5 haber
Bize Katılın

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Atanan Prof. Dr. Mehmed Özkan Kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevine Prof. Dr. Mehmed Özkan atandı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Atanan Prof. Dr. Mehmed Özkan Kimdir?
Bu haber 12 Kasım 2016 - 18:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesinin Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Mehmed Özkan’ı atamasını yaptı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Mehmed Özkan’ı atamışlardır” sözlerine yer verildi.

Mehmed Özkan Kimdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Mehmed Özkan, Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi görevini sürdürüyordu. Prof. Dr. Mehmed Özkan, Eski Rektör Gülay Barbarosoğlu’nun da danışmanlığı görevini de yapmıştı.

Rektör Seçimini YÖK ile Cumhurbaşkanı Yapacak

Darbe girişimi sonrasında ilan edilen 90 günlük OHAL sürecinde yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile Rektörlük seçiminde değişiklik yapıldı. KHK’da yayımlanan değişiklik ile, en az 3 yıllık profesörler rektör olmak için başvuruda bulunabilecek ve başvurular özgeçmiş ile olacaktır. YÖK tarafındand alınan başvurualr arasından 3 aday belirlenecek ve bu üç aday Cumhurbaşkanına sunulacak. Cumhurbaşkanı da kendisine sunulan bu üç isimden birini Rektör olarak atayacak. Eğer Cumhurbaşkanı 1 aylık süre içinde kendisine verilen listeden bir rektör atması yapmazsa YÖK, bu isimleri güncelleyecek. Cumhurbaşkanı, güncellenen isimler arasında birini 15 gün içinde rektör olarak atmazsa kendi belirlediği bir ismin atamasını yapabilir.

Yapılan değişiklikte yer alan bilgilere göre, bir akademisyen başka bir üniversiteye rektör adaylığı için başvurabilecek.

Gündem haberlerinden, eğitim haberlerinden, üniversite haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

 
5haber.com'u sosyal ağlarda takip ederek son dakika gelişmelerinden anında haberdar olabilirsiniz; Facebook | Twitter | Google + | Youtube 
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA