Trafik Sigortası Tavan Fiyatları Tam Listesi (Geri Ödemeler Ne Zaman?)

Hazine Müsteşarlığı tarafından bugün yapılan açıklamada trafik sigortalarına standart getirildi. İşte Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan açıklama ve detaylar.

Yayınlanma:
Trafik Sigortası Tavan Fiyatları Tam Listesi (Geri Ödemeler Ne Zaman?)

Hazine Müsteşarlığı tarafından bugün bir açıklama yapıldı.

Hazine Müsteşarlığı resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan duyuruda zorunlu trafik sigortasında yapılan yeni düzenlemeler kamuoyu ile paylaşıldı.

Daha önce sık sık yapılan uyarılara rağmen sigorta primlerinde indirime gitmeyen sigorta şirketlerine beklenen yaptırım geldi. Hazine Müsteşarlığı tarafından alınan bir karar ile trafik sigortalarına bir standart getirildi.

Getirilen Sistemin Esasları

# Sistem her bir araç türünde 7 basamaktan oluşmaktadır. Basamakların açıklaması şu şekildedir.

  • (Prim artırımı ve indirimi içermeyen 4. basamak) İşleten sıfatıyla ilk kez trafiğe çıkacaklar için 4. basamak uygulanır.
  •  (Prim indirimi uygulanan 5, 6 ve 7. basamak) Sigorta sözleşme süresi içinde işleten için herhangi bir tazminat ödemesi yapılmaması durumunda, müteakip sigorta sözleşmesinde bir üst basamak uygulanır.
  • (Prim artırımı uygulanan 3, 2 ve 1. basamak) Sigorta süresi içinde meydana gelen her maddi tazminat ödemesi için müteakip sigorta sözleşmesinde bir alt basamak, her sakatlanma veya destekten yoksun kalma tazminat ödemesi için iki alt basamak uygulanır. Diğer taraftan, araç grupları ise otomobil, kamyonet, motorsiklet, traktör, minibüs (sürücü dahil 10-17 koltuk), kamyon, çekici, otobüs (sürücü dahil 18-30 koltuk), taksi, iş makinesi, otobüs (sürücü dahil 31 ve üzeri koltuk), özel amaçlı araç, römork, tanker ve tarım makinesinden oluşmaktadır.

# Dikkatli sürücüyü ödüllendiren, dikkatsiz sürücüyü caydıran bir sistemdir. Örneğin; İstanbul’da en az üç yıl hasarsız araç işleteni için tavan prim 470 TL iken, son bir yılda en az üç kaza yapan işletenin tavan primi 2.139 TL olarak belirlenmiştir.

# Sistem, illeri 8 gruba bölünmüştür. Her bir grup ilin trafik yoğunluğu ve kaza istatistikleri dikkate alınmıştır. Diğer bir ifadeyle, hasar frekansı yüksek olan illerde primler daha yüksek, düşük olan illerde ise daha düşük prim tavanları belirlenmiştir. Söz konusu azami primlerden de anlaşılacağı üzere, dikkatli sürücü ile dikkatsiz sürücü arasında ciddi prim farkı bulunduğundan, vatandaşlarımızın bu durumu göz önünde bulundurarak daha dikkatli araç kullanmaları, hem can ve mal kaybını azaltacak hem de zorunlu trafik sigortası primlerini düşürecektir

Hazine Müsteşarlığı tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamaya gitmek ve sigorta b-primleri tablosuna ulaşmak için TIKLAYIN

5haber.com   |  Ankara