Libya Konferansı Sonuç Bildirgesi Açıklandı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Libya Zirvesi sona erdi.Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’ye hareket etmek üzere Almanya’dan ayrıldığı belirtilirken, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, zirveye ilişkin açıklamalar yaptılar. Angela Merkel, Halife Hafter ve Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac’ın masa başına oturmasının önemine vurgu yaparak, “İki taraf da masa başına oturdu ve daha pekiştirilmiş bir ateşkesin oluşturulması sağlanabilir” diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel : Zor Bir Yola Çıktık

Olumlu bir görüşme gerçekleştirildiğini ifade eden Merkel, “Libya’daki temsilcileri General Hafter ve Başbakan Sarrac’ın da burada olması gelecekte atılacak adımlar konusunda fikirlerini dile getirdiler. 5 artı 5 kişilik askeri bir komitenin oluşması için isimler verildi. İki taraf da masa başına oturdu ve daha pekiştirilmiş bir ateşkesin oluşturulması sağlanabilir.

Brleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres: Libyadaki Duruma Askeri Çözüm Bulunamaz

Merkel’in ardından değerlendirmelerde bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, katılımcılar tarafından Libya’da askeri bir çözüm bulunamayacağı görüşünün savunulduğunu belirtti. Üç noktaya dikkati çeken Antonio Guterres “Bugün Berlin’de üye ülkeler son derece güçlü bir sinyal verdi.

Libya’daki krize barışçıl bir çözüm bulunması için elimizden geleni yapacağımızı söyledik. Libya’daki duruma askeri bir çözüm bulunamaz diye konuştu.

Sosyal Medya’da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News’te Abone Ol


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.