Yunanistan’dan Sonra Bir Komşuda Daha Korona Görüldü

Koronavirüs (Covid-19) Bir komşu ülkede daha görüldü. Toplamda Koronavirüs 4 komşu ülkede görülmüş oldu. Gürcistan’da da ortaya çıkan korona ile İran, Irak ve Yunanistan’dan sonra dördüncü komşu ülke oldu.

Komşu İran’da bugün itibariyle vaka sayısı 270’i bulurken İran’ın üst düzey yöneticilerinden Sağlık Bakan yardımcısı, Hükumet sözcüsü ve Kum milletvekilinin ardından bazı kabine üyelerinde de vaka tespiti açıklandı. Toplam vakanın 26’sı hayatını kaybederken 49 kişi iyileşti. Karantina altında bulunan hasta sayısı 195 olarak tespit edildi. Henüz işaret göstermemiş binlerce hasta olduğundan korkuluyor.

Avrupa Birliğinde Durum Ciddi

Avrupa Birliği ülkelerinden durumu en kritik olan İtalya. Çin ve İran’dan sonra dünyada en fazla ölüm yaşanan İtalya’da 17 kişi hayatını kaybetti. Vaka sayısında ise Çin’den sonra ikinci ülke konumunda bulunan İtalya’da toplamda 655 kişi hastalığa yakalandı. İtalya’dan sonra Almanya 48 vaka ile ikinci AB ülkesi olurken, Fransa’da 38, İspanya’da 25 vaka tespit edildi. 16 kişiyle İngiltere ise dördüncü sırada. İtalya’nın kuzeyinde ortaya çıkan Korona’nın ardından Güneydeki Sicilya’da da virüs tespit edildi. Dün Yunanistan’da 3 kişinin virüse yakalandığı açıklanmıştı.

Komşu Gürcistan’a da Bulaştı

Bugün komşu Gürcistan’da da 1 kişinin Koronavirüse yakalandığı tespit edilirken, kim olduğu ve nereden geldiği konusunda bir açıklama yapılmadı. Sınırların açık olduğu ve pasaport, vize gerekmeyen Gürcistan’da görülmüş olması endişe verici durumda.

Dünyada Koronavirüs

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Korona hızla dünyaya yayılmaya devam ediyor. Çin, kısıtlama getirdiği ABD ürünlerinden kısıtlamaları kaldırarak Ekonomik Savaş’ta geri adım attı. Çin ekonomisi yaklaşık yüzde 10’a varan bir daralmayla karşı karşıya. Çin’in ardından en çok ölüm İran’da, en çok vaka sayısı ise Güney Kore’de görüldü. İtalya ise vaka sayısında Güney Kore’nin ardından üçüncü sırada.

Avrupa’daki bir çok ülkede vaka tespit edildi. İtalya, Almanya, Fransa, ispanya ve İngiltere başta olmak üzere, Yunanistan, Estonya, Litvanya, Finlandiya, İsveç, Norveç, İsviçre, Danimarka, Makedonya, Romanya, Beyaz Rusya ve Kuzey irlanda vakanın görüldüğü diğer Avrupa ülkeleri. Topraklarının büyük bir kısmı Asya’da bulunan Rusya’da 2 kişinin hastalığa yakalandığı bildirilirken ikisinin de iyileştiği Johns Hopkins üniversitesi verilerinde yer alıyor.

Ortadoğu’da Mısır, İsrail, Lübnan, Irak, İran, Kuveyt, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman’da Korona tespit edildi. Afganistan, Pakistan, Hindistan, Nepal, Vietnam, Tayland, Tayvan, Filipinler, Kamboçya, Singapur ve Malezya diğer ülkeler. Güney Kore vakanın Çin’den sonra en fazla görüldüğü ülke. Güney Kore’de 2 bin 22 kişi hastalığa yakalandı. Japonya’da ise 214 kişide virüs tespit edilirken Yokohama açıklarında karantinada bulunan Diamond Princess gemisinde 705 kişi Korona virüse yakalandı. Çin’in komşularından Bhutan, Moğolistan ve Birmanya’da virüse rastlanmadı.

Avustralya’da 15 kişide tespit edilen virüs Yeni Zelanda’da 1 kişide görüldü.

Kuzey Amerika’da ABD ve Kanada’da, Güney Amerika’da ise Brezilya’da vaka kendini gösterdi.

Afrika’ya da Sıçradı

Afrika’da Mısır ve Cezayir’de vaka tespit edilmişti. Bugün itibariyle Afrika’nın en kalabalık ülkesi Nijerya’da da vaka kendini gösterdi. Bir turistte tespit edilen koronanın ardından turist karantina altına alındı.

Türkiye’de İran’dan tahliye edilen vatandaşlar İstanbul’a getirilirken Ankara’ya acil iniş yapmış ve yolcular karantina altına alınmıştı. Sağlık bakanı yolcuların korona testlerinin negatif çıktığını açıklarken bir süre daha karantina altında kalacaklar.

İsrail, İtalya’dan gelecek diplomatlar da dahil herkesin 14 gün karantinada tutulacağını açıkladı.

Dünyada toplam vaka sayısı 83 bin 391 olurken ölü sayısı 2 bin 858’i buldu. DSÖ 36 bin 593 hastanın iyileştiğini duyurdu.

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir