Son Depremler | Çanakkale 7 Şubat Sabahına Yine Depremler Uyandı


Önceki gün orta ve düşük derecede 100’den faza depremle sallanan Çanakkale’de sarsıntılar bugün de devam ediyor.

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nde saat 05.37’de Richter ölçeğine göre 5.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Ayvacık’ta önceki gün sabah saatlerinde yaşanan 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından gün boyunca 5.3 büyüklüğünde 2 deprem daha meydana gelmişti. Gece boyunca artçı sarsıntıların devam ettiği ilçede saat 05.37’de bir deprem daha yaşadı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, depremin büyüklüğünü Richter ölçeğine göre 5.3 olarak belirtilirken, depremin yerin 5 kilometre altında meydana geldiği belirtildi.

Çanakale’de yaşayanlar, dün sabah olduğu gibi bu sabah da yine güne korku ve panik ile başladı. Dün meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremler Ayvacık İlçesindeki 12 köyde 300 yapıda hasara yol açtı. Depremden en çok etkilenen Yukarıköy Köyü’deki depremzede vatandaşlar, futbol sahası içinde oluşturulan çadır kente yerleştirildi. Geceyi çadırlarda geçiren köylüler, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre bu sabah 05.24’de yine 5.3 büyüklüğündeki depremle güne uyandı. Saat 08.17’ye kadar 39 sarsıntı daha yaşandı. 5.3 büyüklüğündeki depremden sonra 08.15’te 4.5 büyüklüğünde, bundan iki dakika sonrada 4.6 büyüklüğünde yaşanan sarsıntılar korkuttu. Dünkü depremlerde hafif hasar gören evlerdeki hasarlar bu sabahki sarsıntılarla daha da büyüdü. Köylüler, Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün (AFAD) uyarısıyla evlerine girmedikleri için olası bir can kaybı yaşanmadı. Ancak Yukarıköy Köy’ün yakınındaki dünkü depremde hasar meydana gelen Taşağıl Köyü Camisi bu sabahki depremle biraz daha hasar gördü. Duvarlarının bir bölümünün daha yıkıldığı görüldü. Aynı köyde bulunan bazı evlerdeki hasarın da depremler devam ettikçe arttığı dikkat çekti. Bu köyde evleri hasar gören bazı aileler, köy meydanına çektikleri otomobillerinde sabahladı.

Yukarıköy Köyü’nde geceyi çadırda geçiren depremzedeler, “Korktuğumuz için sabaha kadar uyumadık. Sabaha karşı yine deprem olunca yine korku ve panik yaşadık” dedi. Sabah çadırlarından çıkan köylüler, okul bahçesinde kurulan aşevinde kahvaltılarını yapmaya başladı.

5haber.com  | Çanakkale
DHA

Sosyal Medya’da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News’te Abone Ol


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.