Lise ve ön lisans mezunu ebe ve hemşire alımı artık yapılmayacak

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş bir son dakika açıklaması yaptı.

Lise veya Ön Lisans Mezunu Ebe ve Hemşire Almayacağız

Sistemde bulunmayan ve özel sektörde de iş bulamayan 100 bin sağlık personelin olduğunu dile getiren Güğmüş, bu rakamların iyi koordine edilmemesi durumunda Türkiye’de gelecekte işsiz sağlık personeli sayısının artacağını ifade etti. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK ile görüştüklerini aktaran Gümüş, sağlık alanındaki mesleklerin yeniden tanımlanması için çalıştıklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığının ve YÖK’ün, kadroları Sağlık Bakanlığına sormadan kendine göre veremeyeceğinin altını çizen Eyüp Gümüş, devletin ihtiyacı doğrultusunda bu personellerin eğitimlerinin yapılacağını kaydetti.

Eyüp Gümüş, açıklamalarını şu şekilde sonlandırdı

“Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’le kurduğumuz komisyonla hem meslekleri yeniden tanımlıyoruz hem de mevcut meslek oranlarını ve sayılarını yeniden çalışıyoruz. Bakanlık olarak biz lise mezunu, önlisans mezunu hemşire, ebe almamaya çalışacağız. Lisans mezunu olmasını istiyoruz. Uzaktan erişimle lisans almalarını sağlayacağız. Onları da sisteme dahil edeceğiz. Sağlıkta personel kalitemiz ve insan gücü kaynağımızın da nitelikli hale gelmesini sağlamamız gerekiyor.”

Öte yandan Eyüp Gümüş yaptığı açıklamasında sağlıkta düşünülen 5 yılda 1 yıpranma payının yeni torba yasa ile yürürlüğe gireceğini söyledi.

Kamu haberlerinden, sağlık personeli haberlerinden, memur alım haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edin.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir