NASA ve Axiom Space, bu yıl ISS'ye yeni özel görev gerçekleştirecek

NASA ve Axiom Space bu yıl Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) için özel bir görev olan Axiom Mission 3'ü (Ax-3) fırlatacak.

Yayınlanma:
NASA ve Axiom Space, bu yıl ISS'ye yeni özel görev gerçekleştirecek

NASA ve Axiom Space, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) üçüncü özel görev olan Axiom Mission 3'ü (Ax-3) fırlatmak için bir anlaşma imzaladı . Fırlatmanın henüz kesin bir tarih verilmedi. Ancak görevin bu yıl Kasım ayında Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde gerçekleşmesi bekleniyor.

NASA'dan yapılan açıklamaya göre görevin 14 gün sürmesi gerekiyor. Mürettebat, istasyonda kaldıkları süre boyunca oradaki astronotlarla birlikte faaliyetlerde bulunacak. Bu faaliyetler NASA ve Axiom Space planlama ekipleri tarafından belirlenecek.

Görevde yer alacak üyeler henüz açıklanmadı. Axiom Space'in önerilen dört üyenin adlarını ve ikisini de incelenmek üzere yedek mürettebata göndermesi bekleniyor. Özel görevler için NASA, uzay ajansından bir astronotun komutan olarak hizmet etmesini sağlayacak.

ve-2.jpg

Bu aşamadan sonra Ax-3'ün üyeleri , NASA, uluslararası ortaklar ve fırlatma için anlaşmalı olduğu şirket SpaceX ile uçuş eğitimlerine başlayacak. Eğitim sırasında istasyonun sistemleri ve prosedürleri ile acil durumlara nasıl hazırlanılacağını öğrenecekler.

Axiom Space, NASA tarafından uzay ajansı tarafından Eylül 2022'de yayınlanan Araştırma Duyurusu'na cevaben gelen teklifler arasından seçildi. Seçim için uzay ajansı, aday şirketlerin görevi yerine getirme yeteneğini, NASA'nın bunu desteklediğini ve görevin alçak Dünya yörüngesinin ticarileştirilmesine katkısını değerlendirdi.

Şirket CEO'su Michael Suffredini, "Uluslararası Uzay İstasyonuna yönelik bir sonraki özel görevi yönetmek üzere Axiom Space'i seçmek, mikro yerçekiminde yeni teknolojileri araştırmak, test etmek ve göstermek için uluslara, akademilere, ticari kuruluşlara ve gelişmekte olan endüstrilere erişimi genişletmeye devam etmemizi sağlıyor" dedi.

ve-3.jpg

Axiom Space, Michael Lopez-Alegria, Larry Connor, Mark Pathy ve Eytan Stibbe'yi istasyonda 10 günlüğüne alarak, geçen yıl ISS'ye ilk tamamen özel görevini başlattı. Axiom Space'in yörünge laboratuvarına ikinci görevi olan Ax-2 bu yıl gerçekleşecek. ve NASA'nın en deneyimli astronotlarından biri olan Peggy Whitson da görev alacak isimlerden biri olacak.