iyileşenlerin sayısı artarken hiçbir ilaç ve tedavi bulunmadan ama sadece Çin’de bu hızlı iyileşme akıllara üç ihtimalli bir soru getiriyor. Kabaca bahsedilecek olursa, Çin’in hemen yanıbaşındaki Güney Kore’de enfeksiyondan etkilenen insan sayısı 4 bin 212 iken, bunların sadece 30’u iyileşti. Yani toplam enfekte insan sayısının binde 7’si. Çin’deki yaklaşık aynı sayıda insana virüs bulaşan eyaletlere bakalım; Örneğin Zhejiang eyaletinde bin 206 enfekte insandan bin 57’si kurtulmuş, 1 kişi hayatını kaybetmiş. 148 kişide ise virüs varlığı devam ediyor. Bu hesaptan yola çıkarsak Zhejiang’daki hastaların yüzde 87’si kurtulmuş.

Diğer eyaletlere de teker teker bakalım. Virüsün doğduğu yer Hubei, hastaların yüzde 50,3’ü iyileşmiş. Henan, yüzde 94. Guangdong, yüzde 76. Anhui, yüzde 90. Hunan, yüzde 87. Jiangxi, yüzde 91. Jiangsu, yüzde 85. Shangdong, yüzde 61. Chongqing, 45 yüzde 78. Sinchuan (Sincan), yüzde 70. Heilongjiang, yüzde 73. Hebei, yüzde 92. Shanghai, yüzde 87. Beijing (Pekin), yüzde 68. Fujian, yüzde 83. Saanxi, yüzde 88. Guangxi, yüzde 75.

Bu eyaletler sırayla dünyada en yüksek iyileşme rakamlarına sahip olan 18 bölge. 19’uncu sırada ise İran geliyor. İran’da iyileşme oranı yüzde 18. Yani hastalığın teşhis edildiği kişi sayısı 978, bunların 175’i sağlığına kavuştu. 54 kişi ise hayatını kaybetti. İran’da enfekte olan insan sayısı sırayla, Hubei, Güney Kore, İtalya, Guangdong, Henan, Zhejiang, Hunan ve Anhui’den sonra dokuzuncu sırada geliyor. Meydana gelen ölümde ise Hubei’nin ardından ikinci sırada.

Bir başka deyişle, en çok yayılan dokuzuncu bölge, en çok ölüm görülen ikinci bölge olurken kurtulanlar içerisinde 19’uncu sırada yer alıyor.

İran’ın bir Ortadoğu ülkesi olmasını bahane ediyorsak bir de İtalya’ya bakalım: İtalya enfekte insan sayısı açısından Hubei ve Güney Kore’nin ardından üçüncü sırada; toplam bin 694 kişi. Bunların 83’ü sağlığına kavuştu ve 34’ü hayatını kaybetti. Kurtulma oranını hesaplayalım yukarıdaki gibi; yüzde 4.

Çin’in genelinde 44 bin 551 insan sağlığına kavuştu. Yani toplam hastaların yüzde 56’sı.

İşte tam da burada 3 tip komplo teorisi göze çarpıyor:

1- Salgının Vücutta Yaşama Süresi Sınırlı

En iyimser ihtimalimiz, salgın bir bünyeye girdiği zaman kendiliğinden belli bir süre sonra yok oluyor. Bunun için ilaca tedaviye ihtiyacı olmadan bile insanları öldürmeden yok olabiliyor. Salgının ortaya çıktığı Çin’de yüzde 90’ları aşan iyileşme oranları bunu ifade edebilir.

2- Koronavirüsün İlacı Bulundu

Bu elbette çok düşük bir ihtimal, ancak Çin’de hızla yok olmaya başlamasının başka bir açıklaması olabilir mi? Çin ilacı buldu ve kendi vatandaşları üzerinde deniyor. Bunda da büyük oranda başlarılı oluyor. Ancak uzmanlar ilacın bugünden yarına bulunabilmesinin imkansız olduğundan en az 2 ay süreci olduğundan bahsediyor.

3- İklimlere Bağlı Olarak Etkisini Yitiriyor

Doktor Oytun Erbaş’ın da dediği gibi; Baharda geçer. Belki öyle. Ancak Çin ile aynı iklime sahip olan Güney Kore’de hala endişe verici boyutlarda.

Bu arada Çin bu yüksek iyileşme oranlarına rağmen hala tedbiri elden bırakmış değil. Bunun dışında Rusya’da 4, Hindistan’da 3, Nepal’de 1, Çin’in Qinghai eyaletinde 18 enfekte insanın tamamı sağlığına kavuşarak yüzde 100 iyileşme görülen bölgeler oldu.

Corona Virüs Yüzünden Çekimler Durdu

Koronavirüs Hakkında | Son Gelişmeler | Tedbirler | Tehlikesi | Semptomlar | Tedavi Yöntemleri

Fırsatçılar İşbaşında | Koronavirüs Belasını Defeden Maskeler Satışta

Coronavirüs Planlanmış Bir Kurgu mu?

 

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir