Sözlü Mülakatlarda Matematikte Sorulsun Sayısalcıların Hakkı Yenmesin

Resmi Gazete’de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile duyurulan kararlar ile kamu kurum ve kuruluşlarına memur personel alımlarında sözlü mülakat şartı getirildi.

Alınan karar sonrasında tüm kamu kurum ve kuruluşları ile Bakanlıklara alımı yapılacak olan memur personellere sözlü sınav engeli de getirildi. Sözlü sınavın getirilmesine hemen hemen tüm memur adayları tepki gösterdi. Sözlü sınavın yapılacağı yerde adalet olmaz, sözlü olarak yapılacak 5 dakikalık görüşme ile adayın profili, bilgisi ve göreve uygun olup olmadığının anlaşılamayacağını belirten adaylar sözlü sınava olan tepkilerini bu şekilde dillendiriyor.

Sözlü sınav yerine açıktan atamaların yapılması gerektiğini vurgulayan adaylar, tüm yıl boyunca çalıştıkları Kamu Personeli Seçme Sınavında (KPSS) aldıkları puanla atanmak istiyor. Sözlü sınavlarda oluşabilecek tolerans ve torpillerden de veryansın eden adaylar, bu uygulamanın bir an önce kaldırılmasını istiyor.

Sözlü Mülakatlarda Matematikte Sorulsun , Sayısalcıların Hakkı Yenmesin

En ucuz Maske

Ortaöğretim, ön lisans ve lisans bölümlerinden mezun olan birçok aday, memur olma hayaliyle girdikleri KPSS’de ortak olarak Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Güncel Bilgiler derslerinden kendilerine yönlendirilen soruları yanıtlayarak yüksek puan almak için ter döküyor. Yazılı sınavlarda bu derslerin tümünden soru sorulması, sözlü sınavda ise sadece tarih, genel kültür ve güncel bilgilerin sorulması, sayısal bölümde olan matematikçiler tarafından tepki ile karşılanıyor.

Sözlü sınava girmeye hak kazandığı puanı birçok aday, matematik çözerek alıyor. Aday  matematik çözerek aldığı puanı ile sözlü mülakata giriyor. Sözlü mülakatta ise kendisine tarih ve genel kültür soruluyor. Halbuki mülakata giren aday, matematik dersini daha iyi yapmakta ve KPSS’de de aldığı puanı bu bölümde yaptığı doğrularla almaktadır.

Birçok sayısalcı memur adayı tarafında bize iletilen şikayetleri, 5haber.com ekibi olarak ilgili mercilere iletmeye çalışıyoruz. Sizde aşağıda bulunan yorum bölümünden yorum yaparak destek olabilir, sosyal medya hesaplarımız üzerinden bu haberi paylaşabilirsiniz.

5haber.com  | Ankara
Özel Haber

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir