KPSS Branş Sıralaması Açıklandı-KPSS Tercihleri Ne Zaman? Tercih Ücreti Ne Kadar?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan son dakika açıklamasında 2016 KPSS Branş sıralamaları yayımlandı.

KPSS branş sıralamalarının yayımlanmasının ardından milyonlarca memur adayı, ÖSYM’nin yayımlayacağı tercih kılavuzunu beklemeye başladı. Peki tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak? ÖSYM tercihler için adaylardan tercih ücreti alacak mı? İşte ÖSYM yetkililerinden alınan son dakika bilgileri ışığında 2016/2 tercih dönemi ayrıntıları.

Branş Sıralaması Açıklandı

ÖSYM tarafından yapılan duyuru ile KPSS tercihleri öncesinde branş sıralamaları açıklandı. Yapılan açıklamada KPSS Lisans ön lisans ve ortaöğretim düzeyi için şu ifadelere yer verildi:

“2016 Kamu Personel Seçme Sınavına (2016-KPSS Lisans-ön lisans ve ortaöğretim) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları güncellenmiş olup ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılmıştır. Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile güncellenmiş branş bazında sıralamalarını öğrenebileceklerdir.

Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS ve e-Okul sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde 12.12.2016 tarihi ile aktif olarak bulunan eğitim bilgileri; ve bu tarih itibari ile sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise, başvuru da belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır.”

Tercihler Ne Zaman?

Branş sıralamaları açıklanan ÖSYM’nin tercih kılavuzunu önümüzdeki günlerde açıklaması beklenirken, tercihler 21-30 Aralık tarihleri arasında alınacaktır.

Tercih Ücreti Alınacak Mı?

ÖSYM tarafından daha önceden yayımlanan kılavuzda yer alan ifadede sınav sonrasında yapılan ilk yerleştirme işlemlerinde adaylardan tercih ücreti alınacağı belirtilmektedir. Tercih ücretinin ise 15 TL olacağı belirtilmiştir.

5haber.com  | Ankara
Özel Haber

 

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir