Murat Bardakçı’dan Olay Belge

Gazete Habertürk yazarı Murat Bardakçı, 20 Nisan 1920 tarihli bir belgeyi okurlarıyla paylaştı. Türkiye’de ilk kez paylaşıldığını söyleyen Murat Bardakçı’nın yayınladığı belge, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan’da açılmasına yönelik yayınladığı emrin fotoğrafı. Eski dilde bir sayfa olarak paylaşılan emri günümüz Türkçesine de çeviren Bardakçı, “İlk Meclis’in 1970’li senelerde hayatta bulunan üyelerinden bazıları da açılışta dinî törenlerin yapıldığını anlatıyorlardı. Ama, törenlerin şekli konusunda Mustafa Kemal Paşa’ya ait olan ve Nutuk’un eski harflerle ilk baskısında matbaa harfleriyle ve sadece maddeleri yer alan emrin orjinalinin görüntüsü bugüne kadar yayınlanmadı” diye yazdı.

En ucuz Maske

İşte o Belge

mustafa-kemal-orjinal-belge

Aslının Genelkurmay başkanlığında bulunduğunu belirten Murat Bardakçı, belgeyi kendisine Tuğgeneral Necdet Tuna tarafından hediye edildiğini belirterek, Tuna’ya teşekkür ediyor.

6 madde olarak yayınlanan emrin her maddesinde dini vurgular ön plana çıkarken Hilafet ve padişahlık makamından da övgüyle söz ediliyor.

Murat Bardakçı’nın yazısının tamamını ve emrin maddelerini bu linkten okuyabilirsiniz.

 

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir