Television'ın solisti 73 yaşındaki Punk yıldızı Tom Verlaine hayatını kaybetti

Television isimli punk grubunun solisti olarak tanınan 73 yaşındaki ünlü şarkıcı ve söz yazarı Tom Verlaine hayata gözlerini yumdu.

Yayınlanma:
Television'ın solisti 73 yaşındaki Punk yıldızı Tom Verlaine hayatını kaybetti

Punk ve post-punk türünde verdiği eserler ile bir döneme damgasını vuran Television grubunun öncüsü olarak tanınan ünlü müzisyen Tom Verlaine bugün hayata gözlerini yumdu. 73 yaşında aramızdan ayrılan başarılı şarkıcı, ABD - New York'ta hayatını kaybetti.

Tom Verlaine'in ölümü, sanatçının eski arkadaşı Patti Smith'in kızı tarafından açıklandı. Verlaine'in ölüm sebebi henüz resmi olarak duyurulmadı. Ancak yıldız ismin hastalık nedeniyle vefat ettiği belirtiliyor.

tom-verlaine-2.jpg

Tom Verlaine kimdir?

Tom Verlaine, 20. yüzyılın sonunda ABD'li post-punk müzik grubu Television'ın gitaristi ve şarkı yazarıdır. Television, 1970'lerin punk ve new wave hareketlerinin öncülerinden biri olarak kabul edilir. Verlaine'in gitar stili, çizgisel ve melodik olma özelliği ile tanınır. Ayrıca solo müzik kariyeri de bulunmaktadır ve yapılan solo çalışmalarından bazıları "Words from the Front" ve "Dreamtime" dahil olmak üzere birçok albüm yayınlanmıştır. Verlaine, müzik dünyasındaki yerini post-punk hareketinin bir parçası olarak koruyan bir efsane haline gelmiştir.

Verlaine, New York City'nin Lower East Side'da doğdu ve burada punk ve new wave müziğinin doğuş yıllarında aktif olarak yer aldı. Television, 1974 yılında Verlaine ve şarkıcı Richard Hell tarafından kurulan bir grup oldu ve en ünlü parçalarından bazıları "Marquee Moon" ve "Prove It" dahil olmak üzere birçok hit şarkıya imza attı.

tom-verlaine-3.jpg

Verlaine, Television'ın dağılmasından sonra solo bir müzik kariyerine başladı ve çeşitli albümler yayınladı. Ölümünden kısa bir süre öncesine kadar halen daha aktif olarak müzik yapmaya ve konser vermeye devam eden tecrübeli sanatçı, müzik tarihindeki yerini post-punk hareketinin bir parçası olarak koruyan bir efsane haline gelmiştir.

Television adlı punk grubu ile Marquee Moon ve Adventure gibi başarılı albümlere imza atan Tom Verlaine, aynı zamanda bu grupla Prove It ve Friction gibi hit parçalara imza attı. Solo kariyerinde ise Words from the Front ve Dreamtime gibi albümlerle hayranlarıyla buluşan yıldız, Kingdom Come ve The Wonder gibi şarkılarıyla adından sıkça söz ettirmeyi başardı.