Orta Gelirlilere Müjdeli Haber Sonunda Geldi! Bu Kredi Orta Gelirlileri Ev Sahibi Yapacak!

Ev sahibi olmak isteyen pek çok kişi, son zamanlarda emlak maliyetlerindeki aşırı artışın bir sonucu olarak kabul edilebilir finansman çözümleri aramaya başladı.

Yayınlanma:
Orta Gelirlilere Müjdeli Haber Sonunda Geldi! Bu Kredi Orta Gelirlileri Ev Sahibi Yapacak!

2023 yılının yaklaşmasıyla birlikte vatandaşların rahat bir şekilde ev alabilmelerini sağlamak amacıyla yeni bir konut destek programı hayata geçirildi. Orta sınıf bireylere yönelik Yeni Ev Kampanyası kapsamında detaylar açıklandı. Devlet konut kredisi faiz oranları ve ödeme planları incelenmeye başlandı. Vatandaşlar, aylık ortalama 9 bin 720 liradan başlayan taksitlerle kredi imkanları dahilinde konut sahibi olabilecek.

Orta Gelirli Konut Ödemelerinin Planı

Orta gelirli vatandaşların ev sahibi olmalarını sağlayacak yeni konut kredisi destek programı kapsamında vatandaşlar 9 bin 720 TL'den başlayan 55 bin 265 TL'ye varan taksitlerle ev sahibi olabilecek. 15 yıl vade için 1 milyon TL konut kredisi alan vatandaşlar aylık 9 bin 720 TL'ye kadar taksit ödeyecek. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, orta gelirlilerin konut kampanyasına yönelik yeni Evim projesinin detaylarını incelemeye devam ediyor. %10 peşinat ve %0,69'dan başlayan faiz oranları da belirlendi.

627b57e486b24a12acc5af77.webp

Konut Kredisi İçin Hangi Şartlar Aranmaktadır?

Yeni Evim projesinin detaylarının açıklanmasının ardından ev almak isteyen çok sayıda orta sınıf vatandaş, ihtiyaç maddelerini araştırmaya başladı. Programa hak kazanmak için aşağıdaki kriterlerin karşılanması gerekir:

  • Başvuranların hiçbir yerde konutu olmamalıdır.
  • Satın alınan evin satışa çıkarılması için beş yıl geçmelidir.
  • Uygulamadan yararlanacak olanlar, konut almayı düşündükleri ilde son 12 ayda konut satmamış olmalıdır.
  • Program tüm hane gelirlerine açıktır.
  • İkinci bölge için ise anılan ilde bir yıl ikamet etmeleri gerekmektedir.

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Orta gelirli konut projesine başvurmak, programın parametreleri altında belirlenen tüm gereklilikleri yerine getirmenizi gerektirecektir. Girişim, İstanbul'da 80 bin TL, ikinci bölgede 65 bin TL ve üçüncü bölgede 45 bin TL'ye kadar geliri olanların yararlanabileceği bir uygulama olacak. Başvuru süreci ile ilgili detaylar önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.