Teleskoplarla Görülebilecek 2016 JO25 Adlı Göktaşı Dünyaya Teğet Geçiyor

Bundan yaklaşık olarak 3 yıl önce keşfedilen 650 metre çapındaki bir göktaşı, dünyayı teğet geçti. Keşfedildiği yıl ‘2014 JO25’ adı verilen  göktaşı, dünyadan yaklaşık 1.8 milyon kilometre uzaklıktan, Dünya’yı ‘teğet’ geçti.

Göktaşının geçişi, çarpışma ihtimali olmamasına rağmen, göktaşının boyutları sebebiyle ‘yakın bir geçiş’ olarak değerlendirilmeye alınıyordu. ‘2014 JO25’ adlı göktaşı, 2014 yılının Mayıs ayında NASA’nın Arizona Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü Dünya’ya Yakın Cisimler Gözlem Programı dahilinde, Catalina Gökyüzü Araştırma Merkezi tarafından bulunmuştu.

Güneş yönünde olarak dünyaya yaklaşan bu göktaşı, yapılan araştırmalarda aydan 2 akt daha fazla ışık yansıtma özelliğine sahip. Dünyaya teğet geçmekte olan bu göktaşı, küçük teleskoplarla bir ya da iki gün boyunca gözlemlenebilecek.

Her hafta benzer mesafelerden göktaşı geçişleri yaşansa da, bu büyüklükteki bir göktaşı, 2004 yılında yaklaşık 1450 kilometre mesafeden geçen göktaşı Toutatis’ten beri ilk kez yaşanıyor.

Benzer büyüklükteki bir göktaşı olan 800 metre çapındaki ‘1999 AN10’ ise 2027 yılında yaklaşık 385 bin kilometre uzaklıktan geçecek.

Son dakika haberlerinden gündem haberlerinden ve daha fazlasında anında haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir