Manisa’da 463 Memur FETÖ Bağlantısı Nedeniyle Tutuklandı

Manisa’da devam eden FETÖ soruşturması kapsamında hakkında soruşturma açılan ve bu soruşturmada tutuklanan kamu personeli sayısı 463 olarak açıklandı.

15 Temmuz Cuma gecesi gerçekleşen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile sokaklara çıkan halkın, cuntacı askerler karşısındaki dik ve omuz omuza duruşu ile bertaraf edilen darbe girişimi sonrasında, darbeyi yapmaya çalışan Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik operasyonlar tüm hızıyla devam ediyor.

Bu kapsamda operasyonların sürdüğü Manisa’da, soruşturmada gelinen son duruma yönelik açıklama yapıldı. Manisa Valiliği, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından haklarında idari ve adli işlem yapılan kamu personeli sayısını açıkladı. Valilikten yapılan açıklamaya göre, KHK ve HSYK kararlarıyla Manisa’da 1801 kamu personeli memuriyetten ihraç edilirken, 95 ayrı kamu kurum ve kuruluşundan 761 kamu personeli de açığa alındı. Yapılan açıklamada gözaltına alındıktan sonra mahkemeye çıkarılan 849 kamu görevlisinden 463’ünün tutuklandığı belirtildi. 295 kamu personelinin adli kontrol şartıyla, 91’inin ise serbest bırakıldığı öğrenildi. 72 memurun ise sorgusunun devam ettiği açıklandı.

Diğer iller tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Manisa’da 8 kamu görevlisinin başka illere teslim edildiği, 36 sözleşmeli personelin de sözleşmelerinin feshedildiği açıklandı. 79 kamu personeli hakkındaki idari soruşturmanın devam ettiği vurgulanırken, 8 memurun emekliye ayrıldığı açıklandı. Açığa alındıktan sonra haklarında yürütülen idari soruşturma sonucunda FETÖ ile bir bağlantısı olmadığı tespit edilen 148 kamu görevlisinin görevlerine iade edildiği bildirildi. Açıklamada, 2 bin 286 kamu görevlisi ve yakınının da pasaportlarının iptal edildiği kaydedildi.

5Haber.com  | Manisa
DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir