Uzmanlardan Ailelere Önemi Uyarı: “Çocuklarınıza Gereksiz Antibiyotik..”

Türkiye’de sıklıkla yapılan, ancak son dönemlerde hekimler ve uzmanların uyarıları sonrası azalma gösteren gereksiz antibiyotik kullanımına bir uyarı da Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Nejat Narlı’dan geldi. Prof. Dr. Nejat Narlı, hekime danışmadan çocuklara gereksiz antibiyotik verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Hastalıkların kol gezdiği kış aylarında yüksek ateş ve öksürük gibi rahatsızlıkları bulunan çocuklara, tedavi edici olduğu düşüncesiyle antibiyotik verildiğini belirten Prof.Dr. Narlı, gereksiz verilen antibiyotiğin, kemik iliği gelişimini durdurabileceğini ve hatta böbrek ile karaciğerde sorunlara da yol açabileceğinin altını çizerek aileleri uyardı. Hekimlerin bile hastaya antibiyotik verirken iki kez düşündüğünü vurgulayan Prof.Dr. Nejat Narlı, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi.

“Her enfeksiyona antibiyotik gerekmez. Çocuklarımızda olumsuz bir durum gördüğümüz zaman önce doktora başvurulmalı. Aileler, verilen tavsiyeye göre ilaç kullanmalılar. Çocukların vücudu gereksiz antibiyotiği kolay atamaz. Bu nedenle herkesin çocuklara antibiyotik verirken iki kez düşünmesi gerek. Çocuklar, gereksiz antibiyotikleri vücutlarından çok zor atabiliyor. Kullanılan antibiyotik bir hekim tarafından tavsiye edilmemişse gereksiz alınan ilaç, çocuklarda kemik iliği gelişimini engelleyebilir. Böbrek yetmezliğine ve karaciğerde sorunlara neden olabilir. Bu tip sorunlarda yine başka hastalıkları tetikleyebilir. Bu yüzden aileler doktorun tavsiyesine göre ilaç kullanmalılar.”

Sağlık haberlerinden, gündem haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com’u takipte kalın.

5haber.com  | Adana
DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir