YSK’dan Son Dakika Açıklaması! Oylar Hangi Durumda Geçersiz Olur?

16 Nisan Pazar günü Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesini ön gören anayasa değişikliği için gidilecek olan referandum halk oylaması öncesi Yüksek Seçim Kurulundan seçmenleri bilgilendiren bir açıklama geldi. YSK tarafından yapılan son dakika açıklamasında kullanılan oyların hangi durumlarda geçerli ve hangi durumlarda geçersiz sayılacağı duyuruldu. İşte YSK’dan yapılan açıklama ve oyların geçersiz sayılacağı durumlar.

YSK oy kullanma işleminde yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:

“Oyunuzu Kullanırken

Sandık kurulu görevlisi kimliğinizi alarak seçmen listesinde isminizi bulur ve kontrollerini yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü size vererek kabinde oyunuzu kullanmanızı ister.

ÖNEMLİ: Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekmektedir.

Mührü, tercih ettiğiniz alanın dışına taşırmayın. Birden fazla alana mühür basmayın. Birleşik oy pusulasında tercih ettiğiniz alana “TERCİH” mührünü basın ve mührün kurumasını bekleyin. Mühürlediğiniz yer dışta kalacak şekilde oy pusulasını katlayıp zarfa koyun.

Zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın. ”

YSK tarafından yapılan bu uyarıda seçmenlerin sağlıklı bir şekilde oy kullanmaları için gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, referandum haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com |  Ankara

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir