Uzmanlar Kış Hastalıklarından Korunmanın Basit ve Etkili Yolunu Açıkladı

Kış aylarında soğuk havaların yanı sıra hastalığı tetikleyici nedenlerden biri de düşük sıvı tüketimi olarak açıklandı. Yaz aylarında sıcak havanın etkisiyle vücudun sıvı kaybetmesi üzerine bol bol tüketilen su, kış aylarında soğuk havaların etkili olması nedeniyle azalmaktadır. Azalma gösteren bu miktar yaklaşık olarak yarı yarıya düşmektedir. Uzmanlar bu konuda vatandaşlara uyarıda bulunarak, kış aylarında da sıvı tüketiminin arttırılmasını belirtmektedir.

Türk Böbrek Vakfı bünyesinde çalışmakta olan Diyetisyen Gökçen Efe Aydın konu ile ilgili, “Soğuk havalarla birlikte düşen metabolizma hızı, su tüketimine olan isteği azaltır. Oysa vücudumuzun soğuk havalarda gribal enfeksiyonlar ve zararlı virüslerden korunabilmesi için en temel ihtiyaçlardan biri de sudur. Bu yüzden kışın da yazın tüketilen miktarda su tüketmek son derece önemlidir” dedi. Bitki çayları hem mevsimsel hastalıklarından korunmak, hem de günlük sıvı ihtiyacını karşılamak için de tüketilebilir” uyarılarında bulunarak halkı, bilinçli olması konusunda bilgilendirdi.

En Az 2 Litre Sıvı Tüketilmelidir

Soğuk havaların hakim olduğu kış aylarında günde yaklaşık olarak 2-2,5 litre su tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Gökçen Efe Aydın, sıvı tüketimini kolaylaştırmak ve ihtiyacı karşılamak için ıhlamur, adaçayı, kuşburnu çayı ve açık çay gibi içeceklerin tercih edilebileceğini belirtti. Aydın, yeterli su tüketimi ile vücutta oluşan toksinlerin atılması, gribal enfeksiyon ve zararlı virüslerden korunulması, vücut fonksiyonlarının yeterli çalışması, metabolizma dengesinin sağlanması ve vücuttaki pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinin mümkün olduğunu kaydetti.

Böbrek Sağlığı İçin Önemli

Güne bir bardak su ile başlanılarak gece boyu uyuyan metabolizmayı uyandırmak gerektiğini vurgulayan, “Böbrek sağlığının koruması için sıvı tüketimi hayati önem taşıyor. Azalan su tüketimine karşı atılacak bir diğer adım ise fiziksel aktiviteyi arttırmaktır. Artan fiziksel aktivite vücudun su ihtiyacını arttıracak ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

5haber.com  | Ankara
DHA

 

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir