sanal dünya

SOSYAL MEDYA’NIN YERİNE GEÇECEK AYNA DÜNYA NEDİR?

Şuanda birçok girişimci yazılım uzmanı vs. bir sanal dünya oluşturmak, gerçek dünya ile sanal-kopya dünyayı birleştirmek için çaba gösteriyorlar. Amaç internetin ve sosyal medyanın yerine geçmek olarak düşünülüyor. Şimdilik örnek verecek olursak bazı etkinliklerde insanların ilgisini çekmek için kullanılıyor:

                        G e r ç e k l i k   Ç i z g i s i

Sanal Gerçeklik – Karışık Gerçeklik – Arttırılmış Gerçeklik = Ayna Dünya

Gelecek zamanda yeryüzündeki her yer ve her şey bu sanal ayna dünyaya aktarılması öngörülüyor. Bir kopya yapılacak. Aslında kısmen yapıldı diyebiliriz. Örnek verecek olsak Google Maps 3D harita ile istediğiniz yerin üç boyutlu görünümünü elde edebiliyorsunuz. Google Maps’de Dünyanın sokaklarında dolaşıp dağlarına tırmana bilirsiniz.

Ayna Dünya stadyum deneyim örneği

Ayna Dünya’da sanallaşmayan hiçbir nesne kalmayacağını belirtiyorlar. Sanal olarak kendi odanı kendin dizayn etme, istediğin herhangi ses, komut ve nesnenin hemen gerçekleşmesi ve dilediğin gibi özgün olmamız bunlar gerçekleşebileceklerden sadece bazıları.

Peki bu Ayna Dünya programcılarına kim yatırım yapıyor? Milyon dolarları bulan Ayna Dünya yazılım geliştiricilerini kim destekliyor. ABD’nin teknoloji devi Google ve Çin’in teknoloji devi Alibaba. Geleceğin Ayna Dünya da olduğunu onların bu tutumlarından rahatlıkla anlayabiliriz.

Ayna dünya

Birçok filmde dikkat ettiğiniz taktirde Ayna Dünya hep vardır, bir tarafa geçiş yaşanır. (Yüzüklerin Efendisi, Matrix) Tabi oyun geliştiricileri de buna dahil. Pokemon Go oyunu bunun en net örneklerinden biri.

Bir web sitesine ziyaret yerine bir odada o web sitesinin Ayna Dünyasına gideceğiz. Bu aynı şekilde sosyal medya içinde geçerli.

Microsoft HoloLens gözlük ile nesnelerin hologramını çıkarmaya başladılar. Önümüzdeki günlerde bu ve bunun gibi teknolojik gelişmelerden haberdar olmak için 5haber.com sitemizi takipte kalınız.

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir