ötv nedir, zammı, indirimi

Özel Tüketim Vergisi Nedir?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir.

İlk olarak Avrupa Birliği giriş sürecinde uyum kapsamı ile yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı nedenle 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul olup yürürlüğe girmiştir. Yani ÖTV Avrupa Birliğine girmemize yardımcı olmak amacı ile 2002 yılında ülkemize getirilmiştir.

Avrupa Birliği’nde bu verginin uygulanmasındaki amaç, gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktır. Günümüzde ÖTV birçok elektronik vb. satılan bazı ürünlerde kısmi olarak kullanılmaktadır. Bunlardan en çok gündemimize gelen ve bizleri zorlayan sıfır araçlardaki ÖTV farkıdır.

Bulunduğumuz yıl içerisinde Avrupa Birliğine girme çabalarımızın çok az olmasına ve aşamamızda oldukça yavaş olmamıza karşın ÖTV hala tam ve zamlanarak uygulanmaktadır.

Yeni ÖTV oranları için tıklayınız. (2020)

ÖTV en çok sıfır araç alımında karşımıza çıkmaktadır. Sıfır araç alımında KDV hesaplanırken ÖTV’de içine alınmaktadır. Bu nedenle ham fiyat üzerine neredeyse yarı yarıya, lüks modellerde ise ham fiyatından iki-üç kat fazla vergi ücreti çıkmaktadır.

Şuanlık beklenen veya konuşulan ÖTV indirimi söz konusu olmamakla beraber sıfır araç alımında fiyat belirleyici kilit rolü olan ÖTV’nin 2020 oranları belli oldu.

Son Dakika gelişmelerinden haberdar olmak için güncel 5haber.com sitemizi takipte kalın.

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir