Sağlık Bakanlığından Koronavirüs Genelgesi: Özel ve Vakıf Hastaneleri Pandemi Hastanesi Olacak


Sağlık Bakanlığı’nın 81 il sağlık müdürlüklerine gönderilen genelge ile “iç hastalıkları uzmanı, enfeksiyon hastalıkları, klinik mikrobiyoloji hastalıkları göğüs hastalıkları uzmanı hekimlerden  en az ikisinin bulunduğu ve 3. seviyede yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler pandemi hastanesi olarak kabul edilir.” denildi.

“Koronavirüsün neden olduğu kovid -19 hastaları devlet hastanelerinin yanı sıra vakıf üniversitesi hastaneleri ve Özel hastanelerde de tedavi görebilecek. Bu hastaneler kovid – 19 tanısı kesinleşinceye kadar hasta kabul ve tedavi süreçlerini kabul edecek.

Pandemi hastanelerinin yetersiz kaldığı yerlerde ise 2. basamak erişkin yoğun bakım ünitesi bulunan hastanelerinde pandemi hastanesi olarak hizmet verecek şekilde organize edilmesi gerektiğini belirledi.

Pandemi hastanelerinde pandemi hastalarına ayrılmış bir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi belirlenmeli ve bu vakalar için rezerve edilmelidir. Vaka sayısının artması durumunda diğer yoğun bakım ünitesi ve servislerin hangi sıra ile ayrılacağı belirlenmelidir. Tedavisi başlamış ve devam etmesi gereken hastaların bulunduğu ; Onkoloji , hematoloji ve radyosyon onkolojisi klinikleri organ nakli klinikleri ve kemik iliği nakil merkezlerindeki  yataklar mümkün olduğu kadar normal olarak kullanılmaya devam edecektir” denildi.

Türkiye’de son durum: Son Dakika Corona Virüs Haberi: 670 Hasta, 9 Ölü

Diğer korona virüs haberleri ve alınan önlemler için tıklayınız.

Sosyal Medya’da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News’te Abone Ol


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.