Müezzinoğlu’ndan önemli 657’de değişiklik, kıdem tazminatı ve emekli promosyon açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, katıldığı bir televizyon programında kıdem tazminatından emekli promosyon ödemelerine gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Habertürk Tv ‘de Ciner Medya Grubu Ankara Temsilcisi Ali Can Türkoğlu’nun programına konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun konuşmasının satır başlıkları şu şekilde:

Kıdem Tazminatı Açıklaması

Konuşmasının başında kıdem tazminatı fonuna değinen Bakan Müezzinoğlu, “Bugün kıdem tazminatı sistemi ile ilgili toplantıyı gerçekleştirmek istiyorduk, olması için zorluyoruz ama olmayadabilir. Kıdem tazminatı yeni sistemde 4 ana kolu önemsiyoruz birincisi hak, ikincisi güvence, üçüncüsü şeffaflık, dördüncüsü de sürdürülebilirlik. Bu dört başlıktan vazgeçmiyoruz. Bu ana parametreler çerçevesinde teknik ekipler çalışmalarını yaptı. İnşallah bugün veya önümüzdeki günlerde paydaşlarımızla görüşmeye başlayacağız.” ifadelerini kullandı ve şu şekilde konuşmasını sürdürdü: “Kazanılmış haklara baktığımızda yüzde 80 hak kaybı var. Yüzde 20’yi geçmiyor hakların alınabilirliği. 13 milyon çalışanımızın yüzde 80’i hak sahibi olamıyor. Mevcut sistemde kalmak isteyenler ben burada kalmak istiyorum diyerek kalabilir veya yeni sisteme geçmek istiyorsa işvereni ile anlaşıp geçebilir. Ancak yeni kıdem sistemi devreye girdikten sonra ilk defa işe girecek olanlar yeni sisteme dahil olacaklar.”

Vergi Borcu Yapılandırması

Vergi borçlarının yapılandırılması ile ilgili açıklamalarında bulunan Müezzinoğlu, “2017 Haziran döneminde başlattığımız yapılandırmanın ilk taksitlerini aldık. Yapılandırma yapmış olan 1.6 milyon kişinin yapılandırmalarını ertelemiştik. Ne olur 31 Mayıs’ı kaçırmayın. Bir dalgınlığa gelmesin, sayılı gün çabuk geçer. 31 Mayıs’ı beklemeden taksiti ödeyecek hazırlıklarınızı yapın. 2015 Temmuz ayında ve sonrasında primlerini ödemekte zor bir durum geçiren esnaflarımız kapsam dışında kaldı. Yeni bir yasal düzenleme getiriyoruz. Kapsam dışında kalan esnaflarımız bu yapılandırmayla borçlarını ödeyebilecek.” ifadelerini kullandı.

657 Değişecek mi?

657 sayılı devlet memuru kanunun değişip değişmeyeceği yönünde gündemde dolaşan iddialarına, “Şu anda öyle bir değerlendirme yok ama 3 çalıştay yaptık bunlar sürecektir. Kamuda 3 milyonu aşkın kamu çalışanı var. 20 yıl önce 30 yıl önce memuriyete girmiş, 30 yıl öncesinin bilgi birikimiyle bir kıdem geliştirmesi oluyorsa bu bizi yerimizde saydırır. Oradaki dinamizmi geliştirecek çalışmalar yapılıyor. Mesela, 30 yıl önceki dahiliye uzmanlığıyla bugünü karşılaştırıyorsa o kişi ülkeye hizmet edemez. Memurumuz da gelişim gösterecek bir bakış açısı olmalı.” şeklinde cevap verdi.

Emekli Promosyon Ödemeleri

Bakan Müezzinoğlu, konuşmasının sonunda ise emekli promosyon ödemelerine değinerek, “Yüzde 91 diye biliyorum son rakamı. Ciddi bir memnuniyet ve teşekkür var. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile birlikte çalışarak proje üreterek emeklilerimize uygun tatil projesi de geliştirilebilir.” ifadelerini kullandı.

5haber.com  | Ankara

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir