World Travel Market’te Konya ve Mevlana’nın Tanıtımı Yapıldı

Dünya turizminin en büyük fuarları arsında gösterilen Dünya turizm Fuarında Konya ve Mevlana tanıtıldı.

Dünya turizm Fuarına (World Travel Market) katılımda bulunan Türkiye katıldığı fuarda, turizmde son zamanlarda yaşanan düşüşü, ürün çeşitliliğini arttırarak ve destinsyon uygulaması yaparak aşmaya çalışacağını açıkladı.

Düzenlenen Dünya Turizm Fuarının bu seneki etkinliklerine ilk kez katılımda bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi, fuar kapsamında bir stant açtı ve bu standında Mevlana ile Konya şehri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Belediye’nin standını, özellikle Mevlana hakkında bilgi almak isteyen çok sayıda kişi ziyaret etti. Mevlana Celaleddin Rumi hakkında broşürlerin, tanıtım CD’lerin ve kartpostalların yer aldığı stantta görevliler fuar kapsamında gelen ziyaretçilerin, Mevlana, Mesnevi ve tasavvuf hakkında sordukları soruları yanıtladılar ve ziyaretçilere Konya’ya gelmeleri hakkında davette bulundular.

Konya Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Selim Yücel Güleç tarafından Doğan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Konya’nın 2016 yılında İslam Dünyası Turizm Başkenti olduğunun altını çizdi. Konya’nın çekici bir turizm destinasyonu olması için çalışma yürüttüklerini ifade eden Başkan Selim Güleç şu açıklamalarda bulundu: “Konya Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız önemli çalışmalardan biri de Konya’nın yurtdışında tanıtımı. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan önemli turizm fuarlarında bize yer verilmesini istedik. Bu talebimizi kırmadılar ve büyük turizm fuarlarında yer verdiler. Şu ana kadar Malezya, Japonya ve Çin’in yanı sıra değişik turizm fuarlarına katıldık. Londra’da da iki günden beri gelen ziyaretçilere Konya’yı anlatıyoruz. Ancak biz daha fazla Mevlana, Mesnevi, sema, tasavvufluk ve dervişlik konularında sorular soruyorlar, merak ediyorlar. Bize neler sağlayabilir, eğitim methodları var mıdır gibi sorular soruyorlar. Biz de kendilerine Konya’nın diğer güzellikleri ile beraber bu yönünü de anlatmaya gayret ediyoruz.”

İran-Konya Arası Uçak Seferleri Başlayacak

Güleç açıklamalarının devamında ayrıca Konya’nın İran için ilgi çeken bir destinasyon olması sebebiyle yakın zaman içerisinde Konya-İran arasında uçak seferlerinin başlatılacağının da müjdesini verdi.

7-9 Kasım tarihleri arasında Londra’daki Excel Fuar Salonu’nda düzenlenen ve dünyanın en büyük turizm ülkelerinin katıldığı fuarda bu yıl Türkiye, 784 metrekare alanda 56 farklı katılımcı ile misafirlerini ağırladı.

Turkuaz renkli konseptin uygulandığı stand alanında görkemli dekorasyonu ile ilgi çeken Türkiye standında acentalar, oteller, dernekler, belediyeler ve turizm birlikleri, hem yabancı turiste, hem de turizm sektöründekilere Türkiye’yi tanıttı.

5haber.com  | Ankara
DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir