Olası İstanbul Depreminin Getireceği Sonuçlar İBB Meclisi Gündeminde

Son yıllarda bilim dünyasının İstanbul’da olası bir deprem iddiaları, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisine taşındı. Düzenlenen Kasım ayı toplantısında meclis üyelerine seslenen AK Parti grup Başkan Vekili Yardımcısı Faruk Aydın, İstanbul’da deprem riski ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bu konuda yapılan çalışmaları içeren bir sunum yaptı.

Erken Uyarı Sistemi Zaman Kazandıracak

İstanbul’u etkileyebilecek ve yıkıcı bir deprem üretebilecek kapasitede olan Kuzey Anadolu Fay Hattının, İstanbul’un karasal alanında olmayıp, güneyinde Marmara Denizi içerisinde yer aldığını belirten Faruk Aydın, İstanbul ve civarındaki depremlerin izlenmesi için 2000’li yıllardan bu yana Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü işbirliğinde 28 adet deprem istasyonu oluşturulduğunu söyledi. Aydın, bu istasyonların 10’unun İBB, 18’inin ise Kandilli Rasathanesi tarafından işletildiğinin de altını çizdi. Bu sayının daha da arttırılması gerektiğinin altını çizen Aydın, “Bu istasyonlar toprakta olan en ufak bir hareketlilikte birbirileriyle haberleşip Kandilli Rasathanesine bilgi veriyor. İstanbul olarak büyük bir şansımızı var, o da fay hatlarının denizde olması. Oradaki hareketlilik karaya gelene kadar 5-12 saniyelik bir süre kazandırıyor. Bu sürede doğalgazı, elektriği otomatik olarak kesebiliyoruz. Bu sistem hazırö diye konuştu. Erken uyarı sisteminde depremlerden hemen sonra oluşabilecek elektrik kaçaklarına bağlı yangın, doğalgaz patlamaları, su baskınları gibi ikincil felaketleri önlemek ve güvenliği sağlamak amaçlanıyor.

Olası Bir Depremde On Binlerce Ölü , Yüz binlerce Yaralı Olur

En ucuz Maske

2002 senesinde İBB ve Japon İşbirliği Ajansı (JICA) ortaklığında “Afet Önleme/Azaltma Temel Planı proje yürütüldüğünü hatırlatan Faruk Aydın, 7.5 veya 7.7 büyüklüğü civarında bir deprem olması durumunda 70-90 bin civarında ölü, 135 bin ağır yaralı olabileceği yönündeki verilerini meclis üyeleri ile paylaştı. İzmit depreminden 4-5 kat fazla hasar anlamına gelen depremde hasarın en yüksek olacağı bölümün Avrupa yakasının güney bölümü olacağı tahmin ediliyor.

2010 yılında üniversitelerin işbirliğinde hazırlanan ‘Deprem Hasar Tahmini Projesi’ adı altındaki bir diğer çalışmanın verilerini de sunan Aydın, bu çalışmada kayıp sayısının 15 bin ila 35 bin arasında tespit edildiğini aktardı. Bu sayının kentsel dönüşüm çalışmaları ile daha da düştüğü tahmininde bulunan Faruk Aydın, “Kamu üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Güçlendirilmemiş viyadük, okul, hastane yok. Artık sıra milletçe yapmaya geldi” diye konuştu.

Tsunami Etkisiyle Oluşacak Dalgalar 5.5 Metre Yüksekliğinde

Sunumda yer alan bilgilerden biri de deprem sonrası İstanbul’da oluşabilecek tsunami tehlikesiydi. 2007 yılında İBB ve ODTÜ işbirliğinde ‘Tsunami Tehlike ve Risk Haritaları’nın oluşturulduğunu belirten Faruk Aydın, yıkıcı bir depremde, Marmara’da oluşabilecek dalga yüksekliğinin en fazla 5,56 m olabileceği ve buna dair dalgaların ilerleyebileceği alan için önlem alındığını ifade etti.

Deprem Toplanma Alanları İmara Açılamaz

İstanbul’da deprem toplanma alanlarının imara açıldığı yönündeki eleştirilere yanıt veren Aydın, “Bu konu da bu mecliste çok rakamlar verildi ve hatta ‘Çoğu imara açıldı. İstanbul’da böyle bir afet durumunda toplanılacak yer kalmadı’ denildi. Bu alanlara AVM ler yapıldığından bahsedildi. Bu konu ile ilgili olarak kurumdan gelen resmi yazışmalar sonrası elde edilen bilgi 77 adet toplanma alanının olduğudur. Başbakanlık AFAD başkanlığınca ilan edilen 77 adet alandan sadece 11 adedinin plan fonksiyonu değişmiştir” dedi. Toplanma alanı olarak kullanılabilecek toplam 3567 adet alan olduğunu vurgulayan Aydın, “3 bin 567 tane toplanma alanı, toplamda 14 bin 399 hektar alan belirlenmiş durumda. Sadece bir tane Kartal’da spor alanı fonksiyonu kaldırılan bir alan var. Öyle denildi gibi, ‘toplanma alanları imara açıldı’ diye bir şey söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

5haber.com  | İstanbul
DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir