Microsoft varsayılan Windows 11 uygulamalarını değiştirmeyi kolaylaştıracak

Microsoft, Windows 11 için önemli bir yenilik getiriyor. İşletim sistemi, varsayılan uygulamaları değiştirmeyi daha kolay hale getirecek.

Yayınlanma:
Microsoft varsayılan Windows 11 uygulamalarını değiştirmeyi kolaylaştıracak

Windows 11'in piyasaya sürülmesinden bu yana Microsoft, uygulamalarını kullanıcılara empoze etmeye çalışıyor. Şirketin bulduğu en basit yol, bu önerileri değiştirmeyi imkansız hale getirmek veya bu süreci karmaşık hale getirmek oldu. Bu yakında değişecek ve Windows 11 kullanımı için çok daha basit olacak.

Windows 11'de varsayılan uygulamaları değiştirmek daha kolay olacak

Edge'i Windows 11 için varsayılan tarayıcı olarak değiştirmenin sorunları iyi bilinmektedir. Microsoft, bu tarayıcıyı varsayılan olarak zorlayarak ve kullanımını neredeyse zorunlu bir şekilde teşvik ederek, sisteminde bu değişikliği engellemeye çalıştı.

Birçok şikayetten sonra bu davranış değiştirildi. Bu şüphesiz önemli bir gelişmeydi, ancak yine de beklenenden ve kullanıcıların geçmişte, Windows'un diğer sürümlerinde alışkın olduklarından çok uzaktı.

microsoft-varsayilan-windows-11-uygulamalarini-degistirmeyi-kolaylastiracak-23.jpg

Şimdi olumlu bir geri adım atıyor ve yakın gelecek için bu alanda daha fazla değişiklik hazırlıyor. Microsoft, Windows 11'in varsayılan uygulamalarını tanımlamayı daha basit hale getirmek istiyor ve bunu nasıl yapacağı şimdiden gösterildi. İnsanların Windows 11 deneyimlerini kontrol etme konusundaki uzun süredir devam eden yaklaşımını yeniden doğruladı.

Bunu başarmak için Microsoft, yakında geliştiricilerin kullanması için yeni bir URI (Evrensel Kaynak Tanımlayıcı) sunacak. Bunlar, Windows 11'in belirli bağlantılara ve dosya türlerine nasıl yanıt verdiğini değiştirmek istediklerinde, kullanıcıları Ayarlar menüsünün doğru bölümüne gönderecek.

microsoft-varsayilan-windows-11-uygulamalarini-degistirmeyi-kolaylastiracak.jpg

Microsoft ayrıca hangi uygulamaların Masaüstüne, Başlat Menüsüne ve görev çubuğuna sabitlendiği konusunda daha fazla kontrol vereceğini açıkladı. Yeni bir genel API aracılığıyla, bu arayüz öğelerinde görünmeden önce programlara izin verilmesini isteyen bir açılır pencere gösterecek.

Her iki yeni özellik de önümüzdeki aylarda Windows Insider Dev Channel'da ilk olarak PC'lerde kullanıma sunulacak. Ancak daha sonra Windows 11'in genel sürümlerine ulaşacak. Microsoft, örnek olacağını ve Edge için yayınlanacak güncellemelerin bu özellikleri destekleyeceğini ekliyor.