Yerli Solunum Cihazları Nerede Nasıl Üretiliyor?

Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde en önemli yeri tutan faktör, şüphesiz durumu ağırlaşan hastaların hayata tutunmasını sağlayan solunum cihazları. Ölüm rakamlarının düşük seyretmesindeki en önemli faktör olan bu solunum cihazlarının Türkiye’de üretilmesi ise en büyük avantajımız. Türkiye’de üretilen yerli ve milli solunum cihazlarının bir kısmı yurt dışına satılmaya başlandı bile. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 2 Mayıs’ta Somali’ye 10 adet yoğun bakım solunum cihazı hibe edildiğini ve bu cihazların Somali’nin ilk solunum cihazları olduğunu açıklamıştı.

6 Mayıs’ta ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Litvanya’ya tanesi 17 bin 500 dolardan 20 adet solunum cihazı satıldığını ve mayıs ayı sonuna kadar 5000 adet solunum cihazı üretileceğini açıklamıştı.

Solunum Cihazlarının Arkasındaki Güçler

Solunum cihazı üretmek için aslında Türkiye’nin sanayi birikimi yeterli durumda. Bu cihazlardan üretebilecek pek çok şirketimiz bulunmakta. Son zamanlarda ülkemizde sanayiciden ziyade müteahhit yetiştirmiş olsak da, yerli ve milli solunum cihazlarını üretmek için Türkiye’nin nadide dört firması yoğun bir mesai veriyor. Bu üç firmayı tanıyalım:

Baykar Makina

Adı, Bayraktar Kardeşler’in kısaltılmışı olan Baykar Makina, 1984 yılında kuruldu. Asıl iş kolu savunma sanayi olan Baykar Makina, yerli ve milli solunum cihazlarının üretimi için mühendislerini seferber etti.

Türkiye’nin ilk insansız hava aracını (İHA) da üretmiş olan Bayraktar’ın 800 kişilik istihdamı bulunmakta.

ASELSAN

En ucuz Maske

Türkiye’nin Kıbrıs Barış Harekatı’nda ambargoya maruz kalmasının ardından yerli ve milli teknoloji üretimi üzerine 1974 yılında kurulan Aselsan, ülkemizin teknoloji amirali konumunda bulunuyor. Aselsan mühendisleri solunum cihazları için tam mesai yapıyor. Aslında Solunum cihazlarının arkasındaki en önemli beyin ekip Aselsan’In mühendislerinden oluşuyor.

Arçelik

Koç Holding bünyesinde bulunan Arçelik, 1955 yılında beyaz eşya üretimi için kolları sıvadı. Vehbi Koç’un kurduğu Arçelik firması 1970’li yıllarda yaptığı ihracatlarla ülkemize döviz getirmeye başlamıştı bile. Türkiye’nin en köklü teknoloji şirketlerinden biri olan Arçelik aslında beyaz eşya kategorisinde olan tıbbi solunum cihazlarının mühendislik dışındaki tüm bilgi birikimine sahip firmadır. Arçelik’in 4 bin kişilik teknisyen ordusu Türkiye’nin ilk solunum cihazlarını üreten ekip oldu.

Biosys Biyomedikal

Biosys Biyomedikal Mühendislik Limited Şirketi 2012 yılında Ankara’da kuruldu. Sloganı: “Milli medikal sistemler” olan Biosys isminin hakkını veriyor. Diğer üç firma çalışan ve mühendislerine medikal bilgi birikimini aktaran şirket solunum cihazlarının ayakta durmasında stratejik bir öneme sahip.

Muadillerinden Daha İyi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, üretilen bu yerli ve milli solunum cihazlarının muadillerinden daha düşük maliyetle ve daha dayanıklı olduğu açıkladı.

 

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir