Pakistan'da camiye bombalı saldırı! 32 kişi hayatını kaybetti

Pakistan'da Peşaver Polis Karakolu içerisinde bulunan camide patlama yaşandı. 32 kişinin hayatını kaybettiği, 150 kişinin ise yaralandığı aktarıldı.

Yayınlanma:
Pakistan'da camiye bombalı saldırı! 32 kişi hayatını kaybetti

Pakistan'ın kuzeybatısında yer alan Peşaver Polis Karakolu içerisinde bulunan bir camide patlama meydana geldi. Tüm dünyanın gözlerini üzerine çeken patlamada en az 32 kişinin hayatını kaybettiği ve 150 kişinin ise yaralandığı kayıtlara geçti. Afganistan sınırına yakın olan Peşaver kentinde meydana gelen patlama, kalabalık bir Müslüman grubun namaz kıldığı esnada gerçekleşti.

Olay yerinde bulunan bir AFP muhabiri, patlamanın detaylarını anlattı. Kurtarma ekiplerinin ölü ve yaralıları ambulansa bindirdiği görülürken, caminin çatısının bir kısmı ve duvarlarının da yıkıldığı belirtildi. Öte yandan enkaz içerisinden kanlar içinde birçok kişinin çıkarıldığı vurgulandı.

pakistanda-camiye-bombali-saldiri-32-kisi-hayatini-kaybetti-2.jpg

Peşaver'in başkenti Hayber Pahtunhva eyaletinin belediye başkan yardımcısı olan Shafiullah Khan, olay yerinde olduğunu ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Aynı zamanda çok sayıda ölü ve yaralı bulunduğunu aktardı. Son olarak Hayber Pahtunhva valisi Ali Ghoulam da basına konuştu. Son bilgilere göre 32 kişinin öldüğü, çoğunluğu polis olan 150 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

Patlama namaz sırasında meydana geldi

AFP muhabirine göre, itfaiyeciler tarafından enkazı kaldırmak için makinelerin yardımıyla başlatılan bölgede geniş bir kurtarma operasyonu devam ediyor. Peşaver polis şefi Muhammed Ijaz Khan, "Daha fazla bilgi bulmak için elimizden geleni yapıyoruz. Fakat patlama namaz vakti meydana geldi," ifadelerini kullandı.

pakistanda-camiye-bombali-saldiri-32-kisi-hayatini-kaybetti-3.jpg

Peşaver Polis Merkezi, şehrin en iyi korunan bölgelerinden bir tanesi olarak biliniyor. Öte yandan farklı istihbarat teşkilatlarının karargahlarını da barındırıyor. Polisin verdiği bilgilere göre patlama, namaz kılan insanların arasında meydana geldi. Saldırının canlı bomba olabileceği şüphesiyle olay yerine mayın temizleme ekipleri sevk edildi.