Referandum Sonrası Avrupa Parlamentosundan Tehdit Gibi Açıklama

Anayasa değişikliği teklifinin referandumdan geçmesi sonrası Avrupa Parlamentosundan bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada sert ifadelere yer verildi. İşte o açıklamalar.

Yayınlanma:
Referandum Sonrası Avrupa Parlamentosundan Tehdit Gibi Açıklama

Referandum sonrasında sonuçlar açıklandı ve EVET oyları yaklaşık yüzde 2.5'lik bir farkla öne geçti ve Türkiye anayasa değişikliğini kabul etti. Resmi olmayan sonuçlarda EVET'in çıkması sonrasında Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Adil olmayan bir seçim ortamında, Türkiye nüfusu az bir farkla Erdoğan’a denetimsiz yetki verecek, otoriter bir sisteme uygun olan anayasa paketine destek verdi. Bu, Türkiye’deki bütün demokratlar için üzücü bir gün.

Bu ülkenin kuvvetler ayrılığına saygı duymayan, hiçbir denetim mekanizması bulunmayan bir anayasayla Avrupa Birliği’ne katılamayacağı açık. Eğer paket değiştirilmeden uygulanırsa, bu durum Avrupa Birliği’yle müzakerelerin askıya alınmasına yol açacaktır. Bugünkü oylamanın sonucu, Avrupa değerlerinden büyük bir kopuş anlamına geliyor.

Erdoğan’ın otokratik tavrı Türkiye toplumunu derinden kutuplaştırdı ve ekonomiye zarar verdi. Bazı AB liderlerine yönelik Nazi suçlamaları, Türkiye’nin siyasi bir ortak olarak inandırıcılığına ciddi zarar verdi. Türkiye’de demokrasi ve temel haklar için savaşan herkesin yanında olmaya devam edeceğim. Bugünkü sonuçlar, Türkiye’de Avrupa değerlerini paylaşan ve ülkeleri için farklı bir gelecek seçen milyonlarca kişi olduğunu gösteriyor. AB, onların yüzüne kapıları hiçbir zaman kapatmamalı.”

Bu açıklama sonrası Türkiye'den bir cevap gelmesi bekleniyor.

Referandum Sonuçlarından ve daha fazlasından haberdar olmak için lütfen tıklayın

Son dakika haberleri, gündem haberleri ve daha fazlası için 5haber'i takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara