Trafik Sigortasında ve KDV’siz Konut Almada Yeni Düzenleme Yürürlüğe Giriyor

1 Nisan tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan torba yasa ile milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni düzenlemeler devreye gidiyor.

Trafik sigortası düzenlemelerinden, KDV’sin konut imkanına ve teşviklerde kolaylık sağlanmasına kadar birçok düzenlemeyi bünyesinde barındıran torba yasa, Mart ayı başlarında Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Resmi Gazete’de yayımlanan karar sonrasında 1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan tasarının alt maddeleri, Sabah Gazetesi tarafından şu şekilde belirtildi.

Trafik Sigortası Düzenlemesi

Trafik sigortasına getirilen tavan fiyat uygulaması ile fahiş sigorta primleri sona eriyor. Yaklaşık olarak 20 milyon kişiyi ilgilendiren bu uygulama ile, yüksek sigorta primi ödeyen binlerce kişiye, sigorta primleri iade edilecek.

KDV’siz Konut Alma İmkanı

Yabancı vatandaşlarla yurt dışında 6 aydan fazla yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik uygulanacak bu düzenlemede, bu vatandaşların yurt dışından getirecekleri dövizlerle ev almaları şartı ile aldıkları ev ve işyerlerinde KDV oranı alınmayacak. Bu yolla konut ve işyeri alan vatandaşlar, bu konutları 1 yıl boyunca satamayacaklar. Satmaları halinde alınmayan KDV alınacak.

Teşvik Yasağı Yumuşatılıyor

Kayıt dışı çalışanlar adına işyerlerine getirilen 1 yıllık teşvik yasağı uygulaması 1 Nisan itibariyle yumuşatılacak. Bu uygulama ile sigortalıyı fiilen çalıştırmadığı tespit edilen işyerleri ilk seferde bir ay süreyle, ilk tespit tarihinden itibaren üç yıl içinde tekrar eden her bir tespit için ise bir yıl süreyle teşvik yasağına maruz kalacak. Teşvik yasağı devam eden işyerleri de uygulamadan yararlanacak.

5haber.com  |  Ankara

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

“Trafik Sigortasında ve KDV’siz Konut Almada Yeni Düzenleme Yürürlüğe Giriyor” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir