ROKETSAN’dan Flaş Açıklama: Tomahawk Füzeleri 400 KM’den Radara Takılır

Roketsan Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Hayri Torun, yaptığı son dakika açıklamasında Amerika Birleşik Devletlerinin, Suriye’de rejim güçlerine yönelik yaptığı hava saldırısında Tomahawk füzelerinin Rus hava savunma sistemleri tarafından neden engellenmediği tartışmalarına değindi. Torun yaptığı açıklamasında, “Rus savunma sistemleri karşılayamaz diye bir olay yok. Demek ki hava savunma sistemleri kapatıldı, onlar da geçti. Çünkü bir füzenin geldiğini hava savunma sistemi 400 kilometre önceden bilir. 400 kilometre önceden çıktığını görür, kendi menziline geldiği zaman imha eder” ifadelerini kullandı.

Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından Çolaklı Mahallesinde bulunan Adalya Resort Hotel’de düzenlenen kahvaltı programına katılan Roketsan Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Hayri Torun, Türkiye’nin Savunma Sanayisi hakkında katılımcılara ve basın mensuplarına bilgi verdi. Türkiye’nin 1990’a kadar hazır alım yaptığını, 1990-2000 arasında ortak üretim, 2000’den sonra ise özgün üretim yaptığını belirten Torun, Türkiye’deki savunma sanayinde yüzlerce şirket olduğunu aktardı ve bunların ihracatının 16 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

Roketsan’ın Ürettiği Sistemler

ROKETSAN tarafından üretilen sistemler hakkında da bilgi veren Genel Müdür Yardımcısı Torun, “Cirit’i duymuşsunuzdur. 8 kilometre menzilden lazerle işaretliyorsunuz hedefi gözünden vuruyor. Füze dediğiniz zaman o işte pencerenin camından evin içini vuruyor. O zaman akıllı sistem oluyor. İşte 2000’li yıllarda biz bu akıllı sistemlere geçtik. Cirit Türkiye’nin ilk füzesidir. Şu anda ATAK helikopterlerine kalifiye edilmiş vaziyette kullanılıyor. Sadece Türk ordusuna değil dünyaya da satıyoruz. Türk ordusuna verdiğimizden daha fazla dünyaya ihraç ettiğimiz bir füze bu. Hatta ABD’li bir şirket bildiğimiz zirai uçaklara bunu monte etti. Adam almış zirai uçağı askeri uçağa dönüştürmüş. İlaç tankını yakıt tankı yapmış. O uçağa Cirit’i koyduk. Takır takır vuruyor” dedi. Torun, ROKETSAN tarafından üretilen SOM füzelerinin de F-16’lara ve yeni nesil uçaklara takıldığını kaydetti.

Savunma sanayiinde hammaddenin ve eksport lisansının önemili olduğuna işaret eden Torun, “Mesela biz çelik yapıyoruz. Füzelerde kullandığımız çeliği hala üretemiyoruz. Buna sanayi ilgi göstermiyor. Niye ilgi göstermiyor, ‘miktar olarak az’ diyor. Bugün bunu bulabiliyoruz. Ya yarın?” diye konuştu.

400 km Önceden Bilir

Programda soruları da yanıtlayan ROKETSAN Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Hayri Torun, ABD’nin Suriye’ye yönelik füze saldırısında, Rus hava savunma sistemlerinin Tomahawk füzelerini neden durduramadığı sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Rus savunma sistemleri karşılayamaz diye bir olay yok. Demek ki hava savunma sistemleri kapatıldı, onlar da geçti. Yani şöyle bir olay yok; Rus hava savunma sistemleri ABD füzelerini engelleyemez diye bir olay yok. Çünkü bir füzenin geldiğini hava savunma sistemi 400 kilometre önceden bilir. 400 kilometre önceden çıktığını görür, kendi menziline geldiği zaman imha eder.”

5haber.com  |  Ankara
DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir